EN

SteelSeries Apex M800 - keď chcete byť in(í)

SteelSeries sa s Apex M800 očividne snaží vyhraniť voči všetkým doposiaľ zaužívaným štandardom. Cítiť to na balení, príslušenstve, vidieť to dizajne klávesnice i samotnom layoute. Dáni skrátka idú svojou cestou.


SteelSeries Apex M800 - Úvod, Balenie

Apex M800 nie je žiadnou novinkou, veď na trhu sa objavila pred vyše dvoma rokmi (pravdou je, že na recenziu sme sa ju od výrobcu pokúšali získať niekoľkokrát). A keďže lepšie neskoro než vôbec, pri prvej možnosti vyskúšať ju sme nezaváhali. Ono, testovať dokola klávesnice s CherryMX spínačmi a ich klonmi tiež nie je bohviečo, hlavnou motiváciu bolo vyskúšať si mechanické spínače QS1 na vlastnej koži. SteelSeries ich vyvíjala v spolupráci s čínskym Khail-om.

Ide o lineárny spínač s o 25% nižším zdvihom i bodom aktivácie, než majú konkurenčné Cherry. Najdôležitejším rozdielom je iná konštrukcia spínača, ktorá výrobcovi umožnila umiestniť veľkú RGB LED presne do stredu puzdra (obdobne to vyriešil aj Logitech s Romer-G spínačmi). Očakávali sme absolútne rovnomerné a jasné podsvietenie všetkých klávesových popisov.

SteelSeries QS1 v porovnaní s CherryMX spínačmi.

Cenovo sa Apex M800 radí k highendu, v čase uvedenia za ňu Dáni pýtali 200EUR (bez jedného centa), dnes je to tiež cena baťovská, no o 50EUR nižšia. To M800 dostáva na cenu porovnateľnú s konkurenčnými klávesnicami s CherryMX RGB spínačmi. Prekvapivo, v našich končinách vás vyjde najlacnejšie objednávka  zo stránok výrobcu, kde ju kúpite za odporúčaných 149,99EUR vrátane poštovného na Slovensko.

 

Balenie, Príslušenstvo

Škatuľa je len o málo väčšia než samotná klávesnica, s tradičným výrezom, cez ktorý si môžete ohmatať stisk spínačov. Výrobca sa snažil odlíšiť aspoň tým, že sprístupnil iné klávesy, než sme bežne zvyknutí (smerové šípky alebo kombináciu WASD). Apexke tak z krabice vytŕčajú tri makro klávesy M3-M5. Ku klávesnici toho veľa nedostanete - dva alternatívne klobúky ALT a jeden CTRL. Pri pohľade na väčšie gumové "hríby" trošku trvalo, kým nám zaplo. Ide o náhradné, resp. vyššie oporné nožičky na spodok klávesnice.

Congratulations to your new M800! Aj takýto papierik vylovíte z igelitovej obálky, v ktorej okrem neho nájdete aj stručný manuál a nálepku s logom SteelSeries. Blahoprajný lístok vytlačený na obyčajnom kancelárskom papieri má za úlohu informovať nového majiteľa, že na niektorých klávesoch môže nájsť zvyšky maziva zo spínačov, čo však nemá považovať za chybu (je to vraj "perfectly normal" :-)). Utrieť!

 

   

Krabice M800 v plnej paráde.

Špecifikácie

SteelSeries Apex M800
Materiál
plast
Typ spínačov
mechanické, SteelSeries (Khail) QS1
Dĺžka kábla
2m
Rozmery
510mm (šírka)
174mm (hĺbka)
41mm (výška)
Hmotnosť 1,39kg
Operačný systém
Windows, MacOS
Orientačná cena
149,99EUR (odporúčaná cena s DPH)
Stránka produktu SteelSeries Apex M800

 

Komentáre (3)
I2
tatto klavesnica ma asi jedine plus voci klavesnicam corsairu -a to podsvietenie. Ta cena a ten lacny plastacky vyzor je na smiech,..., bohuzial..., schvalne o kolko je horsie to podsvietenie voci https://www.alza.sk/corsair-gaming-straf-cherry-mx-silent-us-d3989739.htm?o=7#popis ostatne bude mat asi corsair lepsie, a vyzera ,,dospelejsie´´ elegantnejsie..
Michal Kiradžiev
Dík za komentár. Mne ten výzor smiešny neprišiel, skôr naopak, ale to je asi vec vkusu. Corsair dizajn je už hodne otrepaný, v podstate len stále recyklujú to isté ako Razer s BlackWidow už pomaly desať rokov. Čiže pre mňa príjemné oživenie. Keby som si aktuálne kupoval mechanickú klávesnicu na hranie, M800 by bola v užšom výbere. Podsvietenie je "nebe a dudy" samozrejme. ;-)
MQ
Vyzor je vecou vkusu, tam sa nema cenu bavit. Bud sa paci, alebo nie. Osobne mi ide o funkcnost, spolahlivost a... zaroven nechcem byt ako vsetci naokolo. Dlhsie poskulujem po retro klavesnici od firmy Adesso. http://www.adesso.com/products/product-detail-374.html Trochu sa obavam rozlozenia, ale kedze pouzivam hlavne anglictinu, tak si mozno zvyknem. Vdaka za recenziu.
Pridať nový komentár
TOPlist