Prečo máme na mobiloch stále okraje okolo displeja?

Doba pokročila a s ňou, samozrejme, aj technológia. Vízia mobilu bez okrajov okolo displeja sa teda nejaví ako niečo futuristické. 

Často sa ma ľudia pýtajú – „prečo máme na mobiloch stále tak široké okraje okolo displeja? Je problém vyrobiť mobil bez okrajov okolo displeja?“ Moja odpoveď na túto častú otázku býva často prijímaná negatívne – „problém to nie je, ver mi, nechcel by si mať mobil bez okrajov okolo displeja, zamysli sa, ako by si ho používal? S novou koncepciou prichádza potreba nových technológií, ktorá zabezpečí pohodlné používanie novej koncepcie.“ Koncepcia mobilného telefónu s bežným okrajom okolo displeja je navrhnutá tak, aby sa zariadenie čo možno najlepšie používalo. Osobne si myslím, že okraje okolo displeja majú svoj zmysel a bez-okrajový displej by ste ovládali len ťažko. Zatiaľ...


Prvé lastovičky..

Na trhu už však nájdeme aj zariadenia, ktoré integrujú obrazovku s tak úzkym okrajom, že pri priamom pohľade na zariadenie tento okraj takmer úplne zaniká. Stále to však nie je to, čo by som si pod bez okrajovým displejom predstavoval. Každopádne, nie je tomu tak dávno čo známa firma najmä z oblasti LCD panelov Sharp uviedla na trh mobilný telefón s päť palcovým displejom, ktorý okrem rozlíšenia 720p disponuje aj nevídaným edge to edge. Čo to v praxi znamená? Presvedčte sa sami, na obrázku dolu nájdete jeden z mála mobilných telefónov s takmer bez-okrajovým displejom. Ako ste si určite všimli, vrchná časť telefónu, ktorá sa bežne používa na umiestnenie senzorov či reproduktora na telefonovanie, chýba.

Ak chcete s týmto telefónom nebodaj telefonovať, nebojte sa, nemusíte mobil točiť hore-dolu. Sharp prišiel s pomerne zaujímavým, no nie až tak unikátnym a už vôbec nie novým či revolučným spôsobom, ako dopraviť zvuk k uchu majiteľa mobilu. Zvuk sa prenáša jednoducho, cez sklo. Technológia zvaná direct wave receiver sa postará o „rozkmitanie“ displeja telefónu na takú úroveň, aby bol užívateľ schopný počuť, čo počuť má. Sklo displeja sa teda používa nie len ako zobrazovacia jednotka, ale poslúži aj ako „membrána“, schopná reprodukovať zvuk. Zaujímavé, však? Otázne je, ako to bude fungovať v praxi? Bude to stačiť? A čo hlučné prostredie? No, uvidíme, ako telefón dopadne v praxi. Každopádne, späť k veci...

Komentáre (4)
Okolosediaci
Tzv. bezokrajovy displej aj na TV ma minimalne 1 mm ocelovy okraj ... takze podobne to bude aj na tych mobiloch.
Broslowski
Lenže mobilu sa dotýkaž, TV nie - bude to musieť byť inak vymyslené IMO :) Veď nechajme sa prekvapiť. Ja by som osobne bral najradšej aj kompletne bez okrajový diplej - kus skla po okrajoch zaoblený aby zapadol do konštrukcie mobilu.
hmmm
servisy sa mozu tesit na dalsie varky mobilov s prasknutymi displaymi, veru... krasny business :D
Štefan77
Človek je vo väčšine tvor, čo sa bude stále snažiť vymýšľať niečo nové, akože zdokonaľovať, popri tom mu úplne uniká pointa života ako takého.
Pridať nový komentár
TOPlist