Plextor M3 128 GB - výkonné SSD od optického mága

Niekdajší výrobca najlepších optických mechaník rozširuje svoje portfólio o SSD. Dokáže Plextor obhájiť pozíciu lídra aj na trhu SSD, kde sú už etablovaní výrobcovia ako Intel, Micron, Samsung, OCZ a Kingston?


Plextor M3 128 GB - Úvod

Spoločnosť Plextor ako výrobcu najlepších optických mechaník, špeciálne CD-R/RW z konca minulého storočia, pozná pravdepodobne každý. Dnes sa tomu už ťažko verí ale nie je to tak dávno, kedy sa optické mechaniky predávali za tisíce korún a mechaniky Plextor ešte o nejakú tú tisícovku viacej. Boli to ale mechaniky Plextor, ktoré dokázali napáliť Audio CD najkvalitnejšie a preto sa aj po nástupe DVD v nejednom PC nachádzalo aj viacero mechaník - TEAC / Lite-On / Benq / Optiarc na napaľovanie DVD, nejaký starý Plextor na napaľovanie Audio CD.

S postupným znižovaním cien mechaník (tým pádom aj marží) a nástupom rýchleho internetu ale prestali mať optické mechniky význam a dnes už používa optickú mechaniku iba málokto. Mechaniky Plextor, hlavne pre svoju vysokú cenu, prestali existovať už v roku 2006, kedy bol uvedený posledný skutočný Plextor, model PX-760A. Novšie modely boli iba rebrandované OEM mechaniky od Optiarc a neskôr Lite-On, ktorý je OEM aj dnes testovaného SSD. Naskytá sa teda otázka, čím chce Plextor záujemcov o SSD presvedčiť, že práve SSD z jeho portfólia sú tou pravou voľbou.

SSD Plextor série M3 vybavené radičom Marvell 88SS9174 a 24nm synchrónnymi MLC NAND flash modulmi s podporou Toggle mode od Toshiba poskytujú rýchlosť čítania / zápisu v sekvenčnom móde až do 525 / 445 MB/s a až do 70 000 / 65 000 IOPS pre náhodné čítanie / zápis súborov o veľkosti 4 kB. Séria SSD M3 okrem toho obsahuje exkluzívny firmvér Plextor s technológiou True Speed, vrátane proprietárnych technológii ako Bad Block Management, Global Wear Leveling a Instant Restore na optimalizáciu výkonu SSD.

Úlohou True Speed je zabrániť drastickým poklesom rýchlostí čítania / zápisu, ktoré sa zvyčajne vyskytujú u SSD po dlhšej dobe používania, alebo ak sú údaje výrazne fragmentované. Technológia True Speed má teda udržiavať vysoký výkon SSD série M3 na úrovni nového disku počas celej doby jeho životnosti. Vďaka použitiu kvalitných komponentov a 20 hodinovému zahoreniu a intenzívnemu testovaniu v testovacom zariadení od Flexstar Technology je dosiahnutie priemernej ročnej miery zlyhania (AFR) 0,59%, čo je údajne jeden z najnižších výsledkov v rámci tohto odvetvia. Zrejme aj vďaka tomu poskytuje Plextor na SSD série M3 päť ročnú záruku.

 

Komentáre (4)
emPORiO
Mohli ste otestovat uz aj M5 Pro ... alebo moze byt v dalsej recenzii a porovnat s M3
BurnerTom
Plextor M5 Pro series a dokonca ani M3 Pro series este neboli na Slovenskom trhu uvedene, preto som ich netestoval. Po uvedeni ich samozrejme otestujem (ak mi ich Plextor zapozicia).
charonme
chcel som si to porovnat so samsungom ale ako pozream tak pozeram, samsung nikde v tabulkach nevidim. Akoto?
BurnerTom
Samsung SSD 830 Series sme na pc.sk sice testovali, ale iba 64GB verziu. Porovnavat 64GB a 120(8)GB verzie SSD nie je korektne, preto ich ani neporovnavam. Kazdopadne odporucam precitat kolegovu recenziu.
Pridať nový komentár
TOPlist