EN

Reportáž z výstavy INVEX 2002 v Brne

V dňoch od 7-11.10.2002 sa konal v Brne medzinárodný veľtrh informačných a komunikačných technológií INVEX 2002. V tomto roku bol veľtrh opäť o niečo menší, ako minulý rok - na druhú stranu určitá skupina návštevníkov si prišla na svoje. Myslím tým hlavne pavilóny B (hardware, príslušenstvo) a K (turnaj v hrách CS, Quake3..), ktoré boli v prvých hodinách otvorenia ( v štvrtok pre verejnosť ) totálne "preťažené". V pavilóne B sa okrem prítomnej redakcie www.overclocking.cz v stánku TNTrade uskutočnilo menšie stretnutie slovenských a českých overclockerov. Atmosféra bola naozaj úžasná, čo potvrdia aj obrázky v článku. Pozrite sa teda, čo sa všetko na INVEXE zomlelo, čo pribudlo, ubudlo.

Naposledy som bol na Invexe pred dvoma rokmi, pričom som bol celkom spokojný s kvalitou veľtrhu. Problém bol skôr v doprave resp. v tom, že cesta vlakom ma dorazila a výstavu som prebdel :).

Tohoto roku som si to vyriešil lepšie. Na výstavu som došiel autom, pričom noc sa trávila v Uhorskom hradišti v hoteli. Štvrtok ráno mi to do BRNA na výstavisko trvalo tak 1 hodinku pohodovej cesty po diaľnici - bol som hlavne spokojný s veľmi prehľadným cestným značením. Bolo približne 8.30, zakúpil som lístky a čakal na otvorenie. Otvorenie však už nebolo podľa mojich predstáv - za tu polhodinku sa totiž pred vstup (zo zadnej strany - vstup 7 tuším) nazbieralo toľko študentov, že som sa cítil ako na koncerte skupiny Metallica v Prahe. Tých "pár" plných autobusov neposedných študentov urobilo pekný tlak. O 9 sa otvoril "jediný" priechod a lístky kontroloval dedko, ktorý kontrolu zjavne nezvládal. Musel som sa naozaj tlačiť a po prejdení "kontroly" som si pomyslel, že organizácia v tomto smere naozaj zlyhala. Pozrite si pár fotiek, ktoré som nafotil po vstupe :o :

Moja prvá cesta viedla ihneď do pavilónu B do stánku č.13, kde vystavovala TNTrade a samozrejme redakcia Overclockingu CZ. PO vstupe do pavilónu som si ihneď všimol dvoch obrov s kladivami, ktorí strážili PC zostavu s procesorom AMD Opteron. Škodou je, že zostava bola síce funkčná, ale nebehalo na nej žiadne demo - opteron by si to naozaj zaslúžil.

Okolité stánky som len prebehol očami, a všimol si niečo zaujímavé - bolo tu oveľa viac vystavovateľov resp. produktov, ktorých cieľom bolo skrášliť výzor počítača ... tým myslím hlavne dizajn, farby a možnosti. Okrem nich sa objavilo pár Japoncov, čo som naozaj neočakával. Neďaleko od nich sa totiž nachádzal stánok 13, ktorého "maskotom" bol BLUE DOLPHIN - Cool Blue - modifikovaná skrinka od Carlosa - člena redakcie Overclockingu.cz. Skrinka je zmodifikovaná na vysokej úrovni :

 

 

Len sa čudujem, že skrinka prežila tlačenicu okolo stánku, ktorá bola naozaj neskutočná :).

