Recenzia: Horizon Zero Dawn - hra, ktorú budú pcčkári závidieť

, Autor: Ján Kisty

Horizon Zero Dawn je najočakávanejší titul pre konzoly PlayStation 4 minimálne pre tento rok. Už v tejto chvíli (pár dní po vydaní) sa podarilo predať takmer 2,7 milióna kópií. Vydavateľ hry sľuboval perfektnú grafiku a hrateľnosť, podarilo sa mu to?

Úvod

Dej hry sa odohráva na pokraji post apokalyptickej spoločnosti stovky rokov po našej dobe. Zo zatiaľ (vám) neznámeho dôvodu patrí svet strojom a ľudia sa vracajú do doby lovcov. Uprostred toho všetkého sa nachádza Aloy, vyhnankyňa z vlastného kmeňa, ktorá spolu so starším indiánom Rostom žije na okraji spoločnosti. Príčina (oddelenia) je pre Aloy neznáma, no celý svoj život usilovne trénuje, aby mohla podstúpiť skúšku dospelosti a stať sa opäť súčasťou kmeňa.

Ako sme už naznačili, starší indián Rost sa stará o Aloy a rozhodne sa ju vycvičiť aby prežila dobu strojov. Aby Aloy vedela prežiť v nebezpečnom prostredí plnom stále agresívnejších strojov, jej neodmysliteľným spoločníkom sa už od začiatku hry stáva zariadenie Focus, ktoré náhodou našla v jaskyni. Pomocou neho vidí vecí, ktoré iní nedokážu, ako napríklad skúmať prostredie, interagovať s objektami a otvárať denníky. Najdôležitejšou funkciou je ale „vízia“ pomocou ktorej Aloy dokáže skúmať stroje – nájsť slabé miesta, zobrazovať ich predpokladaný pohyb, a pridáva aj akýsi röntgen, ktorý umožňuje vidieť cez objekty.

S ľuďmi z kmeňa, ktorý žije neďaleko vás je zakázaná akákoľvek komunikácia. Problém nastáva keď sa snažíte jednému členovi z kmeňa pomôcť, to je práve ten moment, kedy sa Aloy rozhodne získať dôveru kmeňa a stať sa jeho súčasťou. Na to ale potrebuje skúšku dospelosti. Na príprave sa spolupodieľa sám Rost, tým, že ju cvičí. Po mnohých rokoch príprav je Aloy odhodlaná podstúpiť skúšku, v ktorej aj uspeje. Zo skúšky dospelosti sa stavajú hry o život v momente, kedy na účastníkov zo zatiaľ neznámych dôvodov zaútočí skupina vrahov. Zo všetkých prežije iba Aloy, ktorá s hrôzou zisťuje, že celý útok bol mierený na jej osobu...

Kľúčové slová
Horizon Zero Dawn
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Pridať komentár

Posledné komentáre

TOPlist