Špeciálne spravodajstvo: Falcon 9 explodoval v druhej minúte letu

Špeciálne spravodajstvo: Falcon 9 explodoval v 2 minúte a 19 sekunde letu. 

Sledovali sme spolu všetky doterajšie pokusy o štart a následné pristávanie prvého stupňa nosnej rakety Falcon 9 na pramici v nasledujúcich článkoch.

V januári 2015 v článku Naživo: Revolúcia v kozmonautike, Falcon 9 pristáva na lodi

vo februári 2015 v článku Ďalší pokus o pristátie Falconu 9 na lodi: Priamy prenos

a v apríli 2015 v článku Falcon 9 pristáva na lodi. Do tretice všetko dobré? 

Postupne sa Space X stále viac darilo a všetkým sa zdalo, že sa už blíži moment keď sa im podarí s prvým stupňpm mäkko pristáť a začnú novú kapitolu v histórii kozmonautiky. Dnešok sa zdal byť tým dňom D. Namiesto toho sme sa dočkali prvej nehody Falconu 9, ktorý mal doteraz čistý záznam svojich letov. Všetkých 18 doterajších štartov dopadlo dobre, Falcon pri všetkých dosiuahol úplný úspech, až na štvrtý let, kde sekundárny náklad nedosiahol plánovanú orbitu. 

Video štartu, letu a explózie.

 

To čo sa dnes stalo nadobúda svoje kontúry len postupne. Sledujte s nami hľadanie príčin dnešnej nehody v aktualizáciách tohto článku.

 

Pondelok 6.7.2015

Po týždni prišla prvá informácia o predpokladanom termíne prvých predbežných výsledkov vyšetrovania. Elon Musk v svojom poslednom tweete píše

 

 

"Ohľadom posledného letu očakávam dosiahnutie predbežných záverov koncom týždňa. Budeme o nich informovať kľúčových zákazníkov & FAA, potom (výsledky) zverejníme na našej web stránke".

 

Pondelok 29.6.2015

10:24 Príčina havárie stále neznáma. Pred pár minútami sa objavil tweet Elona Muska v ktorom hovorí "Príčina je po tisíckach hodín inžinierskej práce stále neznáma. teraz parsujeme údaje s hex editorom pre obnovenie údajov s posledných milisekúnd".

 

 

Nedeľa 28.6.2015  Začiatok priameho prenosu

15:51  Pol hodina do štartu. Stručná informácia pred štartom.

Falcon-9 dnes ponesie siedmy Dragon so zásobami k medzinárodnej vesmírnej stanici ISS.

 Vzhľadom na problémy s ďalšími kozmickými loďami zásobujúcimi ISS ide o veľmi dôležitý štart. Ako pri predchádzajúcich letoch Falconu 9 s Dragonom k ISS aj tentoraz sa SpaceX pokúsi s prvým stupňom pristáť na pramici v atlantickom oceáne. Ak sa podarí, bude to pre rozvoj kozmonautiky veľký deň.

Priamy prenos :

Watch live streaming video from spaceflightnow at livestream.com

Komentár k priamemu prenosu:

16:00  Hneď na začiatok pozitívna informácia. Počasie dnes štartu naozaj praje. Je len 1 percentná šanca, že poveternostné podmienky v okolí Kennedyho vesmírneho strediska (KCS)  prekazia dnešný štart. Môžme sa tesiť na pokus o štart prilbližne o 20 minút.

16:05  Ešte stále prebieha tankovanie tekutého kyslíku do oboch stupňov Falconu 9. Štart je naplánovaný presne na 16:21:11 stredoeurópskeho času. Do štartu ostáva približne 14 minút.

16:09  Počujeme hlásenie k prebiehu kontroly všetkých systémov Falconu 9. Zatiaľ sa zdá byť všetko v poriadku.

16:11  Prehľad doterajších pokusov o pristátie prevého stupňa Falconu 9 na pramici v atlantickom oceáne nájdete v našej predchádzajúcej reportáži k priamemu prenosu.

16:13  Osem mínut do štartu, v priamom prenose/webcaste ako T mínus 8 minút. 

16:15  Štart sa blíži, na twitter účte Elona Muska stále ako posledná správa svieti upútavka na dnešný štart.

