Plextor M6e Black Edition - na druhý pokus výrazne lepšie

Spoločnosť Plextor na CES 2015 odhalila SSD M6e Black Edition s podporou PlexTurbo 2.0, ktorého výkon by mal byť identický s minuloročným modelom M6e. Čo sa teda vlastne zmenilo sa dozviete v recenzii 256GB modelu.


Plextor M6e Black Edition

Počítačové zbernicové rozhranie SATA Revision 3.0 podporujúce rýchlosť prenosu dát až do 6Gb/s, ktoré po započítaní réžie 8b/10b kódovania poskytuje maximálnu teoretickú rýchlosť 4,8Gb/s resp. 600 MB/s je tu s nami už od mája 2009. O dva roky neskôr sme sa síce dočkali aktualizácie špecifikácie na revíziu 3.1, ktorá priniesla mSATA, Zero-Power Optical Disk Drive, Required Link Power Management, Queued Trim Command a Hardware Control Features, no maximálna prenosová rýchlosť ostala stále na úrovni 6Gb/s. O ďalšie dva roky vydala SATA-IO ďalšiu aktualizáciu špecifikácie SATA rozhrania na revíziu 3.2, v ktorej zadefinovala SATA Express s podporou rýchlosti prenosu dát až do 2GB/s po dvoch PCIe 3.0 linkách v porovnaní s 0,6GB/s SATA technológie. Okrem toho SATA Revision 3.2 zahŕňa M.2 form factor (známy tiež ako NGFF) ako aj microSSD, Universal Storage Module (USM), DevSleep, Transitional Energy Reporting, Hybrid Information a Rebuild Assist. Je preto viac ako zrejmé, že budúcnosť SSD nie je spojená s historickým SATA rozhraním ale SATA Express, ktoré sa už objavuje na nových základných doskách s čipovou sadou Intel deviatej série.

Začiatkom roka 2014 uvedený M6e PCI Express SSD bol určený práve pre všetkých náruživých hráčov disponujúcich stále dostatočne výkonnými PC, no bez patričnej podpory pre M.2 PCIe SSD. Spoločnosti Plextor sa tak ako prvej týmto produktom podarilo na spotrebiteľský trh priniesť vysoko výkonný natívny PCIe SATA AHCI SSD schopný zaviesť operačný systém na PC vybavených moderným UEFI ale aj starším BIOSom, za čo si z výstavy Flash Memory Summit odniesla ocenenie Best of Show Award v kategórii Most Innovative Flash Memory Consumer Application.

Na úspech spomínaného SSD Plextor M6e nadviazala spoločnosť Plextor na CES 2015 odhalením PCIe Gen2 x 2 SSD M6e Black Edition, ktorý je na rozdiel od svojho predchodcu M6e (recenzia pc.sk) postavený na kompletne prepracovanej čiernej PCB. Súčasťou štýlového krytu je vstavaný chladič, ktorý má pomôcť znížiť teplotu SSD počas dlhotrvajúceho používania. Príťažlivý dizajn M6e Black má osloviť užívateľov, ktorí ocenia ako SSD vyzerá vo vnútri ich systému, pokým pokročilých používateľov a náruživých hráčov skôr zaujme bleskurýchle spustenie obľúbenej hry a načítanie uloženej pozície alebo otváranie veľkých súborov popr. spúšťanie aplikácií.

Vysoko výkonný M6e Black Edition je rovnako ako jeho predchodca dostupný v kapacitách 128GB, 256GB a 512GB. Plextor M6e BK je vybavený najnovšou generáciou inteligentného SSD RAM kešovacieho riešenia PlexTurbo 2.0 s podporou ochrany proti strate dát pri náhlom prerušení napájania alebo zrútení systému. PlexTurbo 2.0 však na rozdiel od predchádzajúcej verzie schopnej využiť 1GB DRAM dokáže využiť 1/4 celkovej DRAM až do veľkosti 4GB, čím sa jednak predlžuje životnosť SSD flash pamäte pomocou inteligentných algoritmov na odstránenie zbytočných zápisov a zároveň nesmierne zrýchľuje prístup SSD k používaným dátam. Plextor M6e BK SSD podporuje technológie True Speed a True Protect. Na SSD je poskytovaná plná päťročná záruka.

Napriek kompletne novej čiernej PCB a štýlovému krytu so vstavaným chladičom sú výkonnostné špecifikácie SSD M6e BK totožné s pôvodným SSD M6e, čo však nie je žiadnym prekvapením, nakoľko oba SSD sú kombináciou identického Plextor M6e M.2 2280 PCIe Gen2 x2 SSD a odlišného HHHL (half-height, half-length) adaptéra z M.2 na PCIe x2 slot, ktorý sa inštaluje do voľného PCIe slotu PC. Jediným rozdielom medzi oboma SSD je teda v podstate "iba" nový firmvér 1.05, ktorého neodladenú verziu 1.02 sme kritizovali práve v recenzii pôvodného SSD M6e.

 

  Version 1.03:
 • GC executing flow and feature to utilize drive health during operation
 • Feature of supporting Windows secure boot
  Version 1.04:
 • Feature of windows secure boot which is not supported on some platforms
 • Error which might occur when running some PCMark test
  Version 1.05:
 • Drive stability under few heavy work loading conditions
 • File format of updater changed to ISO
 • M6e SSDs are supported by PlexTurbo 2.0 now

Vďaka aktualizáciám firmvéru bola voči pôvodnému SSD M6e pridaná podpora Windows Secure Boot, zmenené vykonávanie GC čo má dopad na životnosť SSD počas jeho operácie, opravená chyba vyskytujúca sa počas niektorých testov v PCMark (zrejme obdoba chyby identifikovanej u SSD Plextor M6S) a zlepšená stabilita disku počas náročnej záťaže. Zoznam uvedených zmien síce nie je rozsiahly, no jednotlivé zlepšenia sú o to viac vítané, nakoľko riešia presne tie aspekty výkonu a správania SSD M6e, ktoré sme u pôvodného SSD kritizovali. V recenzii Black Edition modelu sa teda pozrieme na to, kam sa po roku vývoja firmvéru podarilo výrobcovi posunúť výkon tohto PCIe SSD.

 

Pridať nový komentár
TOPlist