Sony VAIO W21M1-W - príťažlivý dizajn a kvalitné spracovanie

, Autor: ribi

V ponuke prakticky každého výrobcu prenosných počítačov dnes nájdeme aj nejaký-ten netbook. Tieto malé a nevýkonné počítače sú mimoriadne obľúbené a jednoducho ani taká firma ako Sony si nemôže dovoliť ich ignorovať. A pretože celé jej portfólio je zamerané skôr na náročnejšieho zákazníka, ktorý za svoje peniaze očakáva niečo viac, príjmite prosím pozvanie na stretnutie sa s "high-end" netbookom.

Úvod, vyhotovenie

U Sony sa môžeme momentálne stretnúť s dvojicou modelových radov netbookov. Ako prvý v auguste minulého roka sa na trh dostal rad P (model P588E), ktorý bol, presne ako sa o to Sony pravidelne snaží, po mnohých stránkach výnimočný. Nešlo totiž ani tak o typického predstaviteľa notebookov, ako o akúsi širokú otváraciu peňaženku bez touchpadu (ktorého absenciu nahradil podľa niekoho nie práve podareným trackpointom) s 8-palcovým displejom s obrovským rozlíšením 1600x768 bodov. Tento produkt mierený do biznis segmentu bol nabitý množstvom funkcionality, ťažko však povedať, či uspel. Jeho zameranie bolo (a stále je) veľmi špecifické, navyše, pri cene okolo 1000 dolárov za kus si aj podnikateľ rozmyslí, či sa mu naozaj oplatí do takéhoto zariadenia investovať a či si radšej už nezadováži plnohodnotný biznis notebook (nech je aký chce, momentálne sa do obchodov dostáva vylepšená verzia týchto netbookov, o odozvu zo strany zákazníkov teda asi až tak núdze nebolo). Nuž, a po ňom Sony predstavilo ďalšieho hráča na poli netbookov - sériu W21, na zástupcu ktorej sa bližšie pozrieme v recenzii. Tentokrát už nejde o zariadenie pre podnikový segment, ale zariadenie mierené medzi bežných ľudí. Prirodzene, nie celkom bežných, pretože Sony si zaň dá aj veľmi slušne zaplatiť. O tom však až ďalej v texte. Poďme sa najprv pozrieť ako vyzerá.

Balenie

Prvý kontakt s notebookom je cez jeho balenie. Musím poznamenať, že v tomto prípade celkom vtipný prvý kontakt. V Sony majú totiž zaužívané štandardizované škatule, všetky rovnakého rozmeru. Je preto celkom vtipné, keď si objednáte netbook a do rúk sa vám dostane balenie priam nečakaných rozmerov. Zákazník sa prirodzene pýta, čo také by v ňom už len mohlo byť? Veď predsa polystyrén všade okolo. :) V závislosti od uhlopriečky notebooku sú do škatule polystyrény pridávané, resp. z nej uberané.

Vyhotovenie

W21 je po stránke rozmerov typický netbook s uhlopriečkou displeja 10,1 palca. Niektorí výrobcovia v rámci snahy čo najviac minimalizovať hmotnosť vypúšťajú časť konštrukcie pod displejom, kde následne zostáva diera. To našťastie nie je prípad testovaného Vaia. Sony opäť potvrdzuje, že s dizajnom to vie a do sveta vypustilo netbook, za ktorého zovnajšok sa netreba hanbiť. Vzľadovo mu síce možno absolútne prvenstvo nepatrí, rozhodne však patrí k tomu vizuálne najlepšiemu, čo môžeme ku dnešnému dňu medzi "trpazlíkmi" zohnať.