16:42  Prvý tweet Elona Muska po nehode.

Píše v ňom "Falcon 9 zaznamenal problémy krátko pred vypnutím (motorov) prvého stupňa. Budeme informovať hneď ako spravíme prehľad údajov.".

16:54  Špeciálny takzvaný Anomaly team Space X začína nehodu vyšetrovať. Čaká sa na tlačovú konferenciu NASA o 18:30.

17:10  Výbuch vyzeral nasledujúco (animovaný gif, pre spustenie animácie kliknite na obrázok).

 

17:27  Je možné, že príčinou nehody je predčasný štart motora druhého stupňa ešte v momente, keď bol spojený s prvým stupňom.

17:44  Čakajúc na tlačovú konferenciu si pripomeňme súvislosti dnešnej havárie.

Ešte pred rokom bežalo zásobovanie ISS ako po masle. ISS sa podobala na rušný kozmický prístav pri ktorom sa striedali tieto kozmocké lode

Americké Dragony SpaceX.

Americké kozmické lode Antares spoločnosti Space Orbital.

Japonské kozmické lode HTV agentúry JAXA.

Loď Európskej kozmickej agentúry ESA ATV.

Ruské kozmické lode Progress a Sojuz.

Situácia sa začala komplikovať v novembri minulého roka. Antares vybuchol krátko po štarte. Ako sa neskôr ukázalo raketa bola kontrolovane zničená operátorom letu potom, ako sa objavil problém na jej motoroch. Kozmická loď Automated Transfer Vehicle (ATV) Európskej kozmickej agentúry ESA letela naposledy koncom júla minulého roka. Piata ATV pomenovaná po spisovateľovi Julesovi Verneovi bola poslednou loďou programu ATV. Po výbuchu Antaresu tak poklesol počet kozmických lodí zásobujúcich ISS o dve.

Napriek tomu, situácia na ISS nebola nijako ohrozená. Kozmonaut Gennadij Padalka a astronaut Scott Kelly začali v marci 2015 svoj ročný pobyt na ISS. Vec sa začala komplikovať krátko na to 27. apríla 2015. Kozmická loď Progress M-27M so zásobami pre ISS krátko po dosiahnutí orbitu začala rotovať a následne sa nad ňou nepodarilo získať kontrolu. Dnes ISS prišla o Dragon. V podstate s čistým štítom ostáva už len japonská HTV, ktorej štart je naplánovaný na 16. augusta 2015.

Čo bude teraz so zásobovaním ISS sa tak stáva horúcou otázkov, ktorej odpoveď bude živiť média zaujímajúce sa o kozmonautiku nasledujúce mesiace. Možnosť evakuácie posádky bude záležať od vyšetrovaní a oprave chýb v nosičoch, ktoré mali problémy v poslednom období.

18:00  Máme tu dva nové tweety od Elona Muska. 

Hovorí v ňom "Nastala nadtlaková udalosť v tanku pre tekutý kyslík horného stupňa. Údaje naznačujú neintuitívnu príčinu".

V nasledujúcom tweete, zverejnenom dve minúty na to hovorí "To je všetko čo môžme s istotou práve teraz povedať. Budeme vedieť povedať viac po prejdení storomom analýzy zlyhania."

Aktualizácia: Tri týždne po nehode SpaceX zverejnila prvé výsledky vyšetrovania havárie Falconu. Informujem o nich v článku: Príčina havárie Falconu 9

Komentáre (6)
elementar
sakra som to prepasol o 10 minut
adam102
hlavu hore, mne to konecne nacitalo asi 20 sekund po starte :D
Okolosediaci
Som laik ale asi prasklo potrubie s kyslikom a neodpojil sa prvy stupen ... ten biely oblak sa objavil este pred zapalenim motorov druheho stupna.
aa
Lutujem tych ludi co sa odvazia ist na tu misiu na Mars .
m2fizy
Lutujes ? ... Ja im skor ZAVIDIM !!! ... keby ze mam moznost hned idem.
m2fizy
Skoda ! ... dalsi neprijemny incident vo "vesmirnych letoch" ... co sposobi ze sa zas oddiali postup. SKODA !
Pridať nový komentár
TOPlist