Recenzia: klávesnica Enermax Aurora Micro Wireless

V nasledujúcej recenzii si predstavíme klávesnicu od taiwanského výrobcu počítačových komponentov Enermax. Väčšine z vás sa zrejme pri vyslovení tejto značky vybavia v pamäti kvalitné počítačové zdroje a skrinky, ale tento výrobca má vo svojom portfóliu aj niekoľko modelov klávesníc. Jednou z nich je aj klávesnica s označením Aurora Micro Wireless.

O Aurora Micro Wireless

Enermax Aurora Micro Wireless (ďalej len Aurora) je bezdrôtová klávesnica, ktorej veľkosť a rozloženie kláves pripomína klávesnice väčšiny notebookov. Nejedná sa teda o typický formát klávesnice, ktorý nachádzame bežne pri stolných počítačoch.

Okrem samotných kláves a siedmich multimediálnych tlačidiel disponuje Aurora aj trackballom, rolovacím kolieskom a dvomi tlačidlami (ľavý a pravý klik), ktoré dokopy môžu plnohodnotne nahradiť myš pri bežnej práci vo Windowse.

Technické parametre

Použitý materiál: hliník
Bezdrôtové pripojenie: 2.4Ghz
Multimediálne tlačidlá: home, e-mailová schránka, hľadať, hlasitosť +, hlasitosť -, ztlmenie zvuku, play/pauza
Snímanie trackballu: laserom
Rozlíženie trackballu: 400, 800, 1200dpi
Funkcie myši: 2 tlačidlá (ľavý a pravý klik), koliesko Napájanie: 2xAA batéria
Rozmery: 319x193x33 mm
Hmotnosť: 800 gramov (bez batérií)

Balenie

Aurora k vám dorazí v lesklom čiernom obale, na ktorého prednej strane je vyobrazená „v plnej paráde.“ Na zadnej strane obalu pre zmenu nájdeme technické parametre a popis niektorých funkcií.
 

Vo vnútri balenia okrem samotnej klávesnice nájdeme už len dve tužkové AA batérie, USB prijímač a manuál. Nič iné na plnohodnotný chod klávesnice nepotrebujete. V balení taktiež absentuje akékoľvek CD s ovládačmi. Aurora po zapojení USB prijímača okamžite funguje, vrátane trackaballu, tlačidiel a kolieska.

Dizajn, prevedenie a ergonómia

Prvé, čo vás pri pohľade na Auroru zaujme je jej vzhľad, ktorý vyzdvihuje aj samotný výrobca. Telo je totiž vyrobené z hliníku a jeho predná strana je navyše elegantne vybrúsená, čo dodáva tejto klávesnici ozajstný šarm.
 

Na vrchnej strane klávesnice sa nachádzajú 2 tlačidlá (ľavý a pravý klik), koliesko, 7 multimediálnych tlačidiel (home, e-mailová schránka, hľadať, hlasitosť +, hlasitosť -, stlmenie zvuku, play/pauza), led dióda signalizujúca vybitú batériu a trackball. Citlivosť trackballu je možné nastaviť v troch úrovniach, a to 400, 800 a 1200dpi priamo z klávesnice prostredníctvom stlačenia klávesy „Fn“ + príslušnej klávesy.
 Za prítomnosť trackballu, kolieska a dvoch tlačidiel, musím Enermax naozaj pochváliť. Neraz som sa pristihol, že nepoužívam myš, ale len samotnú klávesnicu. To, že je táto klávesnica bezdrôtová ešte umocňuje význam týchto doplnkov. Napr. pri pozeraní seriálov z vášho PC už nemusíte vstávať z gauča, ísť opäť k stolu a myšou si prekliknúť ďalšiu časť, ale jednoducho si zoberiete samotnú klávesnicu (spolu s pop-cornom :P) a z druhej strany vašej izby ovládate PC pomocou jednej veci a nie dvoch. Inými slovami, ideálna vec k HTPC.
 Na spodnej strane sa nachádza otvor pre dve tužkové AA batérie a vypínač klávesnice pomocou, ktorého môžete vypnúť klávesnicu, keď je vypnutý aj PC, šetríte tým batérie. Výdrž s dodávanými batériami Maxell bola približne 13dní (4 až 6 hodinové používanie PC denne; hry, internet, Office). Trinásty deň sa rozsvietila dióda signalizujúca slabé batérie a pri písaní, už prestávali reagovať tlačidlá na stlačenie.
 Okrem toho je na spodnej strane ešte 5 gumených nožičiek, ktoré držali klávesnicu na mojom drevenom stole ako pribité. Na klávesnici však nenájdeme vyklápacie nožičky, ako je to na drvivej väčšine klávesníc. Háčik je v tom, že samotná Aurora má naklonenie kláves zabudované od výroby a nie je ho možné zmeniť. Sklon však nie je veľký, a preto ten kto nebol zvyknutý na naklonenú klávesnicu nepocíti takmer žiadnu zmenu.

