SilentiumPC Fera vs Gelid Tranquillo – súboj chladičov pod 30€

V malom dueli sa stretli dva cenovo veľmi atraktívne chladiče procesorov, ktoré, ako sa hovorí, ponúkajú „veľa muziky za málo peňazí“. Ktorý je lepší?


Úvod

Chladiče procesorov by sme mohli rozdeliť do niekoľkých pomyselných skupín. Na samom začiatku sú tzv. BOX chladiče, ktoré pribalí k procesorom ich výrobca. Majitelia počítačov tieto často menia, či už kvôli vyššej hlučnosti, slabému potenciálnu na pretaktovanie alebo kombinácii oboch. Veľmi obľúbenými sú ako náhrady chladiče triedy Arctic Freezer 7 – lacné, s heat-pipe trubicami a menšími ventilátormi. Nevynikajú ani vysokým výkonom, ani extra tichým chodom, no pre mnohých postačujú a sú aj konečným riešením. Tí náročnejší siahnu po drahších riešeniach, v cene od 25€ do 40€, kde už nájdeme slušné modely s 12cm ventilátormi a vežovitým dizajnom. Za poslednú kategóriu môžeme považovať tie drahšie chladiče, s cenovkou 50€ a viac, po ktorých siahnu entuziasti priahnucí po vysokých taktoch alebo extrémnom tichu.

Do tretej menovanej skupiny patria aj dnes testované chladiče od poľského SilentiumPC a Švajčiarov z Gelid. Oba sa predávajú za cenu 26€ až 30€, čo je stále veľmi priaznivá suma za ponúkanú výbavu. Dostaneme 12cm ventilátory s PWM reguláciou, kompatibilitu so všetkými modernými socketmi základných dosiek a veľmi solídnu pasívnu časť s množstvom heat-pipe. Otázka samozrejme znie, ktorý z nich je lepší.

Fera HE1224 je novinkou od SilepntiumPC, zaraďuje sa medzi dva dávnejšie testované chladiče Fortis HE1225 a Spartan HE923. V internetových obchodoch ho môžeme nájsť za necelých 26€ (distribútor TichéPC.sk – cena k 15.8.2011). Už na prvý pohľad je chladič veľmi príťažlivý, predovšetkým kvôli technológii priameho dotyku heat-pipe trubíc s chladeným procesorom a solídne vyzerajúcou konštrukciou.

Gelid Tranquillo je aj u nás už dobre známy. Stal sa obľúbeným hlavne kvôli tichému ventilátoru a solídnemu výkonu, ktorý postačuje na drvivú väčšinu prípadov „normálneho“ pretaktovania. S novou revíziou dotiahol výrobca pár detailov, ktoré na origináli mohli prekážať – spomeňme napríklad prepracovaný montážny systém umožňujúci rotáciu chladiča aj na AMD socketoch či väčší prídavný pasív v základni. Cena sa pohybuje okolo 26€ až 29€.

Títo dvaja sú teda takpovediac prirodzenými konkurentmi. Poďme sa postupne na nich bližšie pozrieť a následne overiť aj na ich výkon.

Komentáre (10)
Courage_SK
Fajn recka, ale myslím si že Gelid Tranquillo by sa mal porovnávať skôr s Fortis HE1225 keďže tam je cena takmer totožná. Fera je o čosi nižšia trieda od Gelid Tranquillo. Určite to necháp tak, že si myslím že si zaujatý.
emPORiO
Super recka :) Velmi dobre sa to cita. No mal by som pripomienku ku testovacej zostave. Pise sa tam, ze zdroj bol chladeny pasivne no nevieme aky (zrejme SuperFlower) a preco SSD to tiez chapem :) A este mi v testoch chyba meranie hluku chladenia, co byva samozrejmostou takychto receznii. No aspon je popisane co huci a ze nieje to uplne tiche.
Gudas
Zdroj mal zastavený ventilátor - Gigabyte Odin GT 800W. Meranie hluku je dobré robiť v izolovaných podmienkach a aj tak číslo nepovie to, či ventilátor "hučí" alebo "rapká", resp. je hluk nepríjemný a pod.
jan037
Ten Gelid ma celkom zaujal. Oplatí sa vymeniť AC Freezer 64 Pro za neho? Freezer má o niečo menší ventilátor a točí sa okolo 2000RPM skoro stále. Teploty Phenom 2 X4 840 sú 37C idle, 48C load. Vadí hlavne hluk v záťaži.
roob
x4 840 mam taktnuty na 3520 este s povodnym AC freezerom, uplne prva verzia, chudak ma hadam uz 5 rokov. Vrtulu som ale zahodil von oknom a je tam daka 12cm z pokazeneho fortron zdroja. Pri beznej cinnosti nepocutelne, za beznych podmienok 55-60 stupnov max, potom sa trochu vrtula rozhuci. ALe ked si na to alergicky, kup Noctua NFP12 1300 a mas po starostiach.
emPORiO
Ak by si chcel fakt ze tiche chladenie, tak kupit lepsi pasiv napr. CM Hyper212+ a ventilator vymenit za Noctua NF-P12 a zregulovat ho
roob
naco by si to pre boha robil, CM hyper212+ ma dobru vrtulu, a ked ju nechas v biose na silent (snad uz vsetky dosky v biose vedia riadit vrtulu cpu) tak to mas bez problemov tiche. Uchladi to akykolvek nepretaktovany cpu aj v 30 stupnovych izbach ako mam teraz.
GABO
Ta vrtuľa je dobrá akurát tak do koša :). Otrasný ventilátor so stredom s veľkým priemerom, okrem toho otrasný chod (ventilátor resp. rotor sa otáča ťažko), rapkavý zvuk ventilátora. Možno tak do hlučnej, bežnej a priemernej zostavy, inak nie. To aj Gelid, AC za pár šupiek sú X krát lepšie ventilátory.
TomKocuR
Ten stred by som za nejaký veľký nedostatok nepovažoval, ventilátor má výkonu dosť. Ale tie ložiská... tie sú horšie než zlé, počuteľné aj keď ventilátor točí len 300RPM. Ani ten pasív nebýva vždy bezchybný...
emPORiO
Mal som ho, viem o com hovorim. Lozisko huci ako traktor, taky dobre pocutelny rapkavy zvuk.
Pridať nový komentár
TOPlist