Recenzia LED vetráku Arctic Cooling Arctic Fan Pro2 L

, Autor: GABO
Včera konečne došli nové chladiče z BOSTARU (Opäť po viachodinovom vybavovaní na preclievacom oddelení - týmto tiež pozdravujem pánov na danom oddelení a neviem sa dočkať, kedy bude tomuto "bordelu" okolo jednoduchých vecí (bezplatných vzoriek) zaslaných na jednoduché testy po novom roku koniec - resp. po vstupe do únie. Inak ako akýmsi štátnym výpalným ani neviem nazvať clo, ktoré musím zaplatiť za bezplatné vzorky, ktoré mi prišli ako pre súkromnú osobu na moju vlastnú potrebu. V tom prípade by som žiadne clo platiť nemal, ale "múdri" páni boli opäť hladní a vypýtali si niečo cez 500Sk - na koniec som im pekne poďakoval s tým, že už onedlho im končí obdobie blahobytu a istoty :D). Poďme však k chladičom. Došli dva chladiče AC Copper Silent 2L a 2M a jeden vetrák  AC Arctic Fan Pro2 L. Chladič AC Copper Silent 2L je už v test. prevádzke (2M sa bude testovať na kompletne novej zostave) a celkové dojmy z neho sú pozitívne (kompletné testy očakávajte do konca týždňa). Prídavný vetrák Arctic Cooling Arctic Fan Pro2 L je však odskúšaný, pričom...

 

Balenie

Vetrák  Arctic Fan Pro2 L je zabalený v jednoduchej krabici v ktorej sa nachádza vetrák s príslušenstvom + na  zadnej strane je napísaná kompletné špecifikácia produktu. Určite poteší, že krabicu nemusíte pri otvorení zničiť - stačí len vytiahnuť papierovú krytku (teda zadnú stranu). V balení sa nachádza vetrák, štyri skrutky a nálepka s logom Arctic Cooling.

Trošku ma prekvapilo, že trojpolohový regulátor otáčok nie je na záslepke, ale iba na krátkom drôtiku. Tiež by sa možno pridala redukcia na molex....

 

Špecifikácia

Rozmery: 80x80x34,5 mm 

Napájanie: 12V

Typ Ložiska: guličkové

Odber: 0,25 A

Výkon: 1500 / 2000 / 2500 otáčok/min. pri prietoku vzduchu 18,9 / 25,2 / 31,5 CFM

Hluk: 14 - 22 dB(A)

Váha: 98 g.

4xmodré LED-diódy

 

Arctic Cooling Arctic Fan Pro2 L

Je mojim zvykom si prezrieť detailne spracovanie vetráku. Spracovanie AC FAN Pro2 L je veľmi dobré, telo vetráku aj samotná vrtuľa je z priehľadného plastu, ktorý má povrchovú úpravu - jemný mat.

Možno ste si všimli už pri rozmeroch, že hrúbka resp. šírka vetráku nie je klasických 25 mm, ale 34,5 mm. Vetrák týmto pôsobí masívnym dojmom a celkovo lepšie svieti, keďže telo je mohutnejšie. Horšie je to potom s upevnením do skriniek napr. Chieftec. Tieto skrinky majú pre vetráky urobené pozície, kde vetrák len nasuniete - sú však robené pre štandardný rozmer, čo sa týka šírky vetráku a to 25mm.

Osobne vlastním Chieftec - problém síce s nasunutím nebol, ale západky (ktoré vetrák držia) zostali samozrejme na vrchu a spodku vetráku - čiže nezaskočili. Na obrázku je dobre vidno aký mohutný je vetrák.

Poďme sa pozrieť na regulátor. Regulátor som očakával na záslepke, ale nestalo sa tak. Regulátor je trojpolohový pričom prepína medzi týmito rýchlosťami: 1500 / 2000 a 2500 ot./min (je dobré, že všetky tri polohy sú vyznačené na boku regulátora).

4 LED diódy modré sa nachádzajú v strede vetráku - teda nie na okrajoch, ako to má napr. Coolermaster.

 

Výsledok, dojmy a záver

Vetrák resp. jeho LED-diódy sa po zapnutí rozsvietili a vytvorili veľmi pekný efekt. Modrá farba nie je taká tmavo modrá, ako na prídavnom vetráku Coolermaster - skôr je modrá s primiešanou zelenou...celkovo však príjemnejšia farba, ako na vetráku od Coolermastera. Túto časť, ktorá patrí skôr ku Casemoddingu hodnotím kladne.

Poďme k hluku. Pri 1500 otáčkach je vetrák tichý a počuť iba sem tam vrnenie ložisiek. Vrnenie ložisiek na nízkych otáčkach je problémom, ktorý by v podstate AC mohol odstrániť zmenou typu ložiska. Vrnenie však nie je hrozné a stačí, že máte chladič CPU s vetrákom, ktorého otáčky sú vyššie, ako otáčky vetráka AC a vrnenie nepočuť. Tu by teda AC ešte malo zapracovať...

Regulátor ma trošku sklamal, pretože som čakal, že bude primontovaný na záslepke na zadnú stranu skrinky. Je predsa len pohodlnejšie prepnúť rýchlosť v zadnej časti skrinky, ako dávať pravidelne dole bočný kryt PC. Regulátor visí asi na 4cm dlhom kábliku, ktorý mohol byť trošku dlhší. Neprítomnosť záslepky tiež odstaví prípadné použitie na pasív grafickej karty (prerobené chladenie).

Až na pár nedostatkov (slabé/tiché vrnenie ložisiek, regulátor bez záslepky) je LED vetrák Arctic Cooling Arctic Fan Pro2 L dobrým produktom, ktorý sa hodí vďaka farbe LED diód a 3 polohovej regulácii hlavne do modifikácií a aj tam, kde sa kladie dôraz na tichšiu prevádzku PC.

Za zaslanie vetráku na testy veľmi pekne ďakujem spol. BOSTAR.

gabo@pretaktovanie.sk

Pridať komentár

Posledné komentáre

Predmet Autor Dátum
Koniec hrkotaniu ložisiek!!! Pionierista 10. máj 2008 - 16:02
TOPlist