TEST AMD RYZEN R7 1800X - zmŕtvychvstanie pre AMD

, Autor: Ján Kisty

Otestovali sme AMD Ryzen – najvýkonnejší procesor od AMD súčasnosti. Do redakcie sa nám dostal jeden z TOP kusov Ryzenu 7 1800X na svete. Nami testovaný kus ide pretaktovať vysoko nadpriemerne.

Úvod

Spoločnosť AMD po dlhých siedmych rokoch konečne uviedla na trh procesory, ktoré môže rozhýbať cenami a taktiež posunúť výkon. Intel totiž roky uvádzal len tick-tock model, ktorý zvyšoval výkon procesorov len kozmeticky, cca 3% ročne. AMD po veľkom neúspechu Bulldozer procesora, ktorý bol častokrát označovaný za horšieho nástupcu Phenom II uvádza radu AMD Ryzen. Procesory sú mierené voči Core i3, i5 a i7. Jediný model, ktorému nedokážu konkurovať je model Core i7-6950X, toto 10-jadrové monštrum je tak extrémne drahé, že si ho bežný smrteľník nekúpi.

Najvýkonnejší procesor architektúry Summit Ridge je 8-jadrový, až 16-vláknový procesor Ryzen R7 1800X. Procesor nesie spolu až 20 MB vyrovnávacej pamäte (L2+L3). AMD sľubuje takt 3,4 GHz ale zároveň uvádza boost až 4 GHz a zároveň aj rozšírený boost, tzv. XFR, to znamená, že procesor Ryzen R7 1800X v určitých situáciách tiká až na 4,1 GHz. Tento rozšírený boost závisí od teploty, TDP a napätia. Výkon procesora oproti APU Excavator vzrástol až o 40%, a výrazne mu klesla spotreba. Procesory sú limitované len na 95W (TDP). Papierovo sa tak Intel musí triasť. Jeho mainstreamové jadrá majú totiž 77W+ (najnovšie až 91W) a veľké i7 dokonca 140W.

Nová architektúra si vyžaduje aj novú platformu. AMD uvádza AM4, po prvýkrát pridáva a vyžaduje podporu DDR4 pamätí, podporuje PCIex 3.0 či NVMe (nie je súčasťou všetkých dosiek) a USB 3.1. Veľmi zaujímavou novinkou je akási nervová sieťová predikcia. V praxi to znamená, že procesor má zabudovanú umelú inteligenciu. Procesor sa teda učí a čím viac rovnakými či podobnými údajmi ho "zasypeme", pri ďalšom opakovaní bude rýchlejší. Funkciu som testoval v teste wPrime, kde som zistil zrýchlenie v ďalších opakovaniach až o 14%. Vyzerá to ako nádejná funkcia no uvidíme ako sa bude dať využiť (pravdepodobne len v serverovom nasadení).

Všetky procesory sú odomknuté a hlavne letované. Procesory je možné veľmi jemne taktovať, keďže násobič je až štvrtinový, teda každých 25 MHz. Prehľad procesorov v tabuľke:

Model

Základný takt (GHz)

Boost takt

TDP

Chladič

Cena

1800X

3,6

4,0

95

N/A

559€

1700X

3,4

3,8

95

N/A

439€

1700

3,0

3,7

65

Wraith Spire

359€

 

8-jadrový Ryzen je spojený z dvoch 4 jadier, skladá sa teda z dvoch CCX modulov. Každý tento modul má 8 MB L3 cache. To znamená, že výkon celého procesora je limitovaný užšou internou zbernicou. Ďalej to znamená, že pri nesprávnom zaradení viacvláknových aplikácií k samotným jadrám v rámci jedného CCX modulu, pôjdu aplikácie cez dva rôzne procesory. Pri vzájomnej komunikácii medzi CCX modulmi ale dochádza k miernej degradácii výkonu. Čip je úplne nový a nie je 100% kompatibilný s aplikáciami. Aby sme nezavádzali, fungovať budú ale vzhľadom na úplne novú architektúru nie je potenciál procesora využitý na maximum.

Procesor mieri voči drahému Intelu Core i7-6900K, keďže tento procesor v teste nemám, simulujem aspoň približný výkon 8-jadra od Intelu prostredníctvom Core i7-5820K.

Procesor podporuje všetky moderné inštrukcie, medzi nimi napríklad, AES, AVX, AVX2, FMA3 či SHA. Tu je vhodné dodať, že zatiaľ nepodporuje AVX256 a celková schopnosť pracovať s AVX je znížená, pretože Ryzen podporuje iba „polovičnú AVX“.

Procesor má vo pohotovostnom režime veľmi nízku spotrebu a napätie iba okolo 0,4V. V záťaži napätie rastie na približne 1,20V. VID testovaného kusu bol 1,225V.

Kľúčové slová
AMD, AMD Ryzen
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Pridať komentár

Posledné komentáre

TOPlist