Taito 2017 XXL-wide - vynovená stálica ROCCATu

Taito 2017 XXL-wide sme používali s Razer Mamba Tournament Edition a SteelSeries Rival 500, obe bez najmenších problémov. Výrobca ju odporúča, resp. má otestovanú s niekoľkými desiatkami myší aj z konkurenčných táborov (kompletné portfólio Razer, SteelSeries či Logitech G).


ROCCAT Taito 2017 - Minirecenzia

Taito je zabehnutá značka, rovnako stará ako štúdio ROCCAT. Bola to Taito, ktorá robila spoločnosť prvému vážnejšiemu produktu spred desiatich rokov - myške Kone. Počas uplynulej dekády zažila séria Taito niekoľko revízií, aktuálne je platná tá s označením "2017".

 

Balenie

Taito 2017 je dostupná v niekoľkých veľkostiach - Mini, Mid, King a XXL-wide (detailnejší prehľad veľkostí v tabuľke nižšie), čiže veľmi obdobná veľkostná paleta ako rad Kanga, čo je tiež látková podložka, no len s dvoj milimetrovou hrúbkou.

  Mini Mid King XXL
hĺbka 210mm 320mm 370mm 330mm
šírka 265mm 400mm 455mm 900mm
hrúbka 3mm 3mm 3mm 3mm

Na pomery podložiek máme tú česť so v skutku luxusným balením. Potlačený kartón ukrýva ďalšiu priesvitnú škatuľu so zrolovanou podložkou. Na priehľadnom plaste sú navyše nalepené dve vzorky, ktoré sú prístupné cez otvory v krabici bez rozbalenia. Môžete si omakať či už rubovú (modrú) alebo lícovú stranu podložky ešte vo fáze zvažovania investície.

 

 

Spracovanie

Na prvý pohľad i dotyk sa čierny zvršok nijako nelíši od iných látkových podložiek. To si pravdaže nemyslia nemeckí marketéri, ktorí tvrdia, že výrobcovia "bežných" látkových podložiek používajú lacné vlákna, pri ktorých je možné, že sa myška pohybuje rýchlejšie po osi x než y (prípadne naopak). To samozrejme neplatí pre Taito 2017, ktorá je vyrobená len z tých najkvalitnejších vláken, navyše potiahnutých Nano Matrix štruktúrou. Práve tá zabezpečuje "hodvábne jemný" a hlavne konzistentný pohyb po oboch osiach. Čo dodať... V tomto mieste by recenzia mohla skončiť. :-)

Povrch novej Taito pôsobí na omak dosť umelo (niečo na štýl bavlnené vs funkčné tričko), pri bližšom pohľade vidieť jednotlivé vlákna tkaniny, ktorých štruktúra sa voľným okom nelíši od starej Taito. Ak pôvodnú Taito pohladíte končekmi prstov, cítite maličké "hrbolčeky" - štruktúru látky.

Taito 2017 je citeľne hladšia, ale zasa nie úplne hladká ako hliníková či sklenená podložka (subjektívne by som povedal, že SilverStone RVP01 je ešte o kúsok jemnejšia). Finálny povrch je evidentne niečím ošetrený, pokojne to nazvime Nano Matrix štruktúrou (ono, je dosť možné, že aj stará Taito bola svojho času hladšia, len sa za ten čas horná zjednocujúca vrstva zodrala. Ale tak ďaleko naša pamäť nesiaha :-)).

Rokaťácku modrú mala zo spodnej strany aj silikónová Hiro, tá je však vyrobená z úplne iného materiálu. Spodok Taito tvorí pogumovaná pórovitá pena/guma husto posiata nápismi ROCCAT, ktoré vidno len pod istým uhlom, pretože nie sú farebne zvýraznené.

Pre zobrazenie ďalších obrázkov prejdite kurzorom myšky na príslušný odkaz.
ROCCAT Taito 2017: spodná strana | horná strana

 

Detail rubovej strany s viditeľným textovým logom výrobcu.

Na svetlomodrej naopak dobre vyniknú spomínané póry. Veľmi podobný profil má podkladová vrstva väčšiny látkových podložiek (vrátane Taito dôchodkyne alebo napríklad prababky Everglide Destrukt Pad, ktorej povrch sme drali pred 15 rokmi Microsoft Explorerom 3.0. Destrukt mimochodom používame dodnes a z výnimkou jemne ostrapkaných rohov jej nič nechýba).

Spodná guma Taito 2017 je v porovnaní s menovanými viac deravá a pružná. Ak okraj zatlačíte prstom guma sa viditeľne sploští a prst zaperuje. Opäť by sa dalo povedať, že staršia Taito po rokoch stratila pružnosť a guma za ten čas zdegradovala, na presné porovnanie by sme museli mať k dispozícii aj úplne novú pôvodnú verziu.

Bližší pohľad na štruktúru spodnej gumenej vrstvy.

