SanDisk Extreme II 240GB - solídny súper pre Plextor MP5 Pro Xtreme

Po úspešných rokoch v OEM segmente vstupuje SanDisk aj do maloobchodnej siete, kde chce súperiť s už etablovanou elitou.


SanDisk Extreme II 240GB - Úvod

Niečo pred vyše 25 rokmi sa v malej kancelárii v Kalifornskom Palo Alto zrodil v hlave Eli Harari revolučný koncept, zvaný "System Flash", ktorý by mal nahradiť pevné disky v prenosných zariadeniach napájaných batériami. Vzápätí Harari založil spoločnosť SanDisk, ktorá za štvrťstoročie svojej existencie narástla z firmičky o troch ľuďoch na korporáciu, zamestnávajúcu viac ako 5 000 ľudí so štvrtým najsilnejším patentovým portfóliom v technologickom priemysle.

Niet divu, že to bola práve firma SanDisk, ktorá už v roku 1991 dodala svetovo prvý SSD na báze Flash pamätí. Išlo o 20MB náhradu za 2,5" HDD pre IBM ThinkPad pen computer s cenovkou $1,000, resp. $50 za MB. V nadchádzajúcich desaťročiach sa však vďaka neúnavným technologickým inováciám podarilo znížiť náklady 50 000 krát na $0.001 za MB, resp. $1.00 za GB. O štyri roky neskôr to bola znova firma SanDisk, ktorá ako prvá vo veľkom začala dodávať pamäte MLC flash.

V roku 1999 založila SanDisk s Toshiba spoločný podnik na výrobu NAND a zároveň učinila strategický krok, keď prešla od NOR flash k pamätiam NAND flash. Pamäte NAND flash totiž potrebujú menej času na mazanie a zápis dát a súčasne vyžadujú menšiu plochu čipu na bunku, čo umožňuje väčšiu hustotu záznamu, a teda nižšiu cenu za jeden bit ako NOR flash. Okrem toho NAND flash poskytujú až desaťnásobne vyššiu životnosť ako NOR flash.

Medzičasom SanDisk spustila v Japonsku do prevádzky Fab 3, kde dnes spolu s Toshibou produkujú takmer polovicu všetkých NAND flash. V tom roku stál 1GB NAND flash $46, čo umožnilo Flash pamätiam prenikať do širšej škály produktov pre koncových zákazníkov za stále prijateľnejšiu cenu. O dva roky neskôr otvorila firma SanDisk svoj prvý montážny a testovací závod v Šanghaji, ktorý dnes pomáha vyprodukovať viac ako dva milióny produktov denne a súčasne predstavila 1,8" a 2,5" 32GB SSD s cenou $350 ako náhradu za HDD v notebookoch, čo bol prvý krok k vnímaniu SSD ako životaschopnej a ekonomickej alternatívy.

V nasledujúcich rokoch spoločnosť SanDisk uviedla ako prvá 16Gb X3 (3-bits-per-cell) NAND flash čip a vzápätí aj prvé pamäťové karty s 64Gb X4 (4-bits-per-cell) NAND Flash čipmi. Neskôr sa spoločnosť zamerala na iSSD, ktoré ponúkali výkon SSD v jednom BGA puzdre, čo umožnilo výrobcom zariadení ponúknuť najlepší používateľský zážitok na mobilných zariadeniach ako okamžité zapnutie, rýchlejší multitasking a aplikácie s rýchlejšou odozvou, za čo SanDisk získala v roku 2011 CES Innovations Award.

Postupne sa dostávame do roku 2011, keď SanDisk rozšírila svoje portfólio o podnikové SSD, ale hlavne, uviedla svoj prvý vysokovýkonný SSD dostupný v maloobchodnej sieti.

Aktuálnu ponuku SATA SSD spoločnosti SanDisk tvorí dnes už zbytočný SanDisk ReadyCache SSD, dva obstarožné modely SanDisk SSD a SanDisk Ultra Plus SSD a v najvyššej triede zvanej "Go for Speed" je to SanDisk Extreme SSD s radičom SandForce a potom absolútna novinka nazvaná SanDisk Extreme II SSD s radičom Marvell. Práve na tento 240 GB model sa dnes pozrieme.

 

Pridať nový komentár
TOPlist