Plextor M6V vs. SanDisk Z400s - aký vplyv na výkon SSD má DRAM Cache?

Plextor aj SanDisk predstavili svoje najlacnejšie SSD zhodne vybavené 15nm MLC Toggle NAND Flash pamäťami, ktoré majú slúžiť ako náhrada za pomalé HDD. Oba SSD zhodne využívajú radič SM2246, no SanDisk v DRAM-Less prevedení. Pochopiteľne nás preto zaujímalo, aký výrazný vplyv na výkon SSD má DRAM Cache.


Úvod k DRAM-Less radičom

M6V 2.5-inch

M6GV M.2 2280

M6MV mSATA

Pôvodným impulzom vzniku tejto recenzie bolo uvedenie novej verzie PlexTurbo a SSD V série určenej pre jednoduchú aktualizáciu systému. Pokým SSD kešovacia technológia PlexTurbo tretej generácie nás v princípe vôbec nezaujíma, tak o V sérii vybavenej v poslednej dobe veľmi populárnym vysoko výkonným, no súčasne energeticky nenáročným radičom Silicon Motion SM2246EN v kombinácii s najnovšími MLC Toggle NAND flash pamäťami Toshiba vyrobenými 15 nm procesom, platí presný opak. Plextor M6V si náš nesmierny záujem získal aj z dôvodu, že SSD ADATA SP610 a Crucial BX100 vybavené rovnakým radičom v kombinácii MLC ONFi synchronous NAND flash pamäťami vyrobenými konkurenčnou spoločnosťou Micron 20nm resp. 16nm procesom si od nás v oboch prípadoch odniesli ocenenie za skvelý pomer ceny a výkonu.

Následne sa nám však, vďaka distribútorovi produktov informačných technológií ASBIS SK, na test podarilo získať 256GB model SanDisk Z400s SSD, ktorý je rovnako ako Plextor M6V určený na náhradu pomalých HDD vo vstavaných platformách a bežných PC vďaka vyhotoveniu v 2,5” 7mm, M.2 a mSATA prevedení. Táto séria SSD je taktiež zhodne vybavená najnovšími MLC Toggle NAND flash pamäťami vyrobenými 15 nm procesom, tento krát však pochopiteľne s logom SanDisk na puzdre, no čo je ešte zaujímavejšie, tak radičom Silicon Motion SM2246XT, ktorý k svojej činnosti nepoužíva DRAM.

Z pôvodne zamýšľaného súboja SSD vybavených rovnakým radičom SM2246EN, avšak rôznymi (generáciami) MLC NAND Flash pamäťami sa nám vďaka SSD SanDisk Z400s tento test stal ešte zaujímavejším, nakoľko si môžeme ukázať vplyv absencie DRAM v SSD na jeho výkon. SATA III SSD sa totižto podľa aktuálneho trendu resp. prezentácie spoločnosti Silicon Motion z tohtoročného Flash Memory Summit stávajú už iba lacnou náhradou pomalých pevných diskov v starších PC, pokým segment výkonných SSD neoddiskutovateľne patrí PCIe SSD s NVMe.

V kombinácii s radičom SM2246EN sa na presun metadát používa DRAM modul o veľkosti v pomere 1:1000 voči kapacite SSD vyjadrenej v Gb, čiže radič v 256GB SSD potrebuje k svojej činnosti 2Gb DRAM modul. V prípade SSD Plextor M6V ním je DDR3L-1600 H5TC2G63FFR od SK hynix, v ADATA Premier SP610 ním bol DDR3-1600 NT5CB128M16FP-DI od Nanya a v Crucial BX100 Micron použila svoj vlastný modul DDR3L-RS 800 MHz s označením D9QNP.

V prípade, že sa výrobca SSD rozhodne použiť DRAM-Less SSD radič, treba u takéhoto SSD počítať s nižším výkonom a dlhšími latenciami, vyšším WAI (označovaným tiež ako WAF) z dôvodu častejšieho ukladania L2F mapy a problematickejší zápis dát v prípade výskytu chyby z dôvodu nedostatku voľnej pamäte na preprogramovanie.

Takýto SSD však stále predstavuje signifikantne lepšie riešenie voči klasickému 7200 rpm HDD, nakoľko disponuje výrazne vyšším náhodným výkonom a značne vyšším výkonom sekvenčného čítania dát, vďaka čomu DRAM-Less SSD (SM2246XT + 128GB MLC) v PCMark získa viac ako 10 násobne vyššie skóre.

O tom, že v podstate akýkoľvek SSD je z hľadiska výkonu a vplyvu na používateľský zážitok lepšou voľbou než HDD, niet pochýb, no otázka dnešného testu znie inak: ak najväčšiu časť BOM SSD tvorí cena NAND a cena radičov SM2246EN a SM2246XT je identických $5, má v prípade 256GB SSD význam ušetriť $2~$3 za DRAM modul, keď náklady na výrobu takýchto SSD ako aj RBOM je v podstate rovnaký? A o ako (výrazne) nižšom výkone a dlhších latenciách sa vlastne bavíme? Práve na tieto otázky sa pokúsime odpovedať v teste SSD Plextor M6V 256GB vs. SanDisk Z400s.

Komentáre (3)
BurnerTom
This firmware revision improves: 1. “Total NAND Write” calculation in SMART attribute value.
BurnerTom
https://www.youtube.com/watch?v=Y68Sy4pNYwY
BurnerTom
This firmware revision improves: 1. “Power management ” mechanism to improve compatibility for potential problem that drive might hang under specific condition.
Pridať nový komentár
TOPlist