Skylink zrejme zruší SD vysielanie, o príjem príde veľa divákov

DigiZone.cz tvrdí, že 1. januára 2017 Skylink plánuje ukončiť SD vysielanie. V prípade, že sa to potvrdí, mnoho divákov príde o satelitný príjem.

Satelitný operátor Skylink sa chystá k revolučnému kroku, a to ukončiť vysielanie v norme DVB-S. Táto norma je dlhodobo, tak ako v prípade DVB-T  skôr prechodnou. Neposkytuje totiž dostatočnú kapacitu pre vysielanie v HD rozlíšení. Televízie taktiež musia platiť peniaze za jednotlivý dátový tok. Obe normy DVB-S a DVB-T využívajú starý štandard MPEG-2. Tento štandard používajú napríklad aj DVD disky. Štandard vznikol ešte koncom milénia a tak sa dalo očakávať, že postupne aj skončí.

Ešte v roku 1998 ho stihol nahradiť kompresnejší štandard MPEG-4, síce prišiel na trh neskôr, je ale stále vo vývoji. Previazaný spolu s AVC alebo aj kodekom H.264 bol určený pre Blu-ray či internetové videá. Jeho výhoda je predovšetkým vo väčšej komprimácii obrazu pri zachovaní rovnakej kvality. To znamená, že porovnateľná kvalita oproti MPEG2 vyžaduje menší dátový tok, čo v prípade televízií znamená menšie náklady. Pripravovaný je aj kodek H.265, ktorý poskytne 8K video, 12-bitovú farebnú hĺbku, ohromný dátový tok a taktiež podporu videí s rýchlosťou 300 snímkov za sekundu. Oproti H.264 by mal opäť priniesť polovičnú úsporu dát.

Pre zaujímavosť dodávam, že väčšina televízorov v domácnosti je dnes 8-bitová, 10-bitové sa presadzujú len posledné roky a pravdepodobne tento rok už nenájdete na trhu TV s 8-bitovou farebnou šírkou, práve naopak, výnimočne sa vyskytnú aj 12-bitové kusy, hlavne v prípade UHD televízorov. Štandard definujúci UHD vyžaduje totiž panely schopné zobraziť 10-bitovovú farebnú škálu. Čo sa týka konektivity, HDMI 2.0 je dnes už schopné preniesť všetkými troma kanálmi (RGB) po 12 bitov. Problematika je zložitejšia než sa zdá, v prípade, že Vás zaujala odporúčam pozrieť napríklad TU, prípadne TU. V skratke gamut medzi 8 bitmi a 10 bitmi je značný.

8 bitová škála vs 10 bitová škála, Zdroj obrázka: HDGuru

Už tento rok Skylink ohlásil ukončiť vysielanie viacerých kanálov v tzv. SD formáte. Jaromír Glisník ale teraz priniesol pre digizone.cz informáciu, kde sa tvrdí, že s komerčnými vysielateľmi ako – Nova, Markíza či JOJ sa Skylink dohodol o zrušení SD vysielania. Ďalej tvrdí, že od 1.1.2017 Skylink kompletne ukončí vysielanie v MPEG-2. Digizone dodáva, že hnacím motorom môže byť aj ohlásenie Českej televízie, ktorá plánuje kompletne ukončiť vysielanie v SD kvalite. V HD už vysiela ČT1, ČT2 i ČT Šport, pričom budúci rok ich bude nasledovať ČT24. ČT:D a ČT art zatiaľ ostanú v SD, avšak už v novšom DVB-S2 štandarde. RTVS plánuje na budúci rok taktiež ukončiť distribúciu v SD rozlíšení.

Čo to znamená pre zákazníkov ?

V prvom rade treba povedať, že takýto krok sa dal očakávať. DVB-S je v podstate nepoužiteľný pre šírenie HD staníc z 4 hlavných dôvodov:

a)      Má menšiu prenosovú v kapacitu v rámci transpondéru ako v prípade DVB-S2.

b)      Používa menej kompresnejší štandard MPEG-2, než je H.264 (MPEG-4 AVC).

c)      Nepodporuje multi transport stream.

d)      Nepodporuje variabilné, resp. adaptívne navyšovanie dátového toku v prípade potreby.