Taito 2017 chýba opletenie okrajov, otázne je, ako sa budú správať po rokoch používania. Taito 2007 trpela na odlepovanie okrajov vrchnej vrstvy už po pár mesiacoch fungovania, veríme, že výrobca sa v tomto smere poučil. Ak chcete mať úplnú istotu, odporúčame Taito Control s opracovaným obvodom, dostupnú však len v dvoch veľkostiach bez "wide" verzie.

Porovnanie s o päť centimetrov užšou SilverStone RVP01, ktorú sme testovali minulý rok. Tá, mimochodom, po roku používania vyzerá stále ako nová.

 

Takmer desaťročná pôvodná ROCCAT Taito, silikónová Hiro (obe značne opotrebované :-)) a najnovšia kolegyňa z roku 2017.

 

 

 

Demonštrácia priľnavosti spodnej strany. Na hladkom povrchu sa podložka nevystrie - gumený povrch sa skrátka nešmýka.

 

Prax, Záver

"Širokouhlé" podložky sú spravidla určené nielen na myš, ale i klávesnicu. Zdanlivo sa javia ako extrémne veľké, no potom, ako na ňu podložíte plnohodnotnú klávesnicu, po strane vám zostane približne 30cm na šírku, čo rozmerovo zodpovedá niečomu medzi Taito Mini (265mm) a Mid size (400mm). Pri klávesnici bez numerického bloku to je už slušných 40cm, čo nie je málo ani pre hráčov s nižšou senzitivitou.

Taito sme používali s Razer Mamba Tournament Edition a SteelSeries Rival 500, obe bez najmenších problémov. Výrobca ju odporúča, resp. má otestovanú s niekoľkými desiatkami myší aj z konkurenčných táborov (kompletné portfólio Razer, SteelSeries či Logitech G). Náš skill asi nedosahuje úroveň potrebnú na to, aby sme si dokázali overiť tvrdenie o rovnomernom horizontálnom/vertikálnom pohybe myšky, ostatne, takýto problém sme nemali ani v minulosti na podložkách násobne lacnejších a starodávnejších, ktoré by takúto nekonzistentnosť "mali/mohli" vykazovať.

Na stole sme stále mali SilverStone RVP01, takže priame morovnanie sa doslova núka. Bavíme sa o výrazne lacnejšej podložke (viac než 30%) približne rovnakých proporcií. Celkové spracovanie RVP01 je lepšie - kontrastné opletenie nielenže dobre vyzerá, ale aj predchádza strapkaniu a odlepovaniu okrajov podložky. Celoplošná potlač RVP01 je praktickejšia na údržbu. Na zamatovo čiernej Taito "svietia" aj najmenšie smietky, čo nevyzerá najlepšie. Kvalita snímania povrchu tými istými myškami je podľa nás porovnateľná.

ROCCAT Taito skrátka nevyčnieva z radu "bežných" podložiek natoľko, ako sa nám to snažia nahovoriť marketingoví čarodejníci v čierno modrej rovnošate. Samozrejme, nejde o zlú podložku, svoj účel plní spoľahlivo. V cene 30EUR (a menej) tu máme more iných podložiek, ktoré dokážu odviesť rovnakú robotu. Ak potrebujete ku svojej ROCCAT klávesnici a myške dopasovať tú správnu (rozumej ROCCAT) podložku, tak s Taito 2017 chybu nespravíte.

ROCCAT Taito 2017
Plusy
Mínusy

- dostupná v rôznych veľkostiach
- balenie vhodné na bezpečné prenášanie
- decentný vzhľad
- stabilita na hladkých povrchoch (vysoká priľnavosť)
- bezproblémový povrch

- vyššia cena
- otázna kvalita okrajov
- bežná látková podložka

 

Testovaciu vzorku podložky Taito 2017 XXL poskytla spoločnosť ROCCAT.

 

Komentáre (1)
m2fizy
Osobne pouzivam TAITO MID-SIZE 3mm (a v zalohe mam aj 5mm) ... mam ju cca 2roky (mozno viac mozno menej, fakt netusim). Podlozka sa velmi rychlo "uspini" pouzivanim (take to "obecne" osuchanie na najcastejsie pouzivanych "sektoroch") ... a okraje sa tak tiez "odlepuju" ... ale nieje to nic hrozne odlepuju sa cca 1-3 az 5 mm ale to je max a dalej sa to nerozsiruje. Inac kvalitativne sa podlozka bude radit k vyssim triedam (aj napriek znacnemu "osuchaniu"), kedze ako hovorim pouzivam ju dlhodobo a zatial s nom nebola "major issue". Neviem ci by som ju zrovna doporucil ... vzhladom na vyssie cenu ... ale zas kto usetri musi castejsie obmienat ... no pri tejto to je zatial celkom slusna "vydrz". Kvalitou spracovania sa tiez setrilo (spominane "odlepovanie" okrajov), co sa urcite prejavilo v nizsej cene (ktora bola aj tak vyssia ako je standard) podlozky. Kazdopadne "pad" ako taky je latkovy (co je preferovany povrch) a v celku z kvalitnych materialov.
Pridať nový komentár
TOPlist