Sandy Bridge základné dosky sa vracajú v opravenej B3 revízii

Výrobcovia hlásia prvé dodávky opravených čipsetov od Intel-u, v cenníkoch sa už objavujú základné dosky s prívlastkom „B3“ a bezproblémovými S-ATA portami.

O probléme objavenom v najnovších čipsetoch od najväčšieho výrobcu polovodičov na svete už počul zrejme každý. Niektorých situácia škodoradostne potešila (pozdravujeme hard-core AMD fanúšikov :-) ), iných zabrzdila v nákupoch a upgrade, no a ďalších zas zneistila v dôvere k spoľahlivosti svojho nového Sandy Bridge stroja.  O chybe sme informovali v samostatnom článku, pre lepšiu orientáciu však rýchla rekapitulácia.

Intel-u sa začali hromadiť sťažnosti niektorých zákazníkov, týkajúcich sa až podozrivo často problémov s S-ATA zariadeniami. Hneď ako sa chyba podarila reprodukovať vo vlastných laboratóriách, zavelilo sa na veľký ústup. S okamžitou platnosťou sa zastavil predaj čipsetov partnerom a odporúčalo sa stiahnuť dosky z predaja až do vydania opravenej revízie. Toto sa stalo v podstate v priebehu pár hodín, čo potvrdzovala aj nepripravenosť výrobcov základných dosiek. S nimi začal Intel komunikovať hneď po potvrdení chyby, tlačové správy prišli až nasledujúci deň. V nich vlastne všetci razili rovnakú cestu – zákazníkom sa radilo základné dosky buď vrátiť za plnú nákupnú sumu, alebo počkať približne do apríla na výmenu za opravenú verziu. Tí, ktorí sa rozhodli počkať, mohli presunúť svoje disky a mechaniky na dva S-ATA III (6Gbps) porty, ktoré chybou nie sú zasiahnuté.
Apropo chyba – tá je spôsobená iba jedným jediným tranzistorom, akosi pozabudnutým z predchádzajúcich návrhov (v nových čipsetoch neplní žiadnu funkciu a je nepotrebný). Má veľmi nízke ovládacie napätie a problém nastal vtedy, keď sa naň aplikovalo napätie privysoké a ten následne spôsobil chyby v prenose, s možnosťou vyústenia do spomaľovania komunikácie alebo až bitových chybách.

Pôvodne sa odhadovalo, že základné dosky s opravnou revíziou čipsetov B3 sa objavia niekedy v apríli, resp. normálne dodávky sa obnovia na konci štvrtého mesiaca. To stále platí, no prvé základné dosky by sa mohli v menších množstvách začal objavovať v predaji už v najbližších týždňoch, teda počas marca. Pred pár dňami to dali na známosť traja najznámejší výrobcovia – Asus, GigabyteMSI.

Modely s čipsetom B3 revízie je už možné nájsť aj v cenníkoch niektorých našich predajcov. Zvyčajne sú jasne označené práve kombináciou „B3“. Zaradené síce sú, no dodacia lehota je zatiaľ viac menej neznáma (spomínajú sa dva týždne – čo je rovnako ako keby sme povedali doba neznáma).

Na lepšiu orientáciu medzi staršími doskami s čipsetmi B2 revízie a novými, opravenými B3 vymysleli aj samotní výrobcovia svoje vlastné označenia. Jedná sa predovšetkým o dodatočné nálepky a grafiku na škatuliach, prípadne nálepky na základných doskách. Do extrému už asi zašiel Gigabyte, ktorý sa rozhodol pridať „B3“ do názvov svojich dosiek. Vzniknú tak absolútne nezapamätateľné kombinácie ako napríklad Gigabyte GA-P67A-UD3R-B3. Na druhej strane je hneď jasné, o akú verziu čipsetu ide. Obdobne bude pridávať „B3“ do názvov asi aj Intel (napr. DP67BGB3).

Asus bude značiť nové dosky prostredníctvom grafiky v pravom hornom rohu balení, nálepiek na doske, identifikáciou v BIOS-e (resp. UEFI) a tiež cez vlastný softvérový nástroj Asus SATA Verifier.

Gigabyte má rovnaké prostriedky rozlíšenia B2 od B3 revízie čipsetov na svojich doskách, nájdeme teda novú grafiku na škatuliach, označenie na doske a aj v nástroji na identifikáciu používania potenciálne chybných S-ATA portov 6 Series SATA Check. Navyše, ako som už spomenul, bude „B3“ aj v názvoch dosiek.

MSI takisto pridá „B3“ do názvov, avšak iba do zátvorky. Na škatuliach nájdeme staré mená, s jediným rozdielom v pridanej grafike. Revízia čipsetu sa objaví aj na štítkoch balenia a na základnej doske. Rovnako ako ostatní, aj MSI má program, ktorý vás upozorní na používanie potenciálne chybných S-ATA II portov u čipsetov B2 revízie, u novej B3 revízie už problémy hlásiť nebude.

Ak ste čakali s upgrade na nové, opravené základné dosky, budete mať už čoskoro možnosť uchmatnúť si prvé kusy ktoré dorazia na sklady predajcov. Normálny režim s bezproblémovou dostupnosťou však môžeme očakávať až niekedy v spomínaný apríl. Medzitým by sa mali lepšie rozbehnúť predaje SandyBridge notebookov, ktorých výrobcovia majú dostať viac nových čipsetov ako výrobcovia desktopových základných dosiek.

Komentáre (4)
passco
He tato sprava ma potesila :) Ak bude do 2 tyzdnov doska doma ma u mna Intel + :)
emPORiO
Za dva tyzne asi nie. Vyrobcovia dosiek to odhaduju na april
passco
Ako pisali .. prve zakladne dosky by sa mali objavit v priebehu tyzdna .. :) Cize ak tych par kusov sa dostane na SVK tak asi aj ano :)
emPORiO
Pytal som sa jedneho predajcu, ze kedy by mohli byt povedal, ze produktorvy manazer nastavil dodanie do dvoch tyznov no datum sa bude posuvat a nemaju ziadny termin naskladnenia
Pridať nový komentár
TOPlist