PC Power & Cooling Silencer Mk III 750W – princ na bielom koni (recenzia zdroja)

Dnešná recenzia bude venovaná testovaniu veľmi zaujímavého počítačového zdroja (PSU). Silencer MK lll od PC Power & Cooling (OCZ)  sa hneď na prvý pohľad odlišuje od konkurencie...


PC Power & Cooling Silencer Mk III 750W - Technické parametre

Treba priznať, že v dnešnej dobe na trhu nevidno veľa bielych zdrojov. OCZ s určitosťou vsádza na dizajnovú stránku produktu. Ako je na tom po výkonovej stránke? Bude konkurencii stačiť? Prajem príjemné čítanie.

V tejto sekcii si predstavíme zdroj po technickej stránke. To, čo je úloha zdroja v PC, nemusím snáď vysvetľovať, no opakovanie je matkou múdrosti.

Počítačový zdroj slúži na transformáciu sieťového napätia (u nás 230V) na napätia používané na napájanie komponentov v PC. Nedochádza len k transformácii samotného napätia, ale aj k premene striedavého napätia a prúdu na jednosmerné veličiny za pomoci usmerňovacích prvkov. Pre získanie maximálne lineárneho výstupu sa do zdroja zaraďujú rôzne filtračné prvky, ktoré sa starajú o čo možno najhladší priebeh napätia a prúdu na výstupe.

Silencer MK lll prichádza s klasickou konštrukciou jednej +12V vetvy, ktorá je ďalej rozvedená medzi jednotlivé konektory. +3,3V, tak isto ako +5V vetvy sú tvorené za pomoci jednosmerných meničov, ktoré na vstupe disponujú už spomínanou +12V vetvou. Tento systém sa v praxi osvedčil pozitívne, tak prečo ho nepoužiť?

Poďme sa pozrieť na tabuľku, ktorá sumarizuje vstupné a výstupné parametre zdroja:

Vstup

 

Všimnime si rozsah vstupných napätí. Na vstup zdroja možno priviesť napätie v rozmedzí 115-240V. Vďaka pomerne širokému rozsahu na vstupe možno zdroj používať v akejkoľvek krajine na svete.  Samozrejme musí byť splnené prúdové zaťaženie na zapojenú vetvu. Pri nižšom vstupnom napätí stúpa požiadavka na prúdové zaťaženie. Výrobca však uvádza prúdové zaťaženie maximálne 10A v celom rozsahu.  

Výstup

Výstup zdroja je podstatne zaujímavejší údaj, najmä pre zákazníka. Výrobca udáva pre +3,3V vetvu maximálne prúdové zaťaženie 24A pri tzv. typickom zaťažení, ktoré je stanovené na 90%. 24A platí taktiež pre +5V vetvu. Najzaujímavejšia je však, samozrejme, +12V vetva, ktorá je v moderných PC vyťažovaná skutočne najviac. Silencer MK lll ponúkne až 62A pri plnom zaťažení. 62A však platí pre úplne zaťaženie zdroja pri nulovom vyťažení ostatných vetiev. Tie sú za pomoci jednosmerných meničov ťahané z primárnej +12V vetvy. Dalo by sa teda konštatovať, že zdroj disponuje maximálnym zaťažením 744W.

Poďme sa pozrieť na samotné špecifikácie recenzovaného zdroja:

Špecifikácia / funkcia

Komentár

750W Continuous Power @ 50C

Zdroj dokáže podľa výrobcu dodávať plných 750W nepretržite pri teplote 50°C

SLI and CrossFire Ready

Certifikácia pre použitie s viacgrafikovými systémami

80-Plus Gold Certified (90% Efficiency);

Certifikácia 80 PLUS Gold. Zaručuje vysokú výkonnosť, čím zaručuje efektívny chod.

ATX12V version 2.3

Zdroj spĺňa normu ATX12V vo verzii 2,3

Universal Input - works on any 115V - 240V grid

Variabilné vstupné napätie. Zdroj tak možno použiť pre napájanie zostavy z každej bežnej siete po celom svete

Active Power Factor Correction (PFC) with PF: .98 Active PFC

Aktívna PFC korekcia

Premium Components with 100% Japanese 105°C Capacitors

Použitie kvalitných japonských kondenzátorov

140mm double ball-bearing fan

Osadený kvalitný 140mm ventilátor

7-Year Warranty and Tech Support

Sedem ročná záruka s podporou od výrobcu

Dual Thermal Control System: Normal and Silent Operation

Dvojitý systém regulácie chladenia. Systém je závislý od teploty, integruje dva režimy: Normálny a Tichý. Pri normálnom beží ventilátor neustále.

+12VDC @62A (Powerful Single Rail)

Zdroj disponuje jedinou +12V vetvou, ktorá znesie extrémne prúdové zaťaženie ( až 62A )

Modular Cabling Design with High-Conductivity, Low-Resistance Metallic Connectors

Modulárna kabeláž, Prepracované konektory

Zdroj sa pochváli dodávaním plného výkonu pri pomerne vysokej teplote 50°C. Nechýba, samozrejme, podpora pre zostavy s viacerými grafickými kartami, 80-Plus GOLD certifikácia, ktorá zaručuje vysokú účinnosť zdroja. Osadené sú výhradne japonské kondenzátory, ktoré vynikajú garanciou prevádzky pri veľmi vysokých teplotách. Modulárna kabeláž je pri tejto kategórii takmer samozrejmosťou. Napriek tomu je najmohutnejší 24pin zväzok priletovaný priamo na dosku zdroja. Sedemročná záruka naznačuje, že výrobca si za svojim produktom skutočne stojí.

Komentáre (2)
Lubo_
Pekna recka, diky.
Broslowski
Vďaka za zastavenie :)
Pridať nový komentár
TOPlist