Samsung 850 PRO 256GB - prvý SSD s 3D V-NAND

Samsung predstavuje nový SSD s technológiou 3D V-NAND pre použitie v high-end počítačoch a pracovných staniciach.


Úvod


Samsung SDD 850 PRO ako prvý disponuje 3D Vertical NAND

Samsung 840 Pro vybavený trojjadrovým radičom MDX, 21nm Toggle DDR 2.0 MLC NAND Flash pamäťami a LPDDR2 vyrovnávacou pamäťou bol uvedený pred viac ako dvoma rokmi. Konkurenční výrobcovia v tej dobe používali radiče Marvell 88SS9187, OCZ Barefoot 3 popr. SandForce SF-2281 párované s 25nm IMFT MLC NAND Flash popr. 19nm Toshiba MLC NAND Flash. Ďalšie generácie konkurenčných SSD stavali na aktualizovaných radičoch a 20nm IMFT MLC NAND Flash, ba dokonca spoločnosť Intel uviedla SSD 730 Series s vlastným radičom tretej generácie, no Samsung inovovala iba v segmente cenovo dostupných SSD. V rámci predstavenia nových SSD na výročnom SSD Global Summit bol v spolu s SSD 840 EVO okrem iného uvedený vynovený trojjadrový radič MEX, ktorý dostal v mSATA prevedení tejto série SSD do vienka podporu Device Sleep. Po uvedení nového radiča sa preto pochopiteľne očakával nástupca aj v dnešnej dobe ešte stále skvelého SSD 840 Pro, no nový high-end model vybavený práve radičom MEX z SSD 840 EVO bol uvedený až po roku. Dôvodom takto dlhého čakania bolo použitie 32 vrstvových 3D V-NAND Flash pamätí, ktoré predstavujú druhú generáciu Vertical NAND v ponuke spoločnosti. Či sa na Samsung 850 PRO oplatilo čakať sa pokúsime zodpovedať v dnešnej recenzii.

Flash pamäť Samsung vyrábaná pomocou inovatívnej 3D V-NAND architektúry využíva 32 vrstiev buniek usporiadaných nad sebou namiesto zmenšovania dĺžky a šírky buniek ako je tomu u bežnej planárnej architektúry NAND. Výsledkom je vyššia hustota a vyšší výkon dosahovaný na menšej ploche.
Čo je V-NAND architektúra a čím sa líši od existujúcej technológie?

3D V-NAND flash pamäť Samsung poskytuje mimoriadny výkon pri čítaní a zápise dát a to pri sekvenčných aj náhodných operáciách. Vďaka použitej pamäti dosahuje sekvenčný zápis 128GB 850 PRO až 470 MB/s, čím prekonáva konkurenčné modely o viac ako 80 MB/s.
Zvýšte výkon pomocou 3D V-NAND SSD

Pomocou režimu RAPID je v prípade potreby možné zvýšiť výkon čítania a zápisu SSD ľubovoľnej kapacity. U 512 GB modelu bol v PCMark Vantage zaznamenaný 1,8 násobný nárast skóre v režime RAPID aktivovanom z prostredia softvéru Magician vďaka spracovaniu dát na systémovej úrovni s využitím voľnej pamäte počítače (DRAM) ako cache.
Preraďte na vyšší výkonnostný stupeň s vylepšeným režimom RAPID

Oproti predchádzajúcemu modelu 840 Pro, ktorého záruka končila po prekročení celkového množstva zapísaných dát o hodnote 73 TB alebo po piatich rokoch, bola u nového SSD 850 PRO zdvojnásobená výdrž disku až na 150 zapísaných TB, čo zodpovedá 40 GB dennému pracovnému zaťaženiu počas doby 10 rokov. Tento disk sa navyše dodáva s 10 ročnou obmedzenou zárukou, ktorá patrí k najvyšším v odvetví.
850 PRO bude pracovať tak dlho ako vy

850 PRO dosahuje špičkový výkon napriek najnižšej spotrebe pri plnom využití disku spomedzi všetkých SSD. LPDDR2 cache pamäť zabezpečuje vyšší výkon pri o 30% nižšej spotrebe energie v aktívnom stave a o 93% nižšiu spotrebu energie v stave nečinnosti ako bežné DDR2 alebo DDR3 pamäte. 850 PRO navyše podporuje režim Device Sleep na notebookoch Ultrabook, v ktorom je spotreba disku menej ako 2 mW.
Pracujte dlhšie a produktívnejšie vďaka inováciám zvyšujúcim účinnosť

SED 850 PRO poskytuje maximálnu ochranu dát a výkon vďaka AES 256-bit hardvérovému šifrovaciemu engine na kompletné šifrovanie dát (full-disk encryption) bez straty výkonu, ako tomu nastáva pri použití softvérového šifrovania dát. 850 PRO je navrhnutý v súlade s TCG Opal 2.0 a Microsoft Encrypted Hard Drive ako aj so štandardnými bezpečnostnými špecifikáciami vrátane IEEE 1667.
Zabezpečte cenné dáta bez straty výkonu

Algoritmus Dynamic Thermal Guard disku 850 PRO sleduje a udržuje optimálnu prevádzkovú teplotu SSD a v prípade potreby ju automaticky znižuje, aby chránil vaše dáta a zaistil očakávanú odozvu.
Ochráňte svoj počítač pred prehrievaním s pomocou algoritmu Dynamic Thermal Guard

Zo softvéru One-stop Install Navigator dostupnom na priloženom CD je k dispozícii obrázková príručka na inštaláciu SSD do notebooku aj stolného PC ako aj softvér Data Migration na jednoduchý a rýchly prenos všetkých dát a aplikácií zo starého SSD alebo HDD na 850 PRO a softvér Magician na monitorovanie, správu a údržbu SSD 850 PRO.
Prejdite na 850 PRO jednoducho a bez akýchkoľvek ťažkostí

Samsung je jeden z mála výrobcov, ktorý si navrhuje všetky komponenty SSD. Vďaka podrobnej znalosti každého prvku a jeho súčastí je možné ich vyladenie v každej fáze vývoja a zaistenie ich optimálnej spolupráce. Výsledkom je vyšší výkon, nižšia spotreba energie vďaka LPDDR2 DRAM cache pamäti s kapacitou až do 1 GB a vyššia energetická efektivita trojjadrového radiča MEX.
Istota hladkej spolupráce všetkých komponentov
Komentáre (5)
Michal Tkáč
Zdravím všetkých. Do konca roka plánujem vymeniť hybridný disk v PC za 240 - 256 GB SSD od Samsungu. Chcem sa spýtať, či má zmysel pre domáce použitie priplácať 40€ za 850 Pro, alebo si vystačím s 840 EVO? Ako je na tom životnosť 840ky? Sú nejaké nové informácie ohľadom verzie 850 EVO, ktorá by potenciálne skĺbila nižšiu cenu spolu s vyšším výkonom a životnosťou? Ďakujem.
Bird
PRo nepotrebuješ na doma, ale 840 neber tiež. O dosť menšia životnosť ako Crucial MX100/M500
Ethos
Poradim ti najlacnejsie SSD .. plextor M5M alebo M6M .. crucial, micron .. vobec nekupuj predrazene SSD .. rozdiel je 3-5% tny.. v realnom pouz..
Ethos
predrazeny? marketing ? .. suu traaapny .
tom123
Jasne ze ano, tieto disky su spicka, mam 1 tera 850 pro, inak...:)..xixi
Pridať nový komentár
TOPlist