Spodná hrana klávesnice je mierne predĺžená a slúži ako opierka. Na opierku rúk pri písaní nie som zvyknutý, ale pri testovaní Aurory som nepocítil žiadne nepohodlie. Naopak, opierka pôsobí veľmi prirodzene a takmer ju nepostrehnete.
 

Rozloženie kláves je podobné ako na väčšine notebookov bez samostatnej numerickej časti, a preto ten, kto často píše na notebooku si Auroru určite obľúbi. Keďže ja na notebooku tak často nepíšem a dokumenty a podobné veci vypisujem na stolnom počítači s klasickou klávesnicou, nevedel som si na absenciu numerických kláves ani po vyše dvoch týždňoch zvyknúť. Ale to je len moja osobná skúsenosť.
 Enermax však musím aj napriek tomu pochváliť, že si nevzal príklad z niektorých notebookov, ktorých dizajnéri často umiestňujú klávesu Fn na miesto kde má byť ľavý CTRL a pod. Základné klávesy sú teda tam kde majú byť a majú aj svoju veľkosť ako napr. veľký Enter, dlhý ľavý Shift, dlhý Backspace. Je však škoda, že táto klávesnica nemá SK alebo CZ lokalizáciu. Navyše klávesa ň je umiestnená pod Enterom, čo mne osobne príliš nevyhovovalo.

Samotné klávesy sú na dotyk príjemné a ich zdvih je o niečo vyšší ako by ste na prvý pohľad čakali. Spoločnosť Enermax navyše vyzdvihuje tzv. „Scissors key“ (nožnicový systém) kláves, ktorý by mal zabezpečiť lepší komfort a citlivosť pri stlačení. Celkovo k zdvihu a veľkosti kláves nemám žiadne väčšie výhrady.

Záver

Enermax Aurora Micro Wireless je naozaj vydarená klávesnica, či už po estetickej alebo konštrukčnej stránke. Rozložením a veľkosťou však nemusí vyhovovať úplne každému. Je tiež škoda, že chýba SK/CZ lokalizácia kláves. To sa však dá vyriešiť dokúpením samolepiek za pár centov. Čo však ešte môže odradiť potencionálnych kupcov je cena (cca. 70€) a slabá dostupnosť v slovenských obchodoch. Napriek týmto menším negatívam však Auroru Micro Wireless odporúčam.

+/-

Klady:
- dielenské spracovanie a dizajn
- pohodlný zdvih kláves
- sklon kláves a opierka ruky
- trackball, koliesko, tlačidlá (ľavý a pravý klik)
- 7 multimediálnych tlačidiel
- štandardné umiestnenie CTRL a veľkosť ENTER-u, Shift-u, Backspace-u

Zápory
- formát nemusí vyhovovať každému
- chýba SK/CZ lokalizácia
- cena a dostupnosť

 


Za zapožičanie klávesnice ďakujeme spoločnosti Enermax.
 

Komentáre (3)
Archon
no ako velky zapor by som tam dal určite totalna absencia numerickej klavesnice , na notebookoch je to aspon tak že Fn + i,o,p ; j,k,l ; n,m . čo pri použivany notebooku sa dalo rychlo zvyknuť , držanie Fn nebol problem , len to že numericka časť je šikmo chvilu trvalo .
Filip-ito
Klávesnica bez numerickej klávesnice? ani keby bola posipaná diamantami. Epic FAIL v podaní mojej najobľúbenejšej značky Enermax :(
meijin
Dear friends, please temporarily stop your footsteps To our website Walk around A look at Maybe you'll find happiness in your sight shopping heaven and earth You'll find our price is more suitable for you. Welcome to our website http://www.newgoin.com/ Next we come to talk about a topic: Why are now prices are very expensive%uFF1F yes Many people now have to earn more money to Pushing up prices But they didn't find customers buy after won't come back But friends %uFF0CDo you ever found Our website is more cost-effective price than others Want to know why? The answer is: We are not the point to earn money We are long-term trade marketing We are for the benefit of customers%u3001 Why our customers will be so much? Are the prices we meet their needs. Such as: COACH Bag (Market Price:$69 Our Price:$31.00 ) Ed Hardy hoody (Market Price: $89 Our Price: $41.00) AF t-shirt long (Market Price: $48 Our Price: $25.00) POLO t-shirt Short huge (Market Price: $48 Our Price: $14.00) AF1 low (Market Price: $79Our Price: $45.00) Jordan 11 Special (Market Price: $79 Our Price: $46.00) Our price is more suitable for you? If is the word. Then what you waiting for? Hurry movement of your mouse Enjoy shopping pleasure, Additionally, we also free shipping%u3001Only charge a small Insurance. Thanks to the support!
Pridať nový komentár
TOPlist