Staviame počítač s Fractal Design

 
Kúpili ste si nový počítač a ste „skladací panic“? Neviete načo je tento káblik alebo ona skrutka? Prečo spraviť tento krok takto a nie inak? Tak potom ste na správnej adrese. 


Úvod & Čo budeme potrebovať

Dnešný článok nebude pre pokročilých užívateľov, ktorí si už X-krát postavili vlastnú zostavu a taktiež nie je určený pre náročnejších užívateľov, ktorí čakajú, že budeme rezať hadice a stavať kvalitné vodné chladenie na mieru. Článok je skôr určený technicky menej zdatným užívateľom, ktorí majú obavy zo skladania počítačovej zostavy a nechávajú to skôr na ich technicky zdatnejších kamarátov. Uvidíte však, že sa toho netreba báť. Pre demonštračné účely vyžijeme skrinku Fractal Design Define S, niekoľko Fractal Design ventilátorov, vodné chladenie Fractal Design Kelvin S36 a základnú dosku MSI Z170A Gaming Pro.
 
Čo budeme potrebovať
 
Dá sa povedať, že pre stavbu toho najzákladnejšieho stolného počítača potrebujeme iba tieto komponenty – počítačovú skrinku, počítačový zdroj, základnú dosku, operačné pamäte, procesor, chladič procesora a nejaký ten disk na ktorom bude operačný systém. Ak máme procesor s integrovaným grafickým jadrom nepotrebujeme ani dedikovanú grafickú kartu. Všetky ostatné doplnky ako systémové ventilátory, vodné chladenie, dedikované zvukové karty, optické mechaniky, regulátory ventilátorov a iné príslušenstvo predstavujú už len nadštandardnú výbavu, bez ktorej však samotný počítač dokáže bezproblémovo fungovať. Je tak už na náročnosti a rozpočte užívateľa, po ktorých doplnkových komponentoch siahne.
 
Pre spojenie komponentov dokopy je samozrejme potrebná aj patričná kabeláž, väčšinu z nej však poskytne priamo zdroj a počítačová skrinka takže s tou si netreba lámať hlavu. Rovnako by výrobcovia jednotlivých komponentov mali v príslušenstve poskytnúť rozličné skrutky a matice aby bolo možné komponenty uchytiť. Čo sa vám však určite zíde je nejaký skrutkovač. Najvhodnejší je krížový, no svoju úlohu splní aj plochý.
 
 
V našom prípade použijeme základnú dosku od MSI, skrinku, ventilátory a vodné chladenie procesora od Fractal Design, procesor od Intel, rýchle SSD od Adata a DDR4 operačné pamäte od Crosair. Ako nepovinný doplnok neskôr osadím aj staršiu grafickú kartu od Gainward a bezdrôtový Wi-Fi/Bluetooth modul od Gigabyte.
 
Komentáre (3)
sky
Taka chybicka na strane 2 v druhom odstavci: "skladať do skunky" A nevsimol som si ziadne odporucanie na pouzitie antistatickeho naramku alebo priebezneho sa uzemnovania.
Dr.80
pekny clanok tu je preklep :) Osadený procesor treba zamknúť v patici a na radu prídu operačné pamäte. V našom prípade používame už DDR4 pamäte, konkrétne "Crosair" prajem pekny zvysok dna
aa
Co budete potrebovat... Jeden pocitac a elektricku zasuvku.
Pridať nový komentár
TOPlist