SuperFlower GoldenKing 550W – platinová kvalita

Účinnosť 80+ Gold už nie je ničím výnimočným, nastupuje „platinová“ éra. Jedným z prvých zástupcov je 550W model od neznámeho výrobcu SuperFlower.


Úvod

Napájací zdroj ako súčasť počítača má v podstate jednu jedinú, jednoduchú úlohu – transformovať sieťové napätie 230V na jednosmerné napätie +12V a nižšie. V ideálnom prípade by sa táto konverzia udiala so 100% účinnosťou, teda všetka energia odoberaná zo zásuvky sa dostane priamo ku komponentom. Je však jasné, že takto to nikdy nebude. Nejaká časť energie sa v zdroji premení na zbytočné, nežiaduce teplo a vo výsledku to znamená, že zo siete odoberáme viac elektrickej energie, ako skutočne spotrebujeme.

V spínaných napájacích zdrojoch, aké máme všetci vo svojich počítačoch, vzniká niekoľko druhov strát. Zjednodušene môžeme hovoriť o stratách na spínacích prvkoch, v menšej miere prispievajú aj cievky a kondenzátory. U spínacích prvkov sa objavujú straty vo forme úbytkov napätia na diódach a vďaka Rds(on) odporu tranzistorov, či straty pri spínaní, keď prvky prechádzajú z vodivého „On“ stavu do nevodivého „Off“. U kondenzátorov vystupuje charakteristika ESR (Effective Series Resistance), magnetické obvody prispievajú hysteréznymi stratami, vírivými prúdmi a stratami vo vinutí. Toto a mnohé iné má za následok, že účinnosť zdrojov klesá, vzniká stratové teplo a to musíme odvádzať chladením. Zlepšenie účinnosti  zahŕňa samotný dizajn obvodov, výber topológie a súčiastok, s tým súvisí samozrejme aj vývoj technológií. Čo sa dá postaviť dnes, nebolo včera (za rozumnú cenu) možné.

Účinnosť sa stala v posledných rokoch veľmi dôležitým parametrom, všetci sa snažíme „zachrániť planétu“, znižovať energetické nároky a podobne. Dôkazom nech je aj zákaz predávania starých, klasických žiaroviek, ktoré cca 90% energie nepremenili na viditeľné svetlo (inak asi s najprirodzenejším spektrom) ale na stratové teplo. Podobne je to aj u zdrojov – posledný štandard ATX12V 2.31 hovorí o minimálnej účinnosti na úrovni 70% / 72% / 65% (plná / typická / ľahká záťaž), kdežto v roku 2003  to bolo len 70% / 60% / 50%.

Slovíčko účinnosť sa stalo aj veľmi mocným nástrojom marketingu výrobcov zdrojov. Po roky minulé sa za úspech považoval certifikát 80+, dnes je už viac menej nevyhnutnosťou a všetci sa chvália 80+ Gold (účinnosť na úrovni 90%). Vďaka stratám len okolo 10% si niektorí výrobcovia dovolili vytvoriť semi-pasívne zdroje, keď sa pri nízkej záťaži/teplote komponenty chladia len sálaním tepla prostredníctvom chladičov (napríklad Seasonic X-séria). Otázne ostávalo, či je ešte nejaký priestor na vylepšenie. Zdá sa, že skutočne je...

Certifikát 80+ Platinum dostanú tie napájacie zdroje, ktoré pri testovaní organizáciou Ecos Plug Load Solutions vykážu účinnosť 90% pri 20% záťaži, 92% pri polovičnej záťaži a 89% pri plnej záťaži v rámci svojich špecifikácií. V súčasnosti existuje iba 25 takýchto napájacích zdrojov, pre porovnanie 80+ Gold zdrojov je už vyše 350. Toto platí pre sieťové napätie 115V, u 230V sú účinnosti mierne vyššie (90%, 94%, 91%) a aj počet 80+ Platinum zdrojov je vyšší.

Jeden z prvých komerčne predávaných 80+ Platinum zdrojov sa nám dostal do rúk – SuperFlower GoldenKing 550W.

Priznám sa, že o Superfower som nepočul dovtedy, kým sa ukázali pred pár mesiacmi s prvým 80+ Platinum zdrojom. Jedná sa o čínskeho výrobcu so sídlom v Taiwane. Výrobou zdrojov a skriniek sa zaoberajú od roku 1991, pokiaľ viem, na našom trhu sa ich produkty zohnať nedajú. To však nie je až taký problém, keďže úplne totožný dizajn nájdeme aj pod inými značkami. Aj Golden King 550W má svoje dvojčatá, spomeňme napríklad Kingwin Lazer Platinum 550W. Dá sa predpokladať, že skôr, či neskôr nájdeme útroby tohto zdroja aj na našom trhu.

Komentáre (8)
emPORiO
Tiez prvy krat pocujem o tejto znacke. AJ ked nepozname cenu, velmi sa mi paci tento zdroj. Hlavne ucinost zdroja a krasne modularne kable, tiez stvorcove konektory.
mmichalll
Slušná recenzia, len tak ďalej. Som zvedavý akú nasadia cenu.
NoReturn
Pekne pekne kvalitnych recenzii zdrojov je malo. Zaujimalo by ma po kolkych hodinach by sa mi vratil penazny rozdiel v porovnani z beznym 500W 80+ zdrojom a zdroj by zacal realne setrit nejake to € aj ked samozrejme tie certifikacie niesu len o usetrenej energii, ale aj akimsi indikatorom kvalitnejsich utrob.
elementar
Nech uz to je dostupne
TomKocuR
Ja už som kdesi v recenzii SuperFlower tuším videl a skončil veľmi dobre. A aj tento vyzerá fakt podarene.
BurnerTom
Podla vsetkeho je to skvely zdroj, avsak cena bude vysoka. Superflower Golden King 550W - $159.99 Kingwin Lazer Platinum 550W - $169.99
verzo
na jednej nemeckej stranke som ho nasiel za necelych 120,-€. http://www.compuland.de/product_info.php?products_id=724430&pid=geizhals
Jozko
Mam ho uz asi 3 roky. Vtedy ma stal 169eur, ale musim povedat ze stal za kazdy cent!!! Ten zdroj je tak kvalitny ze lepsi som v zivote nevidel. Hral som napr. Crysis 3, grafika isla naplne, procak naplne a zdroj sa len mierne zohrial. Tak ze nebolo potrebne zapnut ventilator! Vlastne sa mi ventilator nikdy nezapol za tie roky. Doteraz to je 100%-ne pasivny zdroj. Ten ventilator tam je iba ak by daco ale som si dost isty ze ho nikdy nebudem potrebovat. Aj ma napadlo ci nieje pokazeny tak som ho zapol manualne vzadu packov a ventilator funguje. :-) Ten zdroj je proste tak vykonny a kvalitny ze nebolo treba aby sa ventilator spustil. Mozem iba odporucit. Uz nikdy nechcem ziadnu inu znacku. Najlepsie na nom je ze na rozdiel od seasonic triedy X sa na tomto zapina ventilator podla teploty. Na seasonicu podla zataze Teda ak je zataz napr 40% tak sa ventilator zapne aj keby bol zdroj v mraznicke co je nafigu. Tento to ma omnoho lepsie vyriesene. Proste ho nemozem vynachvalit. P.S. Kondenzatory Panasonic ktore maju najvysie modeli zdrojov konkrencie su sice dobre, ale stale je to konzumna znacka. Nipon je technicka japonska firma ktora vyraba sucistky ten najvysej kvality. A je to citit. ;-)
Pridať nový komentár
TOPlist