Prolimatech Genesis – Mercedes pre váš procesor

Najnovší počin spoločnosti Prolimatech v teste postavíme proti starej škole v podobe Noctua NH-U12P a taktiež proti vodnému chladiču Corsair H70. Má Genesis za 70€ čo ponúknuť náročnému používateľovi?


Úvod, balenie, špecifikácie

Prolimatech vtrhol do arény luxusných chladičov len pomerne nedávno, no okamžite si získal (zaslúženú) pozornosť. Dojem, ktorý možno mnohí mali po zhliadnutí prvotiny Megahalems bol ten, že ide opäť iba o nejakého zabudnutého ázijského výrobcu a jeho produkty u nás len ťažko niekedy zoženieme.  Opak sa stal pravdou a Prolimatech začal úspešne predávať aj v Európe. A to je dobré, pretože už prvé testy potvrdili, že dlhoročný „kráľ“ Thermalright (s chladičom Ultra 120 Extreme) má vážneho konkurenta. Podobne vyzerali aj ďalšie chladiče z ich dizajnérskej dielne – vysoká kvalita, výborný výkon a tiež high-end cena. Taký je aj najnovší Genesis.

Zdalo by sa, že na poli vzduchových chladičov už nie je veľa na vymýšľanie. Priamy dotyk heat-pipe s chladeným čipom už máme „na každom rohu“, no najvýkonnejšie chladiče aj tak stále vsádzajú na klasický dizajn celistvej medenej základne. Absolútnu špičku dnes prezentujú zväčša chladiče typu Noctua ND-H14 s dvojicou „veží“ do ktorých ústia heat-pipe trubice odovzdávajúce teplo procesora hliníkovým rebrám. Podobný je aj Genesis, no s jednou podstatnou úpravou:

Jedna „veža“ vertikálne, druhá horizontále. Taký hybrid dvoch typov chladičov. Či sa to osvedčí, uvidíme pri testovaní na žravom Core2Quad QX6700 Extreme Edition.

Poďme však pekne po poriadku, a teda začnime od balenia. Domov si donesiete (alebo vám kuriér privezie) pomerne veľkú škatuľu s jednoduchou grafikou,  nápisom Genesis a rúčkou na prenos. Výrobca informuje iba o troch hlavných prednostiach – nízkej hmotnosti, podpore 140mm a 120mm ventilátorov a chladení veľkej plochy, plus na jednej stene sú vypísané špecifikácie spolu s presnými rozmermi.

Chladič je balený v pevnom plastovom vrecúšku, navyše vystlaný penovou hmotou z každej strany, ktorou sa dotýka škatule. Všetko montážne príslušenstvo je v samostatnej škatuli na vrchu. Už z balenia je cítiť zmysel pre detail a luxus – každá súčiastka je v samostatnom obale, každý kus je z masívneho kovu, žiaden tvrdený plast nenájdete.

Novinkou od Prolimatech je, že montážny kit pre sockety AMD procesorov je už v základnom balení a nie je nutné ho dokupovať osobitne, ako to bolo u predchádzajúcich modelov. Jeho dizajn je vyriešený tak, že sa chladič dá natáčať o 90° podľa potreby.

Pre Intel sockety je tu jeden backplate s dierami pre s775, s1156/1155 a s1366. Výrobca pribalil aj tubu s teplovodivou pastou a nálepku s logom spoločnosti. Pasta konzistenciou pripomína najbližšie svojho času veľmi populárnu Arctic Silver 5 (nemýliť si so spoločnosťou Arctic (Cooling)), ľahko sa rozotiera do tenkej súvislej vrstvy a "netrhá" sa na povrchu, hodnotím ju určite pozitívne.

Špecifikácie

Kompatibilita: Intel Socket LGA 775/1366/1156/1155 , AMD Socket AM2/2+/3
Rozmery: 146mm x 216.5mm x 160mm (podrobne viď nákres nižšie)
Hmotnosť: 800g (bez ventilátora)
Materiál: meď (heatpipe, základňa), hliník (rebrá) – povrchová úprava poniklovanie
Kompatibilita ventilátorov: 140x140x25mm a/alebo 120x120x25mm, jeden až tri kusy, spony v balení pre dva ventilátory
Heatpipe trubice: priemer 6mm, 6 kusov

Komentáre (6)
ZoranICS
...ja vobec nevidim dovod na kupovanie kompaktnych vodnych chladicov, kedze neponukaju vyssi vykon ako klasicke high-end chladice a stoja viac. Ked vodnika tak poriadneho a proti tomu by ani tato krasna vecicka od ProlimaTechu - inac super riesenie s tou castou nad pamatami! - nemala ziadnu sancu. Samozrejme, cenovka je zas niekde uplne inde :)
NoReturn
kondiky okolo socketu su vzdy rovnako vysoke? ten ramik by mohol robit problem na niektorych doskach :)
Gudas
V posledných rokoch som nevidel moc elektrolytov pri sockete...a ak aj niekto takú low-end dosku má, zrejme nebude kupovať chladič za 70€ + ventilátory :)
DeerDance
Nemali by byt uz vysledky sutaze o tu HAF 912?
Gudas
Nie. Až keď bude 13. mája. Dnes je 9. mája.
stiv
Rozmyslam nad tymto chladicom ake su podla vas k tomuto najlepsie ventilatory?
Pridať nový komentár
TOPlist