Samsung SSD 840 Pro 256GB - špičkové SSD pre profesionálov

Dnešnou recenziou uzavrieme sériu testov 256GB high-end SSD roku 2012.


Samsung SSD 840 Pro - Úvod

Spoločnosť Samsung je už zopár dekád najväčším výrobcom DRAM pamätí na svete, no ako výrobcu SSD ju poznáme možno iba dva roky. Je to dané tým, že SSD Samsung sa zo začiatku objavovali výhradne ako súčasť značkových počítačov a notebookov veľkých výrobcov, no v retail kanáli neboli uvedené. Prvým komerčne známym SSD sa stali Samsung SSD 470 Series z pred dvoch rokov, kedy sa na SSD tohto výrobcu začínali upierať zraky domácich používateľov. Rok na to boli uvedené Samsung SSD 830 Series, na ktoré sa vďaka slabému marketingu a už etablovaným značkám ako Intel, Crucial, OCZ a Kingston pozeralo cez prsty. Až po uvedení novej generácie 840 Series sa predchádzajúca generácia ako keby nanovo objavila a Samsung SSD 830 Series začali významne získavať na popularite aj vďaka výpredajovým cenám. Dnes je už táto séria EOL, priamou náhradou za ne je až séria 840 PRO.

V závere septembra tohto roku spoločnosť Samsung oznámila uvedenie novej rady vysoko výkonných SSD určených pre použitie v osobných počítačoch. Nová rada podporujúca SATA 6Gb/s rozhranie je rozdelená na dva segmenty - Samsung SSD 840 Series sú určené pre všeobecné výpočtové účely na rozdiel od série PRO, ktorá je určená náročným používateľom. Nová 840 séria SSD mala byť k dispozícii celosvetovo od polovice októbra prostredníctvom maloobchodnej siete predajcov, no na našom špecifickom trhu tieto SSD uvedené ešte neboli a zrejme ani nebudú. Lokálnym predajcom teda neostalo nič iné ako nakupovať tieto SSD zo zahraničia, takže Samsung SSD 840 Series sa u nás veselo predávajú aj keď bez požehnania výrobcu.

SSD 840 PRO by mali byť základným elementom profesionálnych pracovných staníc, nakoľko sú to najrýchlejšie a najspoľahlivejšie SSD na trhu, čo zaručuje špičkový používateľský zážitok. SSD 840 PRO sú najlepšou voľbou pre profesionálov hľadajúcich spôsob ako výrazne zvýšiť svoj workflow.

 

Samsung SSD 840 PRO sú vysoko výkonné SSD určené pre pokročilých používateľov a náročné výpočty aj vďaka schopnosti dodávať až do 100 000 IOPS. Sofistikované výkon zvyšujúce technológie zabezpečujú konzistentnú rýchlosť pre náročné aplikácie aj počas vysokej záťaže.

 

Samsung SSD 840 Series navrhnuté poprednými inžiniermi najväčšieho výrobcu SSD komponentov na svete poskytujú robustnú spoľahlivosť a trvale vysoký výkon v priebehu času aj počas náročného používania. Na 840 Pro je navyše poskytovaná veľkorysá päťročná obmedzená záruka.

 

SSD Samsung sú unikátnym produktom, nakoľko sú kompletne navrhnuté a zostavené zo súčiastok vyrobených spoločnosťou Samsung. Výsledkom je zvýšená výkonnosť vďaka Toggle DDR2 NAND flash, nižšia spotreba energie vďaka LPDDR2 cache a lepšia energetická účinnosť vďaka trojjadrovému radiču MDX.

 

Toggle DDR2 NAND Flash čipy Samsung s priepustnosťou 400 Mbps (viac ako trojnásobná priepustnosť voči predchádzajúcej generácii) ponúkajú okrem zvýšenia rýchlosti čítania dát aj nižšiu spotrebu energie než konkurenčné NAND.

 

Bezkonkurenčný výkon SSD Samsung spočíva práve v jeho radiči MDX, ktorý prináša vynikajúci trvalý výkon a vysokú spoľahlivosť. Nový trojjadrový radič MDX postavený na 300MHz procesore Cortex-R4 je výkonnejší a energeticky úspornejší ako predchádzajúca generácia radiča MCX.

 

Samsung SSD 840 Series sa môžu pochváliť najnižšou spotrebou v pohotovostnom režime spomedzi všetkých SSD na trhu. Je to nesmierne dôležitým úspechom, keďže SSD trávia väčšinu svojho času práve v tomto stave, čo je pozitívnym vedľajším efektom ich extrémne rýchleho spracovania dát. Nový radič Samsung MDX spotrebuje iba 40mwatt energie v pohotovostnom režime, čo je o polovicu menej ako jeho predchodca MCX a až o 97% menej než u iných SSD radičov. Ďalšie zlepšenia pochádzajú z použitia LPDDR2 vs. DDR2 vyrovnávacej pamäte, ktorá ponúka vyšší výkon pričom spotrebuje o 30% menej energie počas používania a až o 93% menej energie ako bežné DDR2 alebo DDR3 pamäte pri nečinnosti. To všetko vedie k až o 30 minút lepšej výdrži batérie oproti SSD 830 Series, takže svoj mobilný počítač môžete používať dlhšie na jedno nabitie.

 

Ochráňte svoje dáta pomocou technológie Self-Encrypting Drive (SED) - stačí jednoducho zadať heslo disku z prostredia BIOSu počítača a Samsung SSD 840 automaticky aplikuje šifrovanie dát. V prípade potreby je možné dáta z disku trvalo zmazať spustením Secure Erase z Samsung Magician.

 
Komentáre (2)
davison
Super recenzia. Je vidieť, že Samsung to s SSD vie, ak chce. :) Výkon je zbytočne komentovať, je to špička. Cena je stráviteľná, ale ako spokojnému majiteľovi 830-ky je mi trochu proti strsti to rozdelenie novej rady na lowend a highend. 830 bol v dobe uvedenia rovnaký highend s prémiovými nand-flash, ale predával sa za cenu úplne bežného mainsteamu, čo z neho robilo senzačnú kúpu - výhoda toho, keď si to firma vyrobí vo vlastnej kuchyni od A po Z. Je pochopiteľné, že Samsung pri tak vydarenom produkte chce zvýšiť maržu a je to aj opodstatnené, ale oproti 830 je to krok späť v cenovej politike, čo je trochu škoda pre zákazníka. Inak nový Magician je naozaj skvelý soft, už pôvodný nebol zlý, ale 4.0 je veľkým krokom vpred, takúto SW výbavu by malo dostať každé SSD na trhu, palec hore.
neeoo
Škoda že nebola radšej urobena recenzia na 840pro 128GB. Nakoľko recenzii 256GB je na všetkých podobných serverov veľa a naša finančná situácia nie je najlepšia v EU mi pripadá 128GB ako cenovo priateľnejší.
Pridať nový komentár
TOPlist