Nastalo samozrejme zvítanie s Carlosom, Specom a Vlaďom, čo netrvalo dlho a už prišla ďalšia partia známych českých overclockerov ( Deekay, Lookas, Marty.....) a atmosféra bola naozaj super :

Carlos,Vlada, Pavel Marek z TNTrade a ja :)

 

Po zvítaní s partiou sa rozbehla diskusia, pričom nechýbala ukážka umenia v hre Medal of Honor na obrázkoch v strede. Bolo to veľmi zaujímavé, hlavne po príchode majstra - Arrese, ktorý je členom klanu [SCO] (http://go.forall.cz) orientovaného presne na hru Medal of Honor (mimochodom členom klanu je aj Carlos). Tam kde som ja neprežil so samopalom, on prešiel celú mape s pištolou skoro bez zranenia :o. Pomyslel som si, čo potom dokážu tí, ktorí hrali turnaj v pavilóne K o majstra. Na bočných obrázkoch môžete vidieť overclockerov , ktorí skúmali Carlosovu skrinku.

Potom sme sa rozhodli, že prezrieme čo je na Invexe nového. Pavilón B poskytol veľa noviniek z oblasti HW a príslušenstva.

Prvým bol samozrejme stánok v ktorom sme sa nachádzali - stánok spol. TNTrade ,ktorá ponúka všetko z oblasti chladenia CPU a grafických kariet, PC skriniek, zdrojov, príslušenstva. Ponuka je neskutočná a každý si v nej nájde to, čo hľadá. Určite dominovali PC Skrinky LIAN-LI a Thermaltake, zdroje ENERMAX, vetráky ENERMAX a samozrejme známe, či už menej známe chladiče.

 

Veľký záujem budili grafické karty TRIPLEX , ktoré majú strieborné PCB a vyzerajú naozaj parádne. Okrem Nvidia GeForce4 Ti 4600 zabalenej v kufríku s bonusom v podobe manžetového gombíka - gr.karty, bola možnosť vidieť aj GeForce 4 Ti 4200 v základnej doske tiež so striebornou PCB. Prekvapením bola SiS Xabre 400 vo verzii Pro, ktorá konečne má 375 MHz Ramdac (na obrázkoch v strede). Nakoniec karty vystavovali Japonci, z ktorých jeden mi hodil pekný úsmev :).

 

Ďalším "japonským" stánkom bol stánok AKASA , ktorý okrem chladičov ponúkal poslednou dobou obľúbené osvetlenie do PC skrinky, tiež Led-vetráky (v 3 farebnom, alebo 1 farebnom prevedení) a hlavne kvalitné guľaté IDE káble. Neďaleko stánku AKASA sa nachádzal ďalší, ktorý podobne, ako AKASA predvádzal "umenie LED-Diód". Celkovo sa v pavilóne B nachádzali asi 4 stánky, ktoré ponúkali podobné príslušenstvo v oblasti vylepšenia - osvetlenia PC skrinky. 

 

Pomerne veľkú plochu zaberal stánok spol. PROCA , ktorá okrem vyššie spomínaného AMD Opterona, vystavovala grafické karty Gainward, skrinky od Coolermaster a rôzne iné produkty.

Neďaleko sa nachádzal stánok, ktorý prezentoval to najnovšie z oblasti klávesníc a ich dizajnu. Musím povedať, že niektoré modely ma doslova vzali...

Samozrejmosťou boli novinky v oblasti monitorov a LCD displayov...

Celkovo bol pavilón B veľmi dobrý, nielen čo sa týka firiem, ale aj ponúkaných produktov. Niektorí z Vás síce určite namietajú, že predsa vystavovalo menej firiem, čo je pravda - na druhú stranu kvalitných produktov bolo dosť.

Po pavilóne B sme sa presunuli do pavilónu E, kde sa okrem množstva projektorov, nachádzali tri zaujímavé stánky:

Stánok EPOX-U, známeho výrobcu základných dosiek, pričom výrobcu zastupovala nemecká pobočka. Nechýbali posledné novinky základných dosiek EPOX 8K5A2+,8K5A3+, bohužiaľ kto hľadal model 8K9A s čipsetom VIA KT400 nepochodil. EPOX sa posnažil pritiahnuť ľudí nielen zákl. doskami, ale aj pekne modifikovanou plexi skrinkou:

 

Nasledoval stánok spol. MONIMA , ktorá vystavovala známe skrinky Chieftec v rôznych prevedeniach, ale aj základné dosky EPOX. Zaujímavosťou bola skrinka Chieftec z bočným plexi panelom z vnútra osvetlená červenou katódou. Ešte zaujímavejšia však bola základná doska umiestnená v danej skrinke. Nebola funkčná pretože v strede Southbridge sa nachádzal dosť veľká diera. Škoda, človek by čakal funkčnú zostavu a pekne zmodifikovanú skrinku :(. Výber skriniek Chieftec bol naozaj veľký.