Problémom je, že satelitné tunery, resp. prijímače kompatibilné len s DVB-S nie sú schopné dekódovať H.264 (MPEG-4 AVC). V takomto prípade budú diváci nútení kúpiť nový STB. Nie je jasné koľko existuje v domácnosti SD príjimačov, resp. HD príjimačov, dá sa ale predpokladať, že Skylink tieto údaje má. Okrem toho posledných pár rokov sa prijímače schopné obslúžiť iba MPEG-2 na trhu prakticky nevyskytujú. A HDTV prijímač je možné kúpiť už v cene okolo 50€.

Výhody:

Zákazníci tak môžu očakávať menej „rozkockovaný obraz“, vyššiu kvalitu obrazu, hlavne vyššie rozlíšenie obrazu či nové programy.

A čo s DVB-T?

Ako ste si mohli všimnúť, v budúcnosti sa takáto zmena dotkne aj DVB-T. Na Slovensku začalo testovanie pozemného digitálneho vysielania v roku 2004. Problém ako sa neskôr ukázalo (mimo iného) bol ten, že tento test bežal v starom MPEG-2 formáte. Vzhľadom na to, že si mnoho ľudí už počas testovacej prevádzky zakúpilo STB len pre príjem DVB-T v MPEG-2, sa Towercom rozhodol, že tento formát ponechá aj pre finálnu špecifikáciu. Okrem toho nastavil dátový tok len na 19,906Mbps, čo nie je veľa ak si domyslíme, že tento tok sa zdieľa medzi viacero kanálov. To zapríčinilo nielen vysoké náklady na prevádzku, ale zároveň akési rozdelenie trhu medzi existujúcimi televíziami. Ako už bolo spomenuté, problém je aj zaradenie HD vysielania v tomto formáte. Je síce možné, ale pre televíziu by bolo veľmi nákladné. STV sa v HD sa nakoniec spustila v MPEG-4. Všetky HD stanice v prípade zaradenia budú vysielať minimálne v MPEG-4.

Do roku 2020 sa ale počíta s príchodom, resp. minimálne s pilotnou prevádzkou DVB-T2. Towercom už tento rok plánuje v Bratislave otestovať DVB-T2. Menšie lokálne testovanie už bolo s dátovým tokom ~35,4Mbps v roku 2011,testovalo sa ale v MPEG-2 a MPEG-4! Očakáva sa, že DVB-T2 už bude využívať nový kompresný formát H.265 (HEVC), čo by bolo logické ak televízie chcú vysielať v 4K rozlíšení, preto je možné, že Towercom vyčkáva. Český Telekomunikačný úrad už napr. schválil koncom minulého roka dokument, kde prijímače smerujúce do CZ a určené pre DVB-T2 musia tento štandard podporovať. ČTÚ už dokonca testoval vysielanie v 3840×2160 (teda 4K určené pre TV pri zachovaní pomeru 16:9 = 4xFULL HD, plné rozlíšenie by malo byť 4096x2160). Dnes už síce nájdete v predaji televízory s podporou DVB-T2, je však otázne, koľko z nich reálne podporuje aj H.265. Záver – ak príde DVB-T2 súčasne tunery v TV budú aj tak nepoužiteľné.

Ďalšie informácie zisťujeme.

