Recenzia zdrojov ULTRA POWER SD-T380PP a AT-T460AP

Spoločnosť BOSTAR mi zaslala na test zdroje u nás neznámej značky Ultra Power. Je viac ako známe, že zdroj je srdce stability vášho PC (okrem iných podstatných vecí). Skúsenejší užívatelia preto práve pri skladaní novej zostavy dávajú na prvé miesto zdroj a zvolia práve osvedčené značky ako Fortron, Enermax atď. Na fotkách a podľa hodnôt na jednotlivých vetvách od výrobcu vyzerali zdroje Ultra Power zaujímavo a tak som bol zvedavý čo dokážu, okrem toho, že by mali byť tiché....

 

Zdroje všeobecne

Pokiaľ ma pamäť neklame o zdrojoch som na pretaktovanie.sk ešte nepísal - mám na mysli hlavne všeobecne o zdrojoch a ich špecifikácii. Popravde na to je potrebný jeden článok zvlášť a tak vám na začiatok odporúčam prebehnúť priam skvelú recenziu od Eagla na Svět Hardware s názvom Specifikace zdrojů ATX12V, kde sa dozviete nielen charakteristikách základných vecí ako napr. konektorov, ale aj o spotrebe jednotlivých komponentov, maximálnych doporučených prúdoch, toleranciách napätia a tiež PFC. Pre vás, ktorí sa v týchto veciach moc nevyznáte jednoznačne odporúčam prečítať. Poďme teda k testovaným zdrojom...

 

ULTRA POWER SD-T380PP

Zdroj ULTRA POWER SD-T380PP prišiel v peknom "veľmi solídnom" balení, ktoré bežné zdroje nemajú. Po otvorení krabice sa v nej nachádza okrem samotného zdroja manuál a napájací kábel. Zdroj je dodatočne zabalený v ochrannom obale.

Po vybalení zdroja, ktorý vonia typickou "novou" vôňou, ma prekvapila veľmi pekná a dobrá povrchová úprava zdroja. Povrch krytu je leštený a pravdepodobne lakovaný čírym lakom - vidno to pekne na treťom obrázku na odlesku mojej ruky, ktorá drží zdroj. Prekvapila ma aj váha - zdroj bol ťažší než môj Fortron 300W.

O chladenie sa starajú dva 80mm ventilátory značky Power Logic s guličkovým ložiskom. Otáčky vetrákov sa regulujú podľa teploty automaticky. Na zadnej strane zdroja sa nachádzajú už klasicky vypínač zdroja, vstup pre napájací konektor a káble. Ventilátor má ochrannú mriežku, ktorá sa dá bez problémov odstrániť (zníženie hluku). Na prednej strane zdroja sa trošku netypicky nachádza jeden z dvoch vetrákov. Jeho úlohou je nasávať vzduch zo skrinky, pričom zvykom je, že sa vetrák nachádza skôr na spodnej strane zdroja, kde ma na starosť odsávanie teplého vzduchu z okolia chladiča CPU. Na spodnej strane nášho testovaného zdroja sa však nenachádzajú žiadne otvory, ktorými by sa mohol nasávať teplý vzduch z oblasti nad chladičom CPU.

Po rozmontovaní zdroja mi došlo, prečo nie je ventilátor umiestnený na spodnej strane zdroja - nie je tam pre neho miesto. Samotné vnútro je riešené dosť nezvyklo - je vytvorený akýsi tunel medzi oboma ventilátormi a vzduch, ktorý prechádza tunelom ochladzuje resp. odvádza teplo z pasívov. Ventilátory sú napojené na konektory priamo na pcb zdroja, čo je len plus ak by ste ich plánovali vymeniť za inú značku (3 obrázok).

