Test VIA KT600 dosky ABIT KV7 Markoff.tk (X-Bit Labs)

Dizajn - doska je mala. Doska je naozaj veľmi mala. :-) Neviem čo týmto ABIT sledoval, ale rozhodne mu to už na par rokov upadajúcom mene (aspoň u mňa) nepridá. Možno ušetrí pri nákladoch na materiál a ušetrí miesto v case, ale musí sa to nevyhnutne prejaviť v možnostiach dizajnu. Zaujme (okrem veľkosti), prakticky dokonale umiestnenie 2 IDE konektorov, ktoré sú na kraji dosky vytočené dovonka takže sa dá s IDE káblami manipulovať naozaj výborné. To prakticky používam preto, že dokonale by to umiestnenie bolo, keby bolo v o čosi vyššej polohe, kde typicky IDE zariadenia bývajú. Navyše čo si budeme nahovárať, je to tu skôr z núdze cnosť, keďže keby smerovali klasicky dohora nedala by sa do AGP slotu zasunúť dlha karta ktorá presahuje samotnú MoBo (u tejto dosky je to vcelku možno aj keď už nie je doba Voodoo).

Patica bohužiaľ nie je umiestnená na hornom okraji dosky ako je štandardom. Rovnako bohužiaľ je veľmi nešťastne pootočená, takže teplý vzduch prúdiaci z chladiča CPU pôjde na 3 DDR400 sloty (ale vcelku slušná vzdialenosť) a smerom k zadnej strane. Tam síce nie je nič, ale prirodzene stúpajúce teplo bude zohrievať mosfety a napäť. sústavu na hornom okraji dosky. Okolo pätice potešia 4 diery na montáž veľkých chladičov. Aktívny chladič čipsetu je dosť malý a je to zle riešenie v porovnaní s veľkým pasívom. Extrémne nevhodne je umiestnený ATX konektor ktorý už naozaj asi bližšie k patici byt umiestnený nemohol. Podobne elegantne je skryty aj dodatočný 4-pin (kocka) napájací konektor, ktorý je umne skrytý na hornom okraji z 2 strán kondikmi a z jednej zadným vývodom.

AGP 8X port by výnimočné nemusel blokovať 3 DDR sloty. FDD konektor je príhodne umiestnený na spodku dosky, aj keď jeho miesto by malo byt ešte aspoň o také 3cm nižšie (a (mainstreamového) výrobcu ktorý ho tam dokáže umiestniť ako prvý budem ospevovať ci si ho určíte zapamätám). SB nie je chladený, nechýbajú 2 SATA a 5 PCI portov (pri zaprataní posledného je dosť komplikovaný prístup k FDD konektoru, pri zaprataní predposledného a toho nad nim pre zmenu nemáte prístup k 2 USB konektorom, prvý pod AGP kartou nikto rozumný nepoužíva, takže zostava použiteľný prakticky len 1 pokiaľ chcete využiť zvyšné konektory na doske).

Na doske je 100MB LAN VIA VT6103 a 5.1 zvuk VIA VT1616. Pochvalu si vzadu zaslúži 5 jackov a SPDIF out, 4 USB 2.0 porty a LAN konektor nie sú nič extra, potešilo by FW. V balení nájdete SATA, FDD, 2 PATA káble, 2 USB vývody, nálepku s popisom jumperov a rozdvojku napájania pre 2 SATA disky (či zariadenia, nechápem prečo sa zatiaľ vyrábajú len HDD). V BIOSe si vďaka technológii FanEQ viete nastaviť aká voltáž ma byt dodávaná pre chladič čipsetu a CPU v rozsahu 60, 70, 80 or 90% pôvodnej.

BIOS - absenciu AGP/PCI lock u dosiek s čipsetom VIA kompenzujú pomery nastavenia FSB:AGP:PCI (6:2:1, 5:2:1, 4:2:1 a 3:2:1), FSB je možné nastaviť do 250MHz po 1MHz, MP od 5-22.5x, VCPU od 1.1-2.325 (veľmi nebezpečné! (a dobre :-))), VDDR do 2.8V (čakal bych aspoň 3-3.2V keď boli tak odvážni u CPU), čipset do 2.9V (toto sa vidí málokde) a AGP do 1.65V (nič moc). S diskom Seagate Barracuda ATA IV 40GB a grafárňou ATI Radeon 9700 Pro sa autorom podarilo dostať na 218MHz FSB.

Doska je slušné vybavená, chyba jej v podstate len FW, RAID by nezaškodil i keď neviem naozaj kam by sa dal ešte napchať (už ozaj len asi do PCI slotu ;-)), ponuka dobre možnosti pretaktovania limitovane však čipsetom KT600 a absolútne katastrofálny dizajn, ktorý sa dá prehryznúť pokiaľ nepotrebujete využiť všetky konektory a nebude vám spôsobovať kvôli teplu nestabilitu. Každopádne by sa na dizajn tejto dosky mali pozrieť ostatní výrobcovia a malo by im byť povedané jasne "hocijako inak, len nie takto preboha!". :-) Na porovnanie test KT600 dosky ASUS A7V600.

Markoff.tk

Pridať nový komentár
TOPlist