Plextor M6 PRO vs. SanDisk Extreme PRO - SanDisk vracia úder

Po roku sa v ringu opäť stretávajú čiastočne aktualizované PRO modely oboch výrobcov zostavené v podstate z identických komponentov. Tento krát to však dopadne úplne inak.


Úvod

Znie to až neuveriteľne, no hromadné nasadenie tretej generácie 6Gb/s SATA SSD radiča Marvell 88SS9187 poháňaného vysoko výkonným dvojjadrovým procesorom Marvell 88FR102 V5 bolo oznámené už v závere prvého kvartálu roka 2012. Na september toho istého roka avizovala spoločnosť Plextor dostupnosť novej výkonnej série SSD M5 Pro v Európe, ktorá bola vybavená práve týmto radičom a japonskými Toshiba Toggle-Mode NAND vyrábanými 19nm procesom. SSD M5 Pro si získali celosvetovú popularitu a tak niet divu, že si aj z našej recenzie odnášal 256GB model ocenenie tip redakcie pc.sk. Spoločnosť SanDisk s uvedením série SSD Extreme II postavenej v podstate na identickom hardvéri ako M5 Pro celkom otáľala. Napriek viac ako trištvrte ročnému sklzu voči M5 Pro však SSD Extreme II nielen že neprinášali nič nové, ale navyše u nich absentovala podpora DevSleep, AES-256 šifrovania, nemali pribalený žiaden klonovací softvér a disponovali veľmi obmedzeným, až zbytočným SSD Toolkitom. Ďalším argumentom bol aj horší pomer ceny za GB priestoru, ktorý hral do kariet konkurencie, či už Plextor alebo Samsung. Presne po roku sa však obaja výrobcovia stretli opäť v ringu, kde budú znova súperiť SSD zostavené z identických komponentov, no tento krát, to dopadlo úplne inak.

Základnými stavebnými prvkami série SSD Plextor M6 Pro sú Toshiba Toggle-Mode MLC NAND Flash vyrábané novým 19nm procesom druhej generácie, overený radič Marvell 88SS9187 a proprietárny firmvér s technológiou TrueSpeed a systémom TrueProtect. PCB je oproti predchádzajúcemu modelu výrazne menej komplexná, čo určite pomohlo zoptimalizovať cenu SSD, ktorý oproti predchádzajúcemu modelu podstupuje ešte náročnejšie testovanie.

Najpodstatnejšia zmenou, ktorú M6 PRO prináša je však inteligentné SSD RAM kešovacie riešenie PlexTurbo, ktorého úlohou je prekonať bariéru SATA III rozhrania pomocou technológií Performance Boost, Safe Power Loss a Life Extension Mechanism.

SanDisk Extreme PRO taktiež stavia na overenom radiči Marvell 88SS9187 (rovnako ako aj jeho predchodca Extreme II resp. X210) a po vzore konkurenčného modelu M6 PRO tiež využíva najnovšie Toggle-Mode MLC NAND Flash, tento krát však v puzdrách SanDisk. Nakoľko to bola práve spoločnosť SanDisk, ktorá pred viac ako dvadsiatimi rokmi vyvinula prvý SSD na báze Flash, má dostatočne dobrý dôvod veriť v svoje produkty, a preto na Extreme PRO poskytuje 10 ročnú záruku.

Na dosiahnutie trvale vysokého výkonu je u SSD Extreme PRO použitá inovatívna technológia nCache PRO, Over-provisioning a over-clocking, vďaka čomu by mal byť badateľný nárast výkonu voči predchádzajúcemu modelu vo všetkých syntetických testoch ako aj výrazné zlepšenie ustáleného výkonu a stability zápisu. V neposlednom rade bola u Extreme PRO znížená aktívna spotreba SSD o 30% a pridaná podpora úsporného stavu DEVSLP.

 

Pridať nový komentár
TOPlist