Slovanet predstavil „revolučný“ LTE internet, môže nahradiť pomalé DSL

Slovanet dnes oznámil spustenie „pevného“ LTE internetu. Pôjde o vysokorýchlostné pripojenie s veľkým množstvom dát.

Služba bude pri štarte dostupná v Nitre, Vranove nad Topľou, Trebišove a blízkom okolí (údajne vo viac než v 100 obciach). Pre lepšie zobrazenie slúži priložená mapa, tá je však zatiaľ predbežná a upresnenie bude zverejnené až koncom novembra. Slovanet hneď upozorňuje, že pre využívanie LTE bude potrebná priama viditeľnosť, respektíve len minimum prekážok, vysielací signál bude zrejme spočiatku nízky. Kvalitu signálu bude preverovať technik.

LTE Internet sa dá od dnes objednať na tejto stránke.

LTE bude ponúkané v nasledujúcich balíkoch:

 

LTE8

LTE15

LTE30

LTE UL

Rýchlosť sťahovania [Mbps]

8

15

30

100

Rýchlosť odosielania [Mbps]

1

2

3

N/A

Doba viazanosti

24

24

24

N/A

Cena

12€

15€

22€

40

Dáta

Neobmedzené s FUP 300GB

Neobmedzené s FUP 300GB

Neobmedzené s FUP 300GB

N/A

 

Pre využívanie LTE od Slovanetu budete potrebovať úplne odlišné zariadenie. Slovanet má totiž licencované pásme 3,5GHz, kde práve nasadil LTE technológiu. Preto budete potrebovať anténu pripojenú na vonkajšiu stenu budovy, kde sa nachádza aj zariadenie pre dekódovanie prijímaného signálu, voliteľne bude k dispozícii aj Wi-Fi router.

Podľa informácií slovenského portálu živé.sk bude služba limitovaná na 300GB dát mesačne, po minutí dátového balíka dôjde k zníženiu rýchlosti na 256kbps/256bkps. Ďalších 300GB dát bude možné dokúpiť za 4,99€ mesačne. Okrem toho sa platí mesačne prenájom antény, a to 1€. Prenájom routra bude stáť 50 centov. Zriaďovací poplatok bude vo výške 10€ pri vyšších balíkoch a 30€ v prípade LTE 8.

Slovanet ešte počas septembra spustil pre firmy aj sieť v pásme až 10,5GHz. Prenosové rýchlosti sú na úrovni 110Mbps. Služba je dostupná v 10 mestách (Banská Bystrica, Bratislava, Košice, Lučenec, Prešov, Rožňava, Senica, Skalica, Trebišov, Trenčín, Zvolen, Žilina) a v budúcnom roku bude dostupná v každom okresnom meste. Podobne sa dá počítať aj so službou LTE Internet.

Komentár:

Slovanet je druhý operátor po Swane, ktorý spúšťa internet prostredníctvom LTE s veľkým množstvom dát. Nevýhodou je však opäť pokrytie. Služba bude okrem toho ponúkaná v pásme (3,5GHz) po zrušenom WiMAXe. Internet si tak nemôžete kúpiť ani do smartfónu ani do tabletu. Práve naopak, bude nutná anténa pre príjem vo vyššie spomenutom pásme. Zariadenie si k tomu musíte ešte aj prenajať, čo predstavuje ďalšie náklady. Na druhej strane dostanete už za 8€ až 300GB dát. Teda 1GB dát stojí iba ~0,03€. Rovnakú službu neponúka ani jeden z najväčších operátorov. Tí dokonca stihli predstaviť aj vianočné ponuky, tie sa však ponuke Swanu či 4ke v podaní Swanu + Slovenskej pošty ani nepribližujú. SWAN pre porovnanie poskytuje 100GB balík za 5€ ale s výrazne väčším pokrytím alebo 4€ za 1 gigabajt. V prvom prípade zaplatíte za 1GB ešte príjemných 20 centov. Ako bonus však dostanete lepšie pokrytie a nie ste viazaní dostupnosťou, tá je výrazne vyššia, cca 40% obyvateľstva.

Služba pevný LTE Internet je určená predovšetkým tím používateľom, ktorí stále bežia na pomalom 5 Mbps DSL-ku. DSL Internet nielenže  ponúkne rovnaké ak nie vyššie ceny, ale predovšetkým nižšiu rýchlosť (5/0,5Mbps). Tu treba spomenúť, že LTE by malo poskytnúť aj nižšie odozvy cca 10 - 20ms (pre porovnanie aDSL2+ má od 30ms vyššie). Teória odozvy u xDSL je zložitejšia, tú si vysvetlíme niekedy v budúcnosti. Telekom ponúka aDSL s rýchlosťami 5/0,5Mbps za 15€ mesačne. V prípade, že ste v dosahu VDSL je rýchlosť 4/0,5Mbps za cenu 10€ mesačne. FUP by vás malo zastaviť taktiež na 300GB. Samozrejme si môžete zakúpiť aj vyššie rýchlosti, teda ak vám to dovolí linka, kapacita ústredne a nasadená technológia (aDSL, aDSL2, aDSL2+, VDSL2 so šírkou pásma 8 MHz, 17MHz..).

Orange ponúka svoj DSL internet bez FUP, pričom cena začína na 9,99€. K tomu si ale pripočítajte 1€ za nájom routra ak svoj nemáte. Vyššia rýchlosť (10/1) je dostupná od 11,99€. Tu však musíte mať paušál a to v cene najmenej 10€ mesačne. Bez hlasového paušálu je to 13,99€.

Ak máme zhrnúť xDSL vs LTE, tak zistíme, že LTE vyhráva takmer vo všetkom - rýchlosť, odozva, pokrytie, teda ak ste v dobrom pokrytí (v blízkosti vysielača, teda BTS) a existujú voľné bunky na prenos dát. Hlavnou výhodou je predovšetkým to, že nezáleži na tom, aký zhnitý kábel máte na ulici, či ako ďaleko je ústredňa. Jediná škoda je, že Slovanet sa nerozhodol ponúkať kombinované pripojenie LTE + xDSL. Takúto službu ponúka v Čechách napríklad Vodafone. Dostane vysoké rýchlosti a tie zároveň menej kolíšu. Okrem toho LTE kompenzuje nižšie rýchlosti uploadu, čo je najväčšou slabinou súčasných xDSL, predovšetkým aDSL.

Boj v oblasti LTE internetu sa pomaly začína, to je pre nás zákazníkov len dobre.

Zdroj: Slovanet

Komentáre (1)
Archon
No mna zaujimalo : packet lost , pingy pri hrani , a ako to často padne
Pridať nový komentár
TOPlist