Veľmi dôležitou položkou určujúcou kvalitu zdroja je kolísanie napätia. Zdroj by rôzne zaťaženia nemali vyviesť z miery a napätie by sa malo udržať v tolerancii, ktorú určuje táto špecifikácia:

Výrobca Ultra Power
Model AT-T380PP
Špecifikácia
Max výkon 380W
- 5 V/-12 V 0,5/0,8 A
+ 3,3 V/+ 5 V/+ 12 V 22/35/15 A
+ 5 VSB 3 A
Počet ventilátorov / kontrola 2/auto podľa teploty
Počet konektorov HDD/FDD/S-ATA 6/2/1
Dĺžka káblov HDD-/FDD  80cm
Dĺžka káblov ATX/ATX/12V/S-ATA 52/52/52 cm
Príslušenstvo nap.kábel/skrutky/manuál áno/áno/áno

Bohužiaľ som dôležité hodnoty Ripple/Noise (zvlnenie) nenašiel a tak ich tu nepíšem - nenašiel som ich ani na stránkach výrobcu. Druhý model tieto hodnoty napísané mal...

Hodnoty na jednotlivých vetvách zdroja podľa výrobcu sú teda celkom zaujímavé. Celkovo má zdroj 6 HDD konektorov, 2 FDD konektory - dĺžka 80cm. Káble ATX, ATX12V, AUX a S-ATA majú dĺžku 52cm, pričom zaujme ATX kábel potiahnutý v čiernom flexe a tiež zvlášť kábel S-ATA - teda nie cez redukciu.

Po zapojení zdroja som čakal z dvoch ventilátorov dosť veľký hluk, ale opak bol pravdou. Zdroj je veľmi tichý resp. vetráky sú tiché. Z hluku je počuť len mierne vrnenie ložísk - klasický problém guličkových ložísk. Po namontovaní do skrinky Chieftec zmizol aj tento maličký nedostatok. Po hodine práce (zaťažený systém - nie idle) sa vetráky dostali na vyššie otáčky a bolo mierne počuť prúdenie vzduchu z vetráku, ktorý odvádza teplý vzduch von zo zdroja - aj tu je však pomoc - stačí odmontovať ochrannú mriežku a opäť sa hluk zníži. Celkovo je však zdroj s 2 vetrákmi tichý ako bez zaťaženia, tak so zaťažením vzhľadom na to, že obsahuje dva 80mm ventilátory.

 

ULTRA POWER AT-T460AP

Druhým v poradí bol jeden z najvyšších modelov v ponuke Ultra Power - AT-T460AP. Rovnako ako v predchádzajúcom prípade solídna krabica a v nej manuál, príslušenstvo a samotný zdroj zabalený v ochrannej fólii. 

Po vybalení vás ihneď ohromí naozaj prekrásne na modro eloxovaný povrch krytu zdroja. Kompletne celý kryt je z hliníka, ktorý je následne na modro eloxovaný - snažil som sa to dosť reálne zachytiť na prvom obrázku. Po tejto stránke opäť prekvapenie, pretože klasické šedé matné povrchy už moc neprekvapia. Opäť ma prekvapila váha, ale tentokrát je zdroj až príliš ľahký - nebol som si istý, či je to tým hliníkom, alebo malými pasívmi vo vnútri zdroja...

O chladenie sa starajú tri 80mm ventilátory značky Power Logic s guličkovým ložiskom. Otáčky vetrákov sa regulujú podľa teploty automaticky. Na zadnej strane zdroja sa nachádzajú už klasicky vypínač zdroja, vstup pre napájací konektor a káble. Ventilátor má ochrannú mriežku, ktorá sa dá bez problémov odstrániť (zníženie hluku). Na prednej strane zdroja sa trošku netypicky nachádza jeden z troch vetrákov. Posledný vetrák sa nachádza na spodnej strane zdroja a nasáva teplý vzduch z okolia chladiča CPU. Všetky ochranné mriežky vetrákov sú v zlatom prevedení (rovnako aj všetky skrutky) a pekne dopĺňajú modro eloxovaný kryt zdroja.

