Revolúcia v bezdrôtovom počúvaní? - Sony vs Creative

V dnešnej recenzii si po dlhom čase predstavíme audio produkt. A aby som Vám vynahradil dlhé čakanie na ďalšiu audio-recenziu, budú produkty dokonca dva.

Dnešná recenzia sa nebude venovať len dvojici nesporne kvalitných výrobkov, ale aj problematike bezdrôtového počúvania hudby. Keď sa povie bezdrôtový prenos hudby a kvalita v jednej vete, nie každému to ide hladko do ucha. Priznám sa, taktiež som donedávna preferoval káblové riešenia, samozrejme, kvôli kvalite. V kútiku duše som však živil utopistickú predstavu, že možno raz v budúcnosti bude k dispozícii headset, ktorý mi ponúkne dostatočne kvalitný prednes aj bez potreby priameho drôtového pripojenia. Predsa len, hudba je sloboda a byť pri jej počúvaní oslobodený od akýchkoľvek káblov je pôžitok. Niet nad to sa voľne pohybovať po byte, pracovisku, či len tak po meste so slúchadlami nasadenými na ušiach a užívať si plné dúšky kvalitnej muziky. Aj preto ma vždy fascinovala možnosť bezdrôtového prenosu hudby ako takej.

Poďme však späť k recenzovaným produktom. Dnes budem testovať dvojicu moderných bezdrôtových headsetov. Prečo headsetov? No pretože oba modely obsahujú integrovaný mikrofónov. Možno ich tak použiť nielen na počúvanie hudby, ale aj na komunikáciu cez rozhranie bluetooth. Predstavujem Vám Sony MDR-1RBT a Creative Sound Blaster EVO ZxR.


Technické parametre, použité technológie, balenie - Sony MDR-1RBT

Technické špecifikácie, použité technológie

Podľa špecifikácií patria MDR-1RBT medzi uzavreté, circumaurálne slúchadlá. Zaujímavý je priemer meniča. Osadené sú 40mm meniče v špecifickej klietke. Ak sa pozriem na telo slúchadiel, určite som očakával osadenie 50mm meniča. Niekedy je však menej viac a pri slúchadlách toto porekadlo platí niekoľkonásobne. Menší menič sa predsa len lepšie ovláda.

Ďalším zaujímavým parametrom je frekvenčná odozva budiacej jednotky (meniča). Pri slúchadlách sa pomerne často stretávame s frekvenčnou odozvou meniča na úrovni 20Hz – 20kHz. Čokoľvek nad, či pod tento rozsah podľa fyziológie ľudského ucha nemá zmysel. Realita je však taká, že existuje pomerne veľa ľudí, ktorí počujú aj mimo tento „papierový“ počuteľný frekvenčný rozsah. Títo ľudia budú mať z MDR-1RBT skutočne radosť. Frekvenčná odozva meniča začína pri 4Hz a pokračuje až po 80kHz, čo je jednoznačne úctyhodné. Nie je však deklarované, s akým poklesom amplitúdy sa pri meraniach počíta.

Aj preto je tento údaj, takpovediac, nanič. Každopádne fakt, že samotný menič dokáže produkovať akustickú vlnu v takomto širokom spektre môže poukazovať na jeho kvalitu. Taktiež sa však núka otázka, či nemá osadený slúchadlový zosilňovač dolno a horno priepustnými filtrami odfiltrované frekvencie nižšie ako 20Hz a zároveň vyššie ako 20kHz. Toto sú však len moje dohady, ktoré nemôžem nijak potvrdiť. Po akustických skúškach som dospel k názoru, že pri reprodukcii cez bluetooth je skutočne toto frekvenčné pásmo obmedzené od 20Hz po 20kHz. Ak však pripojíte slúchadlá za pomoci kabeláže, reprodukujú plné pásmo. Overenie je prakticky jednoduché, čo nepočuje ucho, počuje mikrofón, a teda nebol problém overiť reprodukciu aj mimo počuteľné spektrum. Pri teste sa teda potvrdilo, čo som si myslel. Integrovaný zosilňovač, samozrejme, kvôli efektivite orezáva pásmo od 20Hz do 20kHz. Samozrejme, nič proti ničomu, takto tomu je takmer vždy pri použití operačných zosilňovačov.

Slúchadlá okrem štandardnej výbavy implementujú aj kompletné ovládanie hudobného prehrávača cez ovládacie prvky na samotných slúchadlách. Nechýba, samozrejme, ani Bluetooth, ktorý sa postará o bezdrôtovú komunikáciu s takmer každým elektronickým zariadením. Aj keby niekto mohol namietať kvôli kvalite prenosu cez Bluetooth, aj tu platí to, čo všade. Dá sa to spraviť jak dobre, tak zle. Navyše, štandard Bluetooth je skutočne doslova masívne rozšírený, a tak je kompatibilita slúchadiel veľmi široká, čo určite poteší. Či budete pripájať k mobilu, tabletu, notebooku, nemali by ste mať problém.

