Recenzia: Catalyst 9.6 WHQL

V nasledujúcej recenzii sa komplexne pozrieme na najnovší „júnový“ Catalyst ovládač od AMD/ATi pre Radeon HD grafické karty. Vďaka spoločnosti Asus sme mohli porovnať jeho výkon na referenčnej Radeon HD 4890 s predchádzajúcimi verziami Catalyst ovládačov. Okrem výkonu nás samozrejme zaujímali aj nové features, kvalita obrazu a spotreba v 2D režime. Pokiaľ chcete vedieť ako dopadli testované ovládače v jednotlivých kritériách, tak odporúčam čítať ďalej...  

Úvod

Súboj medzi nVidiou a AMD/ATi sa neodohráva len čisto v oblasti hardvéru – GPUs. Na to, aby sa mohli grafické karty presadiť voči konkurencii potrebujú aj nemenej kvalitné grafické ovládače. Jedna aj druhá spoločnosť preto často uverejňujú nové ovládače, ktoré majú umožniť grafickým kartám najmä v nových hrách podať adekvátny výkon k ich technickým parametrom. V extrémnom prípade sa dokonca môže stať, že nový ovládač je nutný na spustenie danej hry. Kalifornský výrobca čipov má pri tom jednu veľkú výhodu, mnohé hry patria do ich TWIMTBP programu a nVidia teda úzko spolupracuje s developermi už pri vývoji hier. Na rozdiel od AMD/ATi nezverejňuje nVidia každý mesiac nový ovládač, ale vždy vtedy, keď to pokladá za potrebné. Najmä pri uvedení novej generácie čipov je potrebný nový ovládač, ktorý je zoptimalizovaný na novú architektúru.


Samotný grafický ovládač Catalystu 9.6 s označením „8.62“ je datovaný na 15. mája 2009 a má WHQL certifikát od Microsoftu, na ktorý sa musí čakať určitá doba, okolo 2 týždňov. Preto bolo možné vydať ovládače až 15. júna. V 64bit verzii pre operačný systém Windows Vista má kompletný balík s CCC okolo 58MB, o pár MB menej ako predchádzajúce verzie. Stiahnuť sa dá už tradične zo stránky game.amd.com. Podporované sú znovu len všetky Radeon HD grafické karty, teda od HD2000 série vyššie aj keď AMD/ATi sľúbila podporu všetkých Radeon kariet v tz. kvartálnych ovládačoch. Ďalej sú podporované všetky All-in-Wonder/Theate, FireStream a aj integrované grafické karty (IGPs). Od Catalystu 9.5 sa jedná už o druhý „unified“ ovládač, ktorý je len s miernymi úpravami dostupný pre všetky Windows operačné systémy. Pre konečného zákazníka to znamená okamžitú dostupnosť novej verzie ovládača pre jeho OS, najmä Windows 7.


„Júnový“ Catalyst 9.6 WHQL prináša, ako väčšina ovládačov, nové bugfixy, CrossFire profily a zvýšenie výkonu. AMD/ATi píše v Release Notes o nárastoch výkonu s jednou grafickou kartou v Company of Heroes (do 25% s HD 4600, do 10% s HD 4800) a World in Conflict (do 30%). Nové profily sa podpísali pod zvýšenie CrossFire výkonu do 13% v Crysis a 11% v Crysis Warhead.


Ďalšie ovládače, ktoré sme zaradili do dnešnej recenzie sú Catalyst 9.4 a 9.5 WHQL. Rozhodli sme sa pre tieto ovládače, nakoľko staršie už oficiálne nepodporujú našu grafickú karta – Radeon HD 4890 od Asus. V krátkosti sa teda pozrieme na najväčšie zmeny v Catalyste 9.5 WHQL s ovládčom „8.612“, datovaným na 28. apríla. Jedná sa o prvý „unified“ ovládač s WDDM 1.1 WHQL certifikátom pod Windows 7 pre Radeon HD 2000 až HD 4000 sériu. Ďalej priniesol vylepšenia s ATi Stream – bugfixy v ATi video Converter a zvýšenie výkonu. Zvýšenia výkonu mal priniesť aj v hrách BattleForge, Unigine Tropics a Company of Heroes. Ďalšie informácie a detaily nájdete v jeho Release Notes. Posledný a zároveň najstarší testovaný ovládač Catalyst 9.4 WHQL s číselným označením „8.60“ priniesol okrem bugfixov a CF profilov len jedinú novinku – AutoTune tlačidlo v „Overdrive“ časti CCC. Ako už názov napovedá, stlačením sa bude snažiť aplikácia sama nájsť najvyššie frekvencie pre vašu Radeon HD 4000 grafickú kartu. Viaceré informácie sú v Release Notes.


Ovládače sme si podrobne predstavili, poďme sa pozrieť na ich výkon. Vďaka spoločnosti Gigabyte sme mohli uskutočniť testy ovládačov na novej „Nehalem“ testovacej zostave s príslušným 800W ODIN zdrojom. Výkon ovládačov sme testovali pochopiteľne v nových hrách, aby sa mohli prejaviť optimalizácie novších Catalystov. Konkrétne v hrách Crysis Warhead, Call of Duty: World at War, Far Cry 2, Racedriver: GRiD a S.T.A.L.K.E.R. Clear Sky. Nemohli sme vynechať ani 3DMark Vantage. Ako grafickú kartu sme použili referenčnú Radeon HD 4890 (Recenzia je v príprave), poskytnutú spoločnosťou Asus. Testy prebehli, ako je už zvykom, v rozlíšení 1920x1200, na 30“ LCD SyncMaster 305T+ od Samsung. (recenzia na PC.sk)Komentáre (2)
Nibur
Pekná recenzia , pridávam skúsenosť s COH . Po piatich minútach pád hry. A to proklamovali velký nárast výkonu
avixe
aj mne sa paci... hodnotim 10 z 10...
Pridať nový komentár
TOPlist