Staviame farebne ladený PC

 
V minulosti sme tu už mali články ako zostaviť menší počítač, vodné chladenie alebo zostavu v určitej skrinke.
Málokedy sme sa však priamo zamerali na farebnú kombináciu jednotlivých komponentov a celej zostavy. A práve o to sa pokúsim v dnešnom článku. Hlavnou pointou bude zladiť všetky komponenty tak, aby spolu čo najviac farebne ladili.

 

Výber komponentov

Základným komponentom, okolo ktorého sa bude točiť celá výstavba PC, je doska Asus Sabertooth Z170 Mark 1, ktorej recenziu si môžete prečítať tu.
 
Doska je čierno-sivá. Takto farebne ladenú zostavu sme videli už 1000 krát a ako celok - pôsobí pomerne nudne, nijak výnimočne. Preto som sa pozrel na ďaľšiu farbu, ktorú doska ponúka. Síce zastúpená pomerne málo, ale o to zaujímavejšia farba – oranžová. Oranžovú farbu nájdeme na ledkách dosky, na pasíve čipsetu Z170 a na prepínačoch toku chladenia dosky – Termal armor.
 
  
 
Oranžovo-čierna zostava bude pomerne osviežujúca a trochu nevídaná. Takže je rozhodnuté. Oranžovo-čierna kombinácia. A čo ďalej? Treba povedať, že nie práve najšťastnejšia kombinácia pre výber komponentov. Oranžová farba je medzi komponentami trochu výnimočná, ale kto hľadá ten predsa len nájde.
 
Dosku osadím procesorom Intel i5-6600k. Ten nejak špeciálne predstavovať netreba. Ide o kúsok, ktorý zvláda bez problémov pretaktovanie na 4700 MHz. Po pretaktovaní by mal dodávať dostatok výkonu na hranie a občasnú editáciu fotiek a videa.
 
O chladenie procesora sa bude starať chladič od firmy Cryorig – R1 Ultimate. Ten ponúka obrovský chladiaci výkon a patrí medzi tie najlepšie vzduchové chladiče na trhu. Jeho recenziu si môžete prečítať tu.
 
A prečo nakoniec padla voľba práve na R1 Ultimate? Okrem toho, že sme ho už mali v redakcii na test, ako jeden z mála chladičov ponúka presne to čo potrebujem – oranžovú farbu chladiča. Tá sa dá dosiahnuť cez dodávané vymeniteľné kryty chladiča - CustomMod. Navyše časť rebrovania chladiča je čierna, takže sa tieto dve farby pekne zladia a zapasujú do konceptu celej zostavy. Chvíľu som rozmýšľal použiť jeden čierny a jeden oranžový kryt, ale nakoniec som sa rozhodol použiť obidva oranžové kryty.
 
 
 
Grafickou kartou v zostave bude testovacia karta R9 Fury Nitro, ktorú používam na testy skriniek.
 
 
Pamäte RAM budú čierne Kingston DDR4 HyperX Savage Black Series.
 
Šťavu zostave bude dodávať zdroj Be Quiet! Straith Power 10 700W. Tento celočierny zdroj vyzerá perfektne a okrem účinnosti 80+ Gold ponúka semi - modulárnu kabeláž (jediným káblom, ktorý sa nedá odpojiť je hlavná 24PIN vetva) a veľmi tichý chod. O chladenie zdroja sa postará novinka v podobe 135mm ventilátora Silent Wings 3. Podľa recenzií zahraničných webov je Straight Power 10 jeden z tých najlepších zdrojov s certifikáciou Gold, čo sa týka pomeru cena vs výkon.
 
 
 
Teraz si predstavíme posledné komponenty, ktoré by mali dodať celej zostave patričný punc „dokonalosti“. Svoju veľkú úlohu tu splní samotný chladič, ale dotvorenie vzhľadu zostáva na skrinke a kábloch.
 
Všetky hlavné káble – 24PIN, 8 PIN, 2x 8 PIN pre grafickú kartu a elektrinu pre zvukovú kartu budú oranžové. Rozhodol som sa pre predlžovacie káble BitFenix Alchemy. Jediným problémom s predlžovacími káblami bude ich ukrytie v skrinke. Káble dodávané k zdroju som použitím BitFenix Alchemy predĺžil o 30cm. Pevne dúfam, že sa mi ich podarí v skrinke schovať.
 
 
 
Celá zostava bude osadená do skrinky Be Quiet! Silent Base 800 Orange. Ako vidíte na fotke, oranžová farba sa nachádza v prednej časti, okolo skla v bočnici a aj vo vnútri skrinky. Aby toho nebolo málo - nohy na ktorých skrinka stojí, budú prestreknuté rovnako na oranžovo. Táto skrinka okrem dobrého vzhľadu poskytuje ďalšie podstatné veci, ktoré som od skrinky požadoval. Ticho a dobré chladenie. O obe sa okrem samotnej konštrukcie skrinky postarajú dodávané ventilátory Silent Wings 2, ktoré sa od výroby nachádzajú v prednej časti – 2x 140mm verzia a v zadnej časti – 1x 120mm verzia. Chladenie doplním o ďalšie 2 ventilátory rovnakého výrobcu. Do spodnej časti ako intake použijem dodávaný Silent Wings 2 zo zadnej časti. Ten bude vzadu nahradený ventilátorom Shadow Wings sw1 a na odťah teplého vzduchu do hornej pozície použijem ďalší Silent Wings 2. Všetky ventilátory navyše pasujú do tejto zostavy aj vďaka oranžovému nápisu Quiet! v strede ventilátora.
 
  
 

 

Komentáre (1)
Von Kedoslav II.
coating cablov do oranzova sa robil alebo sa kupil ?
Pridať nový komentár
TOPlist