Zdroj sa mi síce podarilo rozmontovať, ale šlo to trošku ťažšie - kryt sa "rozpadol" na štyri časti - prednú, zadnú, spodnú a vrchný kryt. Vnútro odhalilo pomerne veľa miesta (aj vďaka druhému ventilátoru zospodu) a dosť malé pasívy (výrobcovia použili menšie pasívy a pridali viac ventilátorov) - aj vďaka tomu je zdroj pomerne ľahký. Ventilátory sú napojené priamo na konektory pre ventilátory na pcb zdroja - teda rovnako, ako pri predchádzajúcom modely.

Veľmi dôležitou položkou určujúcou kvalitu zdroja je kolísanie napätia. Zdroj by rôzne zaťaženia nemali vyviesť z miery a napätie by sa malo udržať v tolerancii, ktorú určuje táto špecifikácia:

Samotný model má však v manuále mierne odlišné hodnoty - hlavne +12V vetvu kde je horná hranica posunutá na +12,8V, čo je už mimo špecifikácie :

+12VDC  +11,4 /  +12,8 ; +5VDC +4,75 / + 5,25 ; +3,3VDC +3,14 / +3,46 ; -5VDC -4,50 / -5,50 ; -12VDC -10,8 / -13,2 ; +5VSB +4,75 / +5,25

Výrobca Ultra Power
Model AT-T460AP
Špecifikácia
Max výkon 460W
- 5 V/-12 V 0,5/0,8 A
+ 3,3 V/+ 5 V/+ 12 V 28/30/30 A
+ 5 VSB 3 A
Počet ventilátorov / kontrola 3/auto podľa teploty
Počet konektorov HDD/FDD/S-ATA 6/2/ príslušenstvo
Dĺžka káblov HDD-/FDD  80cm
Dĺžka káblov ATX/ATX/12V/S-ATA 52/52/ nie je
Príslušenstvo nap.kábel/skrutky/manuál áno/áno/áno

Dôležité hodnotou je tiež Zvlnenie (Ripple / Noise).

"Zvlnění je důležitý faktor pro stabilitu. Jedná se o maličké výkyvy výstupního napětí, které nelze zachytit na voltmetru, ale pouze na osciloskopu. Malé zvlnění je důležité z toho důvodu, aby zařízení připojená ke zdroji pracovala v jednom rytmu. Velké výkyvy by například znamenaly výkyvy v napětí procesoru".

Špecifikácia je pomerne náročná:

Porovnajme si to s našim modelom a jeho hodnotami: +12VDC  150mVpp , +5VDC 80mVpp , +3,3VDC 80mVpp , -12VDC 150mVpp , +5VSB 50mVpp. Hodnoty sú teda mimo špecifikácie, ale je nutné poznamenať, že aj značky, ktoré patria medzi najlepšie často nespĺňajú túto špecifikáciu.

Hodnoty na jednotlivých vetvách zdroja podľa výrobcu sú zaujímavé - hlavne ak si všimneme 30A na +12VDC vetve. Celkovo má zdroj 6 HDD konektorov, 2 FDD konektory - dĺžka 80cm. Káble ATX, ATX12V, AUX majú dĺžku 52cm, pričom zaujme ATX kábel potiahnutý v čiernom flexe. Mínusom je absencia S-ATA kábla, ktorý je tentokrát priložený len ako redukcia v príslušenstve. 

Po zapojení zdroja sa ventilátory rozbehli na minimálnych otáčkach aj keď vrnenie ložísk 3 ventilátorov už bolo hlasnejšie, ako pri predchádzajúcom modely. Zdroj som vložil do Chiefteca a po zatvorení skrinky bol počuť len mierny tlak vzduchu. V tichom prostredí je hluk počuteľný - stačí však pustiť hudbu (bežná hlasitosť) a hneď sa hluk stratí. Vzhľadom na 3 ventilátory je na tom zdroj po stránke hlučnosti veľmi dobre.