/doplnené o DVBT

Zdroj: Digizone.cz, v texte, HDGuru

Komentáre (28)
x3m
Tu si ti zdieraci, ktori si uctuju servisny poplatok? :) Ze ti ludia sa ich stale drzia...
fero1
sú aj vačší. platím za zásuvku aich program nemusím celý rok.
Merlin
Hm, no dakde musia zas zaryzovat. Potom bude mpeg 5, 6, ...10. A bude sa to menit kazdy rok. Od doby, co sa to musi platit, ma to netrapi, cely TV cez satelit. Moje ambicie umreli v dobe analogovej. Usetril som tak za novy TV, DVBT a DVBS a mnohe dalsie ficurky a hovadiny, suvisejuce z pozieracom casu, sledovanim hounometu. Ak kopu kWh mi nezozral televizor, ktory nemam.
Kanikul
Ahoj, kolega!
Peter olša
Znova si zavádzajú čo chcú, samozrejme mám dva prijímače,ktoré budem musieť vymeniť,to je nič pravda 100€ len tak vyhodiť tak isto ako pri zavedení servisného poplatku v zmluve také nič nemám je tam iba doživotná aktualizácia, jednoducho jednostranné zmenená zmluva a je to. Nikto s tým nič neurobí, lebo nie sme právny štát.
Pravda je Taká
ukáž mi tú zmluvu so skylinkom.. HAA žiadna neexistuje, tak si uvedom, čo píšeš. Skylink si môže zdvíhať čo chce a kedy chce, nikde to nie je garantované, že sa ceny budú zdvíhať. Takže je to právne legálne? URČITE ÁNO. Je to správne? URČITE NIE.
jojooo
Banda zlodejska užernicka....v žiadnom pripade nepodporim už skyli... a všetkeho s tim spojeneho....
Fazulko Lusk
3840x2160 nie je 2xFULL HD(1920x1080)ale 4x(kedze 2x2=4)lebo na vysku aj na sirku sa zdvojnasobil pocet zobrazovacich bodov.
Ján Kisty
Dobry den, mate pravdu. S pozdravom J.
maladaptiv
Riešením čo sa týka základného balíka je http://www.smarttvbox.sk/ . Rozšírený ja nepozerám (nie je tam čo pozerať). Mám internet. A na toto stačí aj dsl.
Skylink
Zavrel by som im cele podnikanie , najskor akoze sevisny poplatok teraz rusenie SD .
igwar
Zo servisnym poplatkom som zasadne nesuhlasil, ale toto je nieco ine. Doba ide dalej, technologie sa vyvijaju, bolo len otazkou casu kedy sa to stane. Podla tvojej logiky napr. netreba vyrabat nove auta, sak sa stale mozme vozit na tych 40 rokov starych... A oni tie SD kanaly nezrusia, len prepnu "normu" na mpeg4, ale co do kvality pojde stale o "SD", pokial im dodavatel programu nevie dodat HD.
jááááááááá
lenze je to podobne i s balikom MS Office. Uz je zataraly a Office 2010 a pomaly i win7. Nove programy potrebuju nove stroje , so zdrojom 450 watt , kym donedavna stacilo 250 watt. Ale pritom v 99% kanceláriách by stacil Office 95 s wordom, excelom a starou databázou acces 2. Zbytocne nutene investicie. U skylinka rak isto. Nevidim dovod na 1.6 metrovy televizor , ani na vacsie rozlisenie , co bude zrat energiu.
eee
riesenim by bol "blby" televizor - skladacka, pricom by sa dal vymenilt iba tuner.
xorxe
A co robia Slovenske urady??? V Cechach im vypalne tzv servisny poplatok nepresiel .... u nas .... Na slovenskom trhu vedome klamu, uvadzaju nepravdive informacie a u nas sa s trym neda nic robit. Sproste slovenske urady a kontrolne organy ..... by som im naparil pokutu a vratit peniaze spotrebitelom za servisny poplatok a ak zrusia sd tak nech vratia aj peniaze za satelity a setup boxy mozu si ich naskladnit .... aaaach
ed-hunter
to si kde cital ze v c.r. nemaju serpo? platia tak isto ako aj v s.r.
m2fizy