Pre Sony typická strieborná farba si našla cestu aj do tohto zariadenia a nutno poznamenať, že mu svedčí. Použitá bola ale iba pre jeho pracovnú časť, samotné veko a spodná strana šasi sú snehobiele. Pracovná časť je v okolí klávesnice posiata jemnou sieťou jamiek. Vďaka nim je povrch na dotyk príjemnejší a prsty sa po ňom nešmýkajú. Samozrejme, vyhotovený je z horčíka. Spodná časť šasi a veko však zostali opäť ochudobnené - vsádzajú na prachobyčajný plast. Je to ale pochopiteľné. W21-tka nemá predstavovať luxusný netbook, mieri do mainstreamu a tam sa "drahý" horčík nenosí. Avšak, už tu je cítiť istá snaha o odlíšenie sa od konkurencie. Pohľad zboku prezdrádza, že nejde o ten najtenší notebook vo svojej kategórii, ja mu to ale nezazlievam. Aspoňže je priestor venovaný jednotlivým prvkom využitý rozumne.

Na tomto mieste by prišlo za hodné spomenúť, že Sony vyrába Vaio z recyklovaných materiálov. Radí sa tak k výrobcom, ktorí myslia ekologicky. Dokonca aj dokumentácia sa dodáva výlučne v elektronickej podobe (tento jav je ale globálny a z celkového hľadiska ho preto možno považovať skôr za priamy dôsledok doby, než o priatelenie sa s prírodou). Mňa len napadá prečo, keď sú tak ekologický, predávajú tak malý počítač v tak veľkom balení, spotrebujúc minimálne o 20% kartónu než by normálne bolo treba. :)

Prepojenie veka s telom je realizované cez dvojicu kĺbov situovaných na okrajoch šasi. Výklopný uhol je obmedzený len na bežných 130 stupňov. Dosť ma to zamrzelo, pretože netbooky sú malé zariadenia a keď ich dáte do lona, je treba pri tako obmedzenom uhle výklopu príliš zohýbať krk. Pri dlhšom používaní to môže byť nepríjmené. Najmä ak ste vyššia osoba, krčná chrbtica sa vám určite nepoďakuje. Situácia na trhu žiaľ zatiaľ v tomto smere nevykazuje ani náznak zmeny k lepšiemu. Uvidíme. Možno v niektorej z ďalších verzií sa to napraví (rovnaké tvrdenie platí pre konkurenciu). Ochrana displeja pred poškodením je zabezpečená klasicky sériou gumových nožičiek rozložených po kraji veka.

Čo sa pevnosti týka, konštrukcia netrpí neduhmi ako napr. lacné netbooky Aceru či Asusu. Neprehýba sa v klávesnici, a k výraznejším prehybom nedochádza ani vzadu na veku. Pri písaní ani pri skúšaní sa mi nepodarilo počítač prinútiť, aby zavŕzgal. Túto skutočnosť hodnotím veľmi klade.

Spodná časť šasi netbookou je roztomilá. Z malého telíčka sa dá odňať len jeden blok, ktorý pokrýva prakticky celú jej spodnú polovicu. Po jej odňatí sa nám sprístupní priestor na výmenu pevného disku, tým to však končí. K pamätiam a procesoru je možné sa dostať až po odmontovaní skrutiek po stranách, a teda až po rozobratí celého počítača. Väčšina netbookov je voči rozširovaniu skúpa, a situácia preto u nich vyzerá veľmi podobne. Batéria je situovaná štandardne do vrchnej strany konštrukcie. V našom prípade osadená vytŕča výrazne von. Použitá je totiž 6-článková namiesto 3-článkovej. Výmenou za "vytŕčačný" look tak dostávame dlhšiu výdrž pri behu bez zapojenia do elektrickej siete. To však nie je všetko. Batéria v tomto prípade slúži aj ako ergonomický prvok a plní veľmi podobný účel ako nôžky na spodnej strane desktopových klávesníc. Náklon, ktorý zabezpečí, značne spíjemňuje písanie.
Pridať komentár

Posledné komentáre

Predmet Autor Dátum
Re: Sony VAIO W21M1-W - príťažlivý dizajn a kvalitné spracovanie sufu 9. september 2010 - 4:01
RE:rozlisenie ribi 2. august 2010 - 22:30
rozlisenie landrower 2. august 2010 - 20:03
netbook stanomx 31. júl 2010 - 12:22
netbook landrower 31. júl 2010 - 11:30
Dobra recka + chyba Shatterhand 30. júl 2010 - 22:06
. stanomx 30. júl 2010 - 13:31
klavesnica... haselhof 30. júl 2010 - 11:29
TOPlist