 

Testy

Test prebiehal na mojej zostave, ktorú som trošku pretaktoval:

AMD Athlon XP 1800+ @ 184x12,5 = 2300 MHz reálna frekvencia 1,7V, EPoX 8K3A, 512 MB DDR PC2700, MSI GF4 Ti 4400 pretaktovaná na 300/780 MHz, Seagate Baracuda ATAIV 60GB, DVD-ROM Toshiba, CD-RW Sony 4x/2x/24x, SB Audigy 2, 2 x sieťová karta, 2x80 mm ventilátor.

Testovanie zdrojov nie je vôbec jednoduchá vec a po konzultácii s Eaglom mi bolo povedané, že najlepšie by si bolo zohnať osciloskop. To však nepripadalo do úvahy a zostal som pri celkom dobrom multimetri. Postup som zvolil nasledovný:

1.Test bez a so zaťažením - výsledky z programu USDM.

2.Test bez s so zaťažením - výsledky merania +5 a +12V vetvy cez multimeter

3.Porovnanie výsledkov z USDM vs. Multimeter + porovnanie s mojim zdrojom FORTRON Economy 300W

 

ULTRA POWER SD-T380PP

Prvým je výsledok bez záťaže - druhý výsledok je po zaťažení.

 

 

Poďme teda zhodnotiť výsledky:

SD-T380PP

+5VDC

+12VDC
USDM bez zaťaženia 4,87 V 12,16 V
USDM so zaťažením 4,81 V 12,22 V
Multimeter bez zaťaženia 5,00 V 12,39 V
Multimeter so zaťažením 

4,98 V

12,47 V

Podľa tabuľky prekrásne vidno, že monitorovacím programom netreba dôverovať - podávajú veľmi nepresné údaje. Radšej jednotlivé vetvy a ich hodnoty zmerať multimetrom. Zdroj mal bez zaťaženia na +5VDC vetve ideálnu hodnotu 5,00V, čo sa len tak nevidí - po zaťažení tiež veľmi dobrá hodnota 4,98V. Táto vetva teda bez problémov. Horšie, aj keď priemerné je to na +12VDC vetve. Bez záťaže hodnota 12,39V - so záťažou 12,47V. Tento výsledok moc neoslnil, ale stále sa pohybuje v rámci špecifikácie (+12VDC  +11,4 /  +12,6).

 

ULTRA POWER AT-T460AP

Prvým je výsledok bez záťaže - druhý výsledok je po zaťažení.

 

 

AT-T460AP

+5VDC

+12VDC
USDM bez zaťaženia 4,92 V 12,28 V
USDM so zaťažením 4,89 V 12,34 V
Multimeter bez zaťaženia 5,08 V 12,52 V
Multimeter so zaťažením 

5,05 V

12,61 V

Podľa tabuľky opäť prekrásne vidno, že monitorovacím programom netreba dôverovať - podávajú veľmi nepresné údaje. Radšej jednotlivé vetvy a ich hodnoty zmerať multimetrom. Zdroj mal bez zaťaženia na +5VDC vetve veľmi dobrú hodnotu 5,08V - po zaťažení tiež veľmi dobrá hodnota 5,05V. Táto vetva teda bez problémov.

Nepochopiteľné sú však hodnoty na +12VDC vetve - meral som multimetrom viac krát, či náhodou nie je chyba u mňa, ale výsledok stále rovnaký. Kým USDM nahodil normálne hodnoty, multimeter nameral hodnoty dosť zlé na túto vetvu. Bez záťaže je táto vetva ako tak v norme - aj keď už dosť blízko kritickej hranici +12,6V - výsledok bez záťaže 12,52V. Po zaťažení však táto vetva vykazuje hodnotu 12,61V čo je presne kritická hranica v rámci špecifikácie (+12VDC  +11,4 /  +12,6). Výrobca si síce udal špecifikáciu (+12VDC  +11,4 /  +12,8) teda s 0,2V nadhodnoteným rozdielom, ale štandardnej špecifikácie sa držia všetci výrobcovia pevných diskov, mechaník a pod.

