SLI v mainstream-e

Tak, ako asi každý druhý pravidelný návštevník stránky pretaktovanie.sk, aj ja priebežne uvažujem o vylepšení (upgrade) svojho „kompíka“ (dalej iba PC). Niekto je zaťažený na kvalitnú základnú dosku, iný na rýchly procesor... Ja vyťažujem svoje PC naplno jedine pri hrách a tak niet divu že som zaťažený práve na FPS a body v aktuálne najnovšom 3D Mark-u. Moja grafická karta GeForce rady 6800 (jadro NV41) už nejakú dobu nepatrí do high-endu. Po neúspešnom pokuse predať moju ročnú MSI NX6800 TD256E som sa rozhodol trochu zaexperimentovať – vyskúšať SLI. Vdaka novším ovládačom Forceware (dalej iba Fw) je potreba na „spárovanie“ grafických kariet od nVidie len dve spoločné vlastnosti – zhodné jadro a rovnako veľká pamäť grafickej karty. To že musia byť obidve pre zbernicu PEG(PCI Express Graphics) je samozrejmé. Podarilo sa mi zohnať kartu Leadtek Winfast PX6800 TDH. Je to jediná, v súčastnej dobe u nás zohnatelná karta s čipom NV41. Reklamu by som síce robiť nemal, ale kedže jediný obchod, ktorý túto kartu ešte má na predaj je sponzorom súťaže v casemodding-u na tomto portáli, tak by som mu mohol spraviť reklamu – je to Alzasoft. ...

Porovnanie kariet a inštalácia SLI

Skôr ako som spustil PC s obidvomi kartami bolo treba otestovať samostatne novú kartu od Leadtek-u. Moje prvé dojmy z tejto karty sú poznačené značnou hlučnosťou jej chladiča, hravo prekoná aj chladič čipsetu a to už je čo povedať, pri non-stop prevádzke je to dosť nepríjemné.
Frekvencie som z nej dostal 430/850 MHz, čo znamená 2314 bodov v 3D Mark-u 06. Zaujímavé bolo (aspoň pre mňa), že pri vyššej frekvencii mi neprešiel ani test v ovládači Fw (ten ktorý sa musí absolvovať vždy pred aplikovaním novo nastavenej frekvencie). S tým som sa nikdy nestretol. Pri taktovaní predošlých kariet to bolo vždy o tom istom – vysoká frekvencia jadra = mrznutie, vysoká frekvencia pamätí = artefakty. Dokonca som sa s ňou raz dostal do takého stavu, že akákoľvek zmena frekvencie, iná než default nastavená v BIOSe, spôsobila neprejdenie tohto testu. Pomohol až reset PC. Vrátim sa späť k frekvenciám. Moja staršia karta od MSI s takýmito frekvenciami nemá problém, tá zvláda 440/860 MHz pri hrách z minulého roka (BF2, Q4, F.E.A.R.), pri starších hrách(D3, Far Cry, HL2) zvláda jadro 460 MHz a 3D Mark 06 mi dovolí frekvencie až 470/886MHz, čo znamená 2429 bodov pri frekvencii procesora 2,5GHz.


Pre SLI zapojenie som zvolil frekvencie 425/850MHz. Nainštaloval som obe karty, prehodil SLI selector a nastavil BIOS. Nevšimol som si, že treba zapojiť prídavný molex konektor do dosky, doska aj zdroj to zvládli aj bez tohto prídavného napájania. Neskôr som si ten konektor všimol vdaka červenej LED-dióde, ktorá je tam práve na tieto účely. Pri bootovaní BIOSu s oboma kartami som bol upozornený na neprítomnosť SLI mostíka, nevenoval som tomu pozornosť, ved BIOS nemôže vedieť že ovládač Fw už nepotrebuje tento mostík medzi kartami. Ale ked mi podobnú hlášku vypísal aj tento ovládač po nabehnutí Windows, preventívne som mostík zapojil. Po nabehnutí operačný systém(dalej len OS) zdetekoval novú grafickú konfiguráciu a podľa návodu ku karte od Leadtek-u som nechal OS nainštalovať ovládače automaticky. Z pre mňa nepochopiteľných príčin mi inštalátor niekoľkokrát vypísal že nevie nájsť potrebné súbory (nv4_disp.dll, nv4_mini.sys, nvcpl.hlp atd.). Tu sa netreba nechať zaskočiť, lebo všetky tieto súbory sú už na disku z predchádzajúcej inštalácie Fw, len treba vedieť kde hľadať. Aj napriek tomu, že podľa manuálu je týmto inštalácia ukončená, odporúčam preinštalovať Fw. Rozdiel je napr. v tom, že pred reinštaláciou je možné nastaviť režim vykresľovania iba Multi-GPU, Single-GPU a SLI-Antialiasing, po reinštalácií je možností viac : Auto-select, Alternate frame rendering, Alternate frame rendering 2, Split frame rendering, Single-GPU a SLI Antialiasing.
O rozdieloch vo vykresľovaní len stručne : AFR – jedna karta vykresľuje párne snímky a druhá nepárne snímky AFR2 – by malo byť novšie a rýchlejšie(rádovo pár FPS) SFR – hornú polovičku vykresľuje jedna karta a spodnú druhá SLI Antialiasing– špeciálny SLI mód využívajúci takpovediac „dual-core“

Pre bližšie informácie navštívte google, ja by som len opisoval zo zahraničných serverov a to v žiadnom prípade nechcem robiť. Aby som Vám hľadanie uľahčil – nech sa páči pár linkov :
http://www.kickbuttcomputers.com/specs/sli.asp
http://www.beyond3d.com/reviews/nvidia/sli/index.php?p=04

Komentáre (3)
Gogi
niekde sa stratil graf 3DM 01 a 03!
Warrax
No, pozeram, ze voodoo2 stale rulez. :-)
Michal Kiradžiev
...pekny test ;-)
Pridať nový komentár
TOPlist