No tak ze ho brat zacal platit iba asi neviem ci nie prvy krat alebo tak ... proste doteraz servisny poplatok v CR nemali ... ale ano uz ho maju aj tam.
igwar
To co je za nezmysel. Stvorcekovanie obrazu nie je dosledok alebo negativum SD vysielania. To je zalezitost nedostatocneho signalu, ktory moze mat tisic a jeden dovod (pocasie, zle nastavena parabola, defekt v kabelazi a pod.). Pri takejto chybe bude HD stvorcekovat presne rovnako ako povodne SD alebo este aj viac, kedze HD potrebuje vacsi datovy tok.
Ján Kisty
Dobry den, tu sa bavime IBA o datovom toku a komprimacii obrazu... signal je druha vec..
IVETA
to snad nie je mozne!!!! robia si kurvy co chcu,najprv sluby velke ak si zakupime satelity gratis vsetko a teraz poplatky a zase neco..len aby nas obrali o peniaze...kde su urady ??? JE TO VOBEC MOZNE?????
Dobrák
A nebolo by jednoduchšie zrušiť SKYLINK?
Vilo58
Si to zabil. Jediné riešenie!!!
m2fizy
Ja som im poplatok nezaplatil a je to ... odpojili ma cca po tyzdni a odvtedy TV pouzivam iba s PC a s kanalmy cez VLC zadarmo cez internet.
Vlado.petr
Ať jdou dp pr.....le, stejně jenom zdražují. Oni přijdou o diváky, ale jen proto že zdražují. Ať zkrachují....
Milos55
Ja to tiez nechapem. Karta cs-link ma stala 3700 sk. Karta skylink ma stala 4300 sk. Potom neratam tie vydavky za kvalitnejsi satelit, hlinikovu parabolu, motor a ine blbosti. Po styroch rokoch karta vymena. Stalo to 400 sk. Po dalsich styroch rokoch karta vymena 20 euro. Po dalsich styroch rokoch karta vymena za irdeto a to tu uz nejdem pisat tie poplatky a servisne poplatky, teraz mam akoze kupovat novy satelit? Co im uz hrabe, pracku na peniaze si mohli vymysliet inu. A to nehovorim, ze to iste vlastnia rodicia. Ved toto sa nemoze len tak robit. Nutia ludi, aby vyhodili eura von z okna. Neviem ako moze stat dovolit taketo zaobchadzanie s ludmi. Tu nejde o 10 - 20 ludi, to su sta-tisice, co vlastnia skylink kartu. A na zaciatku bol prijem skylink sice pod inym nazvom, ale vsetky sluby na prijem zadarmo, vraj navzdy. Dockali sme sa. Hnusna demokracia, nemam slov.
Bobonik
Ste si isti, ze za to moze demokracia ? Alebo si len mylite pojmy. Napoveda: Moze za to ludska nenazranost a skorumpovana vlada, ktoru jednoduchsi ludia volia pre rovnake plane sluby ako boli tie od Sky-Linku. . Mrzi ma len, ze zatial co Sky-Link si vyzeru jeho volici sami, vladu v tomto state musim zdielat s jej volicmi.
milos55
Ja to tiez nechapem. Karta cs-link ma stala 3700 sk. Karta skylink ma stala 4300 sk. Potom neratam tie vydavky za kvalitnejsi satelit, hlinikovu parabolu, motor a ine blbosti. Po styroch rokoch karta vymena. Stalo to 400 sk. Po dalsich styroch rokoch karta vymena 20 euro. Po dalsich styroch rokoch karta vymena za irdeto a to tu uz nejdem pisat tie poplatky a servisne poplatky, teraz mam akoze kupovat novy satelit? Co im uz hrabe, pracku na peniaze si mohli vymysliet inu. A to nehovorim, ze to iste vlastnia rodicia. Ved toto sa nemoze len tak robit. Nutia ludi, aby vyhodili eura von z okna. Neviem ako moze stat dovolit taketo zaobchadzanie s ludmi. Tu nejde o 10 - 20 ludi, to su sta-tisice, co vlastnia skylink kartu. A na zaciatku bol prijem skylink sice pod inym nazvom, ale vsetky sluby na prijem zadarmo, vraj navzdy. Dockali sme sa. Hnusna demokracia, nemam slov.
milos55
A co ludia? Rieste to niekto!
Pridať nový komentár
TOPlist