Vedľa stánku Monimy sa nachádzal stánok, ktorý ponúkal rôzne predlžovacie káble, IDE káble a pod. Guľaté IDE káble tam vyšli pomerne lacno (okolo 230 SK) a tak som si podobne, ako viac overclockerov zo skupiny zakúpil jeden kus.

Neďaleko prebiehala prezentácia firmy All Electronic, ktorá ponúka vodné chladenie. Mali sme si možnosť pozrieť dva kusy PC strojov, chladených vodným chladením (jeden z nich bol funkčný). Výhodou je hlavne tichá prevádzka, na druhú stranu by lepšie vyzeral model, ktorý by mal všetko príslušenstvo vo vnútri skrinky. Na predvádzanom stroji s CPU AMD XP 1600+ bola teplota daného CPU 27 C, čo je pekný údaj. Kompletné vodné chladenie v najlepšej verzii by malo stáť okolo 2500,-, čo pri dobrej kvalite a dobrom výkone bude veľmi dobrá alternatíva na chladenie.   

Z pavilónu E som už osamotený prešiel ku GAME HALL a paviónu K, kde bolo asi najviac ľudí. Do pavilónu K, kde prebiehal turnaj v CS, Quake3 som sa nedostal vôbec. Game Hall praskalo pod náporom náruživých hráčov, hrajúcich novinky ako Mafia, NHL2003 a tiež pod náporom hudby, ktorú spôsobil DJ neznámeho mena :)

Ďalším pavilónom bol pavilón mobilnej komunikácie a softwaru s veľkým stánkom Microsoftu, ktorý zatienil všetko okolo - čo k tomu dodať.

Akýmsi štandardom na Invexe (aspoň čo som si všimol) je malý pavilón ministerstva vnútra, kde sa môžete dozvedieť o úspešných záťahoch proti pirátom, napaľovačom a pod. Zaujala ma skartovačka CD nosičov, ktorá zničila nielen CD nosič, ale aj uvítaciu brožúru, ktorú som dostal pri vstupe :).

Po prezretí som sa vrátil do pavilónu B k známemu stánku 13. Po diskusii o novom diskusnom fóre som sa pobalil, rozlúčil a vydal na dlhú cestu späť.

Počasie na Invexe nebolo práve najlepšie, povedal by som, že ešte horšie, ako pred 2 rokmi. Teplota bola nízka a fúkal chladný vietor.

Záver

Aké mám pocity z tohtoročného Invexu? Osobne si myslím, že určité pavilóny boli síce menšie, ale zaujímavejšie. Pravda je však taká, že na INVEXE vystavuje z roka na rok menej vystavovateľov. Pravda je aj taká, že pribudli nové akcie typu Turnaj v hrách CS (Counterstrike), Quake3 o majstra ČR, ktoré pritiahnú ľudí - chcelo by to však na budúci rok lepšiu organizáciu a väčšie priestory - osobne by som si rád sadol a pozrel, ako hrajú tí najlepší.

Pre www.overclocking.cz a www.pretaktovanie.sk dopadol INVEX veľmi dobre - stretlo sa tu množstvo, či už známych, alebo menej známych mien z oblasti pretaktovania/overclockingu a BLUE DOPLPHIN - Cool Blue bol pre ľudí naozaj lahôdkou.

Uvidíme, ako dopadne ročník 2003...

Pridať nový komentár
TOPlist