Zdroj síce pracoval naozaj bezchybne a dobre, neviem však aké by boli dôsledky na iné pevné disky, alebo mechaniky (citujem Eagla z jeho recenzie):

Pozn.: U napětí +12V je při plném vytížení dovolena tolerance +/- 10 procent. Takové rozpětí ale nemusí některé komponenty snášet, například pevné disky IBM řady 180GXP mají toleranci +10 procent a -8 procent. Jiné disky mají toleranci oběma směry 8 procent atp.

Je však možné, že zdroj je zriadený pre vyššie odbery a v prípade vyššieho odberu by sa vetva ustálila na iných hodnotách....vyskúšam to na silnejšom stroji.

FORTRON 300W Economy

Prvým je výsledok bez záťaže - druhý výsledok je po zaťažení. Tentokrát som akosi pozabudol na obrázok USDM bez záťaže - dôležité sú však hodnoty z multimetra.

 

FORTRON 300W Economy

+5VDC

+12VDC
USDM bez zaťaženia - -
USDM so zaťažením 4,73 V 12,03 V
Multimeter bez zaťaženia 4,93 V 12,30 V
Multimeter so zaťažením 

4,89 V

12,39 V

Zdroj mal bez zaťaženia na +5VDC vetve dobrú hodnotu 4,93V - po zaťažení tiež dobrá hodnota 4,89V. Táto vetva teda bez problémov - minimálne rozdiely v hodnotách v pokoji a po zaťažení. Na +12VDC vetve bez záťaže mal Fortron hodnotu 12,30V - so záťažou 12,39V.

 

Zhrnutie

Zhrnieme teda do jednej tabuľky hodnoty bez a so zaťažením všetkých troch zdrojov.

Zdroj

+5VDC / bez zaťaženia /  multimeter

+5VDC / zaťaženie /  multimeter

+12VDC / bez zaťaženia /  multimeter

+12VDC /zaťaženie / multimeter
SD-T380PP 5,00 V 4,98 V 12,39 V 12,47 V
AT-T460AP 5,08 V 5,05 V 12,52 V 12,61 V
FORTRON 300W Economy 4,93 V 4,89 V 12,30 V 12,39 V

 

Záver

Z tabuľky vyšiel najlepšie zdroj Ultra Power SD-T380PP , ktorý mal najlepšie hodnoty na +5V vetve - priam ukážkové. Horšia bola +12V vetva, ale rozdiely hodnôt pred a pod zaťažení nie sú veľké. Po stránke výbavy je na tom zdroj tiež dobre - S-ATA kábel (nie cez redukciu), flexovaný kábel ATX, povrchová úprava krytu zdroja na úrovni. S hlučnosťou je tento zdroj vzhľadom na 2 ventilátory veľmi dobre - nedosahuje síce "tichosti" môjho Fortrona, ale Fortron je známy tichými zdrojmi a model Ultra Power SD-T380PP sa mu dosť približuje. Cena daného modelu je 1416 českých korún vrátane DPH s dvojročnou zárukou.

S rozpačitým dojmom hodnotím model Ultra Power AT-T460AP. Na jednej strane perfektné spracovanie zdroja a jeho krytu, dobrá výbava (škoda absencie kábla s konektorom S-ATA - konektor je dodaný v podobe redukcie), relatívne tichý chod vzhľadom na 3 ventilátory s guličkovým ložiskom - na strane druhej hodnoty na +12VDC vetve, ktoré sú už bez zaťaženia moc vysoké 12,52V. Pri zaťažení je hodnota kritická 12,61 V. Možno som vychytil zlý kus, keďže práve +12VDC vetva je posilnená (30A). Určite ešte budem skúmať príčiny - tiež je dosť možné, že samotný zdroj je zriadený pre vyššie odbery a pri pripojení na oveľa silnejší zdroj vysoké hodnoty +12V vetvy klesnú. Cena daného modelu je 1969 českých korún vrátane DPH s dvojročnou zárukou.

Za poskytnutie zdrojov na testy ďakujem spoločnosti BOSTAR, kde si tieto zdroje môžete aj kúpiť / objednať.

gabo@pretaktovanie.sk

Pridať nový komentár
TOPlist