Privítajte Intel Kaby Lake a hneď aj trojicu dosiek v teste...

, Autor: Ján Kisty

S príchodom nového roka tu máme CES a hlavne novinky na poli počítačov. Či už zásadné alebo nie to už nechám na vás. Zastúpenie spoločnosti Intel pre strednú Európu pred pár mesiacmi skončilo, preto v budúcnosti u nás uvidíte samostatné recenzie procesorov len veľmi zriedka. Ak sa procesor bude recenzovať, tak jedine s doskou. Ani dnes tomu nebude inak...

Úvod - predstavenie Z270, Intel Kaby Lake i5 7600K a Intel Kaby Lake i7 7700K

Za redakciu ešte raz prajeme všetko dobré v novom roku, poďme teda na to. Intel odmenil redaktorov vianočných darčekom, posunul NDA pre Intel Kaby Lake a tak my redaktori sme nemali vôbec  voľno počas sviatkov. Stojí nový procesor zato alebo sa Intel obáva prichádzajúceho Zenu? Sú najväčšou zmenou len nové dosky s čipsetom Z270?

Ako už viete z uniknutých recenzií, nová platforma je sklamanie. V redakcii sme mali k dispozícii Intel Core i7-7600K a 7700K, teda výlučne odomknuté čipy. Procesory sú vyrobené stále 14nm procesom a ktovie či sa niečo zmení ďalší rok. TDP je v prípade 7700K stanovené na 91W a L3 má 8MB. Teda opäť žiadna zmena! Slabší i5 model, má identické TDP avšak L3 je stále okresaná na 6MB. Základný takt 7700K je 4,2 GHz ale ako viete, procesor sa už 2. generáciu dodáva bez továrenského chladiča, takže s akýmkoľvek výkonnejším riešením bude boost frekvencia až 4,5GHz. Oficiálne cena pred vydaním nebola stanovená, odhaduje sa 349€.

Core i5-7600K má takt 3,8 GHz a boost 4,2 GHz. Podporované inštrukcie procesora si môžete pozrieť v CPU-Z na ďalšej strane. Za tento kúsok si Intel zapýta asi 249€. Skrátka nové procesory majú byť o niečo lacnejšie než Skylake.

Čo sa grafického čipu týka, tak v oboch procesoroch je zhodne Intel HD 630, ten obsahuje 24 jednotiek a má byť o niečo rýchlejší než predchodca, dôvodom sú vyššie takty. Bližšie som sa mu nevenoval.  Výkon je stále nízky a tým, že Intel stále nezabudoval eDRAM (takúto pamäť má stále výlučne Intel Graphics Iris Pro) do procesora, nemá zmysel sa grafickému čipu v prípade, že to myslíte s hraním vážne, vôbec zapodievať. Za plus beriem akurát pridanú hardvérovú podporu pre VP9 a HEVC 4K@10bit.

Intel Z270 a Z170 sú až na malé zmeny identické. PCIEx konfigurácia je rovnaká, novinkou je ale Optane (niečo ako NVMe RAID) a nový Intel Rapid Storage v15. Najväčší počet pamätí, ktoré môžete osadiť sú stále len štyri a procesor stále podporuje len Dual Channel. To je veľká škoda, pretože už Skylake dokázal z rýchlych pamätí profitovať. Širšia zbernica v spojení Skylake/Kaby Lake by bola zaujímavá.

Malou pozitívnou zmenou je navýšenie počtu PCIex liniek z 20 na 24, z dôvodu NVMe, teda na plnú konfiguráciu SLI/CF zabudnite.

Čo ale niektoré redakcie vôbec nespomenuli alebo vôbec nezistili je opäť vylepšený pamäťový subsystém. IMC (integrovaný pamäťový radič) zvláda ešte vyššie frekvencie ako predchodca, skrátka pretaktovanie je o niečo lepšie (cca 150-200MHz).

V prvom rade sa chcem poďakovať spoločnosti Toshiba OCZ sa poskytnutie extrémne výkonného SSD do testovacej zostavy, ten budem ďalej využívať pri testovaní grafických kariet. Ako zdroj poslúžila novinka v podaní Seasonic Prime 650W, ide o jeden z mála Titanium zdrojov na trhu. Nezvyčajne som sa rozhodol použiť jednovežový chladič od spoločnosti Noctua. Od začiatku sa totiž šuškalo, že Intel Kaby Lake pôjde výborne taktovať. Bol som plný očakávania ako si poradí s KL lacnejší vzduchový chladič...

Kľúčové slová
procesory, základné dosky
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Pridať komentár

TOPlist