Samsung T5 - budúcnosť externých diskov

, Autor: Marián Ferenc

V dobe kedy na každom kroku využívame svoje dáta, či už na prácu alebo zábavu je vlastniť externé pamäťové médium so všetkými svojimi dátami samozrejmosťou. Väčšinou sú to externé HDD. Ponúkajú veľké množstvo úložného priestoru, ale ich rýchlosť nás v dobe SSD diskov značne obmedzuje. Na trhu sa ale začínajú objavovať aj externé SSD. Spoločnosť Samsung so svojou radou T1 ponúkla dobrú kapacitu, rýchlosť a štýlový dizajn, zatiaľ čo rada T3, pridala konektor USB 3.1 typu C 1. generácie a mierne zlepšila výkon. Dnes sa pozriem na naovú generáciu Samsung T5, ktorá prináša najnovší konektor USB 3.1 Type C 2. generácie s maximálnou prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s. Či by ste mali teda svoj externý HDD vymeniť za SSD sa pozrieme v tejto recenzii.

 

Samsung T5 - Predstavenie, špecifikácie

V krabičke samozrejme ako prvý nachádzame SSD disk, ktorého veľkosť ma príjemne prekvapila. SSD je chránené celokovovým obalom. Jeden model mal kapacitu 500 GB a druhý 1 TB. Disk je ešte dostupný vo verzií 250 GB, a 2 TB. Na disku nájdete inštalačný súbor so softvérom, ktorého názov je Samsung Portable SSD. Ten Vám ponúka možnosť aktualizácie firmwaru disku, zobrazenie koľko voľného miesta vám na ňom ostáva, či možnosť zapnúť AES 256-bit hardvérové šifrovanie, ktoré chráni vaše dáta pred neoprávneným prístupom. Nastavíte si heslo, ktoré budete musieť zadávať pri prístupe na disk, ktoré odšifruje vaše dáta. Keďže je to hardvérová záležitosť, na výkon SSD to má minimálny vplyv. Disk s menšou kapacitou má telo modrej farby. Jeho kolega elegantnej čiernej. Celý disk je malý a ľahký. Bez problémov ho viete dať dovrecka ako telefón. Čo sa týka konektivity, Samsung pribaľuje kábel s konektormi USB-C na klasické USB typu A, pre zariadenia, ktoré nedisponujú USB-C konektorom a zároveň aj USB-C na USB-C kábel, s ktorým by ste mali dosiahnuť aj vyššie prenosové rýchlosti. Spoločnosť Samsung tvrdí, že prenosová rýchlosť je až 540 MB/s a ​​515 MB/s pri zápise, čo je maximálna rýchlosť týchto SSD.

Ak chcete dosiahnuť tieto rýchlosti, potrebujete USB ovládač s podporou UASP (USB pripojené SCSI) a najnovší USB 3.1 port 2. generácie. Bez neho bude rýchlosť obmedzená len na 500 MB/s, zatiaľ čo porty 1. generácie typu C obmedzujú rýchlosť na 450 MB/s a ​​USB 2.0 dokáže rýchlosť znížiť až na 50 MB/s.

SSD T5 prichádza s 3 ročnou zárukou. Nepodarilo sa mi dopátrať, koľko dát môžete preniesť predtým než príde k degradácii pamäťových buniek, či k chybám a poklesu výkonu (udávané v TBW). Keďže sa v SSD nenachádzajú žiadne mechanické časti a naviac pamäťové bunky sú chránené kovovým telom, tak je disk určený na prežitie preťaženia až do 1500G a 20G vibrácií.

 

   
 
   
 
 

Špecifikácie

Samsung T5
Dostupné kapacity
250/500/1TB/2TB
Radič
Výrobcom neudávané
Pamäťové bunky
TLC
Rozhranie
USB 3.1 2. generácie typu C
Sekvenčná rýchlosť (čítanie/zápis, Atto)
do 540/515MB/s
Maximálna rýchlosť náhodných 4K súborov (čítanie/zápis)
Výrobcom neudávané
Hmotnosť
51g
Rozmery
74 x 57.3 x 10.5 mm
Prevádzková teplota
Výrobcom neudávané
Teplota, pri ktorej disk uchová dáta
Výrobcom neudávané
MTBF
Výrobcom neudávané
 
 
Kľúčové slová
externé SSD, Samsung, Samsung T5, Samsung T5 1TB recenzia, Samsung T5 500 GB review
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Pridať komentár

Posledné komentáre

Predmet Autor Dátum
Re: Samsung T5 - budúcnosť externých diskov roob 22. november 2017 - 21:47
Re: Samsung T5 - budúcnosť externých diskov Pjetro de 17. november 2017 - 15:49
Re: Samsung T5 - budúcnosť externých diskov Pjetro de 17. november 2017 - 15:42
TOPlist