Powermark - nový etalón testovania výdrže batérie?

Na poli testovania výdrže batérie mobilných zariadení sa toho za posledné roky udialo iba veľmi málo. Väčšina testov je už morálne zastaraných a práve tejto príležitosti sa chytil známy tvorca syntetických testov – spoločnosť Futuremark. Podarí sa Powermarku rozčeriť stojaté vody a stane sa z neho nový štandard alebo upadne do zabudnutia bez povšimnutia?


Powermark - Úvod, Standard Benchmarks

Úvod

Spoločnosť Futuremark je svetoznáma vďaka syntetickým testom 3DMark a PCMark, ktoré sú takpovediac povinná jazda každého recenzenta a inak tomu nie je ani v našej redakcii. Oba testy sa tešia veľkej popularite a uvedenie každej novej verzie je oznámené patrične včas (aktuálne 3DMark pre pripravovaný Windows 8), takže neohlásené vydanie aplikácie na test výdrže batérie notebookov, tabletov a iných zariadení s Windows 7 bolo prekvapením. Nakoľko sa na stránkach pc.sk venujeme aj recenziám notebookov, kde okrem výkonu meriame aj výdrž batérie notebooku v rôznych scenároch používania - Office, HD movie a Gaming, uvedenie Powermarku sme uvítali.

Powermark obsahuje sadu troch testov, ktoré by mali simulovať najčastejšie scenáre používania mobilného zariadenia, avšak tester má možnosť zvoliť jednotlivé čiastkové záťažové testy ako aj nastaviť ich váhu v rámci vytvoreného scenára. Nastavenia testov sú prístupné z jednoduchého grafického prostredia ako aj z príkazového riadku, čo je vhodnejšie pre automatizované testovanie.

Inštalačný súbor Powermarku má 505 MB, minimálne systémové požiadavky sú nasledovné:

Operačný systém:Microsoft Windows 7
Grafická karta:kompatibilná s DirectX 9
Displej:minimálne rozlíšenie 1024 x 600
Pevný disk:2 GB voľného miesta pre inštaláciu
Batéria:na spustenie testu je požadované zariadenie napájané batériou

 

 

 

 

 

 

Na aktiváciu Powermarku v edícii Professional (10 aktivácií, $200) sa vyžaduje pripojenie do internetu, po aktivácií už pripojenie do internetu nie je nutné, nakoľko všetky testy bežia offline. Enterprise edícia zahŕňa neobmedzený počet aktivácií, pri ktorých nie je nutné pripojenie do internetu. Cena Enterprise edície je vystavuje na vyžiadanie. Powermark je určený pre profesionálne testovacie laboratórne prostredia, takže Personal licencia nie je dostupná (aspoň zatiaľ). Požiadavka na 2 GB voľného miesta pre inštaláciu je značne nadsadená, Powermark na disku zaberá do 600 MB.

 

 

Standard Benchmarks

Po spustení Powermarku sa zobrazí jednoduché grafické prostredie so záložkami. Na prvej záložke Standard je pred spustením niektorého z troch prednastavených testov vhodné nakalibrovať jas obrazovky a nastaviť ďalšie parametre testovaného zariadenia podľa používateľskej príručky. V nej Futuremark doporučuje dodržiavanie ECMA-383 štandardu, v skratke ide o nasledovné body:

 • teplota: 23 ± 0,5 °C, relatívna vlhkosť vzduchu: 10 - 80%, svetelné okolie: 250 ± 50 lux
 • nastav plán napájania na Balanced (Vyvážený)
 • vypni všetky bezdrôtové pripojenia ako WLAN, Bluetooth a 3G/4G
 • nastav jas obrazovky na 110 cd/m2 pomocou luminometra
 • odpoj všetky externé zariadenia
 • spusť všetky naplánované úlohy bežiace na pozadí, aby neprekážali Powermarku

Podľa Futuremarku sú na notebookoch, tabletoch a iných batériou napájaných zariadeniach pod Windows 7 najčastejšie tieto scenáre používania:

 • Balanced
  v teste trvajúcom 20 minút sa po piatich minútach striedajú čiastkové testy: prezeranie webovej stránky, spracovanie textu, prehrávanie videa a hranie hry
 • Productivity
  v tomto teste sa v päťminútových intervaloch striedajú čiastkové testy: prezeranie webovej stránky a spracovanie textu
 • Entertainment
  test simuluje typické rekreačné použitie testovaného zariadenia, konkrétne: päť minút pozerania videa a päťminútové hranie hry, opakované v nekonečnej slučke

Aj napriek tomu že neviem, ako sa najčastejšie používajú notebooky vo Fínsku, si dovolím tvrdiť, že prednastavené testy Balanced a Entertainment sú nezmyselné. Test Productivity vyzerá byť jediný použiteľný, som preto zvedavý, akú výdrž batérie v ňom nameriam na notebooku HP ProBook 4330s. Powermark našťastie umožňuje zostaviť si vlastný testovací scenár, na druhej záložke Custom popr. z príkazového riadku.


 

Pridať nový komentár
TOPlist