Slúchadlá vážia 297g, čo určite nie je najmenej. V sekcii konštrukcia sa dozvieme, či sa výrobcovi podarilo poradiť si s vyššou hmotnosťou slúchadiel tak, aby nijak nevplývala na pohodlie užívateľa. Ak Vám nechutí Bluetooth, môžete slúchadlá pokojne pripojiť za pomoci jack – jack 3,5mm kábla. Avšak pozor! Zapojením 3,5mm jacku obchádzate vnútornú elektroniku slúchadiel, ktorá funguje naplno len pri digitálnom vstupe, a teda pri pripojení cez Bluetooth. Na druhú stranu, slúchadlá možno používať aj pri úplne vyšťavenej batérii. Poteší aj prítomnosť NFC, ktorú však možno deaktivovať posuvným prepínačom.

K moderným bezdrôtovým slúchadlám patrí, samozrejme, aj systém aktívneho odrušenia okolitého hluku. Ten v prípade 1RBT nie je implementovaný priamo do elektronického obvodu slúchadiel. Sony však ponúka model s označením 1RNC, ktorý túto technológiu implementuje. Technológia ANC (Active Noise Cancelation) využíva nielen vonkajší mikrofón, ktorý sníma okolitý hluk pre ďalšie spracovanie, ale aj jeden vnútorný (nachádza sa v priestore medzi meničom a uchom poslucháča), ktorý poslúži ako ďalší vyhodnocovací prvok celej ANC sústavy. Systém sa teda nezaujíma len o to, aký hluk poslucháča ovplyvňuje. Zároveň spätne monitoruje vygenerovanú vlnu a ďalšie rušenia, ktoré vznikajú v priestore medzi uchom a meničom. Možno tak lepšie odrušiť napríklad hluk vetra, vibrácie, ktoré sa prenášajú od chodidiel až ku samotným slúchadlám, či iné parazitné zvuky. Slúchadlá poslúžia aj ako headset. V tele integrujú tzv. Omni directional mikrofón, ktorý je špecifický tým, že zachytáva zvuk zo všetkých smerov s rovnakou intenzitou. Nie je teda smerovaný na konkrétny bod pred mikrofónom, ako tomu býva pri bežne používaných mikrofónoch.

Balenie

MDR-1RBT sú balené ako každý luxusný produkt od SONY. Táto spoločnosť si na balení produktu dáva vždy záležať a pri vyšších cenovkách to platí niekoľkonásobne. Slúchadlá prídu zabalené v menšej luxusne vyzerajúcej škatuli, ktorá je po svojom obvode akoby obtiahnutá koženkou. Balenie je čierne a v strede vidíme vygravírované logo spoločnosti.

Škatuľa je poriadne tvrdá a poškodenie pri preprave absolútne nehrozí. Po otvorení sa naskytne skvostný pohľad na slúchadlá, doslova topiace sa v saténovo vyzerajúcej látke. Pod látkou nájdeme vložku, ktorá je vytvarovaná tak, aby do nej slúchadlá perfektne zapadli. Z druhej strany veka je pod zamatovým vekom umiestnené príslušenstvo v podobe kabeláže a literatúry v mnohých jazykových mutáciách. Súčasťou príslušenstva je aj praktické vrecko, do ktorého možno slúchadlá vložiť. Taktiež aj z tejto maličkosti cítiť prestíž, časť vrecúška pripomína koženku a celkové vyhotovenie pôsobí solídne elegantne, no zároveň aj pomerne konzervatívne, vzhľadom na image značky.

Komentáre (6)
usiRev
mm asi som nepochopil.. sluchadla hraju kvalitnejsie (konkretne sony) cez BT ako priamo napojene na kabel? nejde mi o hlasitost, ked je jasne ze zosilovac robi svoje, ale kvalita prednesu inak fajn recenzia.. uz len nasetrit a vymenit moje MDR-ZX600 :D
Broslowski
Áno presne tak, nie si jediný koho to prekvapilo :) integrovaný D/A prevodník je určite ladený k danému meniču (či už výkonom tak i charakteristikou) a preto je tomu tak ako tomu je. Práve preto som to daj vypočuť aj kolegovi Jakubovi, že či som neprišiel o rozum a veru, je to tak ako sa píše v recenzii
KatjushaMan
creativ sa vyjadeil ze pre windows mobila pokial nebude mat vacsi trhovy podiel ani nezacnu vyvijat apku. Tak sa vyjadril na ich prezentacii slovensky zastupca creativu
Broslowski
Windows Mobile už neexistuje. Už nejaký ten piatok existuje len Windows Phone. Ale v poriadku veď, o nič nejde je to spomenuté len ako vsuvka hlavne pre potencionálnych kupujúcich, aby si to nekúpili a potom neboli sklamaný z toho, že nemožno využívať všetky veci, čo tieto slúchadlá ponúkajú, naplno.
pucmaster
Bolo by fajn ich otestovat aj v hrach ci su vhodne aj na voicechat a ako vykresluje priestorovy zvuk v hrach
Readytogo
Aka je rychlost prenosu medzi mobilom a sluchadlami v MB??? Zvladne to posielat flac vo velkosti 60 MB plynulo???
Pridať nový komentár
TOPlist