Sapphire Edge VS8 – klame telom

, Autor: Gudas

Po plejáde minipočítačov s procesormi „triedy“ Intel Atom sa nám do rúk dostal model Edge VS8 od Sapphire, ktorý výkonom deklasuje všetko, čo nám doteraz prešlo redakciou.

Sapphire Edge VS8 – Úvod

Zatiaľ čo éra netbookov je už viac či menej úspešne za nami, úsporné a „dostatočne výkonné“ procesory Intel Atom a jemu podobné naďalej prežívajú v stolných minipočítačoch. Na našich stránkach sme sa s testami takýchto zariadení mohli stretnúťviackrát. Kým vzhľad, formát a dizajn sa u týchto jednoduchých počítačov do domácnosti či kancelárie odlišuje model od modelu, s výkonom je to v podstate u všetkých rovnaké (resp. rovnako slabé). Či už procesory Intel-u, AMD alebo VIA, všetky ponúknu len výkon ktorý postačí na základné úlohy a jednoduchý multitasking.

Do tejto pomerne nezaujímavej situácie sa nám do redakcie dostala ponuka od spoločnosti Sapphire na otestovanie nového miniPC Edge VS8. Vzhľadom, formátom aj výbavou na prvý pohľad nič výnimočné čo by sme tu už nemali, no pohľad na tabuľku špecifikácií nás presvedčil aby sme ponuku prijali. V útrobách sa totiž nachádza štvorjadrový procesor AMD A8-4555M, s architektúrou Trinity. Tá nesie jadrá Piledriver, upravenej verzie Bulldozera ktoré poznáme z najvýkonnejších čipov AMD súčasnosti.

Je to teda prípad úsporného procesora vyvinutého „zhora“, takpovediac okresaním a spomalením výkonnejších čipov, určených pre notebooky strednej a vyššej triedy. AMD sa úpravami dostalo na TDP o hodnote 19W, čo sa vynikajúco hodí jednak do prenosných počítačov triedy ultrabookov, ako aj desktopových minipočítačov. Súčasťou je aj 384 stream procesorov jednej z najlepších integrovaných grafík aké dnes v procesoroch sú.

Sapphire Edge VS8 s už nainštalovaným 500GB diskom a 4GiB pamäťou sme podrobili našej tradičnej vonkajšej a vnútornej inšpekcii, vrátane testov výkonu a spotreby. Na nasledujúcich stránkach si zhrnieme dojmy a výsledky...

 

Kľúčové slová
Edge VS8 recenzia, Edge VS8 review, miniPC, Sapphire Edge VS8. Edge VS8, tip redakcie
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Pridať komentár

Posledné komentáre

Predmet Autor Dátum
Re: Sapphire Edge VS8 – klame telom kumen 7. máj 2013 - 13:53
Re: Sapphire Edge VS8 – klame telom Leteku 7. máj 2013 - 6:51
Re: Sapphire Edge VS8 – klame telom salami 6. máj 2013 - 23:18
Re: Sapphire Edge VS8 – klame telom kumen 6. máj 2013 - 22:19
TOPlist