Ozone Smog - kráľ pomeru ceny a výkonu


Balenie, Dizajn, Spracovanie

Ozone (O3) je dnes v našich končinách prakticky neznámou firmou. Úprimne, tiež som o nej po prvýkrát počul len pred pár týždňami a o to viac ma prekvapilo zistenie, že má v ponuke hneď niekoľko zaujímavých produktov. Hernú myšku Smog dopĺňa štvorica headsetov - Oxid, Strato, Spark, Attack a a duo podložiek Exposure a Ground Level v rôznych veľkostiach. Názvy produktov originalitou neoplývajú, no to nie je v tejto chvíli až tak podstatné.


Ozone Strato

Ozone Spark

Ozone Smog sa dodáva v pevnej kartónovej škatuli, ktorej konštrukcia, ako je to už zopár rokov zvykom u prakticky všetkých výrobcov, ponúka možnosť nazrieť na myšku cez priesvitný plast bez poškodenia plomb. Po otvorení veka vidieť okrem "smogu" aj čierny kotúč so závažiami a vymeniteľný, ergonomický bočný kryt / grip.Kompletné príslušenstvo teda tvorí šesť päť gramových závaží v čiernom oválnom puzdre, 2 vymeniteľné bočné kryty, manuál a 8cm CD s ovládačom.Technické špecifikácie
Technológia senzora: laserový
Maximálne rozlíšenie senzora: 90-5040DPI (v 56 skokoch po 90DPI)
Maximálna rýchlosť: 3,84m/s
Hmotnosť bez závaží: cca 124g
Hmotnosť so všetkými závažiami: cca 154g
Počet tlačidiel: 7 tlačidiel (z toho 5 plne programovateľných) + 4 smerové tlačidlo (plne programovateľné) + prepínač hodnoty DPI Špeciálne vlastnosti: funkcia "lift", prispôsobenie hmotnosti, vymeniteľné bočné kryty, viac farebné podsvietenie, keramické nožičky

Spracovanie a Dizajn
Hneď po vybalení vo mne Smog vyvolala zmiešané pocity. Na jednej strane sú to netradičné, inšpiratívne tvary, farebné spracovanie a dobre vyzerajúca ergonómia, na strane druhej už na pohľad lacno pôsobiace použité materiály.

Dizajnovo mi myška nápadne pripomína Gigabyte GM-M8000 - 4 rovnako umiestnené LED indikujúce rozlíšenie senzora, bočné tlačidlá (tvar, umiestnenie), identické plastové koliesko, bočné pogumovanie, rovnaké puzdro na závažia a mnohé iné detaily.Celej myške dominuje kombinácia čiernej a červenej farby - čierna prináleží plastovému telu, červená zasa všetkým tlačidlám s výnimkou primárnych. Lesklá čierna pokrýva prakticky celú vrchnú časť myšky, no našťastie nie je skoro vôbec háklivá na odtlačky prstov.

Ľavá bočná stena je pogumovaná, pre ešte lepší úchop zdrsnená "vrstevnicovým" vzorom. Na nej sa nachádza hneď niekoľko ovládacích prvkov a indikátorov. V prvom rade sú to dve podlhovasté červené bočné tlačidlá. Ich poloha, tvar a veľkosť sú veľmi dobré. V spodnej časti, pod palcom, je opäť neprehliadnuteľné červené tlačidlo, ktoré má tri polohy - neutrálna (východisková), zatlačenie dopredu (spravidla zvýšenie DPI) a zatlačenie dozadu (zníženie DPI). Toto tlačidlo má samozrejme priamy vplyv na počet rozsvietených modrých LED pred bočnými tlačidlami. Posledným indikátorom je okrúhla LEDka úplne na špičke myšky. Rovnako ako ostatné podsvietenie myši, dokáže vyčariť šesť farebných odtieňov + mód "off" (vypnuté podsvietenie). Čo farba, to profil, čo znamená, že máme k dispozícii sedem profilov pre programovanie tlačidiel.V strede pogumované, plastové koliesko už v začiatkoch používania kladie minimálny odpor či už pri scrollovaní alebo zatláčaní. Scrolluje do všetkých štyroch smerov. Ďalšie dve tlačidlá sú umiestnené hneď nad kolieskom. To bližšie k nemu je označené popisom "Lift", vzdialenejšie "Mode".

Lift je údajná funkcia na kalibráciu senzora, resp. definovanie vzdialenosti medzi senzorom a podložkou. Postup je nasledovný. Podržíte tlačidlo "Lift" zatlačené približne jednu sekundu (bočné LED začnú zbesilo blikať) a pritom rýchlo pohybujete myšou po podložke. Tram-ta-ta-táááá, senzor je nakalibrovaný. :-)

Zámerne som použil výraz "údajná" funkcia. Posúďte sami...

Podľa slov výrobcu: "Následne (po vyššie uvedenej procedúre), je zafixovaná vzdialenosť medzi povrchom a senzorom, v dôsledku čoho zdvihnutie myšky pri používaní neovplyvní jej správanie/výkon". Pre istotu uvádzam aj pôvodné znenie: "Consequently, the engine has fixed the distance to surface, therefore, the mouse performance won't be influenced by lifting mouse during using."

Úprimne, neviem, čo by malo byť výsledkom kalibrácie. Myška sa po kalibrácii správa rovnako ako každá iná. Pár milimetrov nad povrchom senzor stále zaznamenáva pohyb, od istého okamihu už nie. Prechod na iný povrch, bez kalibrácie, myšku tiež nerozhádže. Budiš...

Posledným tlačidlom, ktoré sa, mimochodom, spolu s ľavým primárnym tlačidlom nedajú v ovládačoch preprogramovať, je tlačidlo na zmenu profilu, ktoré dookola cyklujete medzi siedmimi profilmi, resp. farbami podsvietenia. Keď už sme pri tom podsvietení, tak treba povedať, že preniká cez dva obdĺžnikové otvory v prednej časti myšky a jeden otvor polmesiacového tvaru vzadu a vždy pulzuje. Siedmy profil má nadefinované vypnuté podsvietenie, čiže dobrou správou je, že sa dá úplne eliminovať.

Pravá strana je azda najzaujímavejšou, resp. najpodarenejšou časťou myšky. Vymeniteľné kryty sú famózne. Výmena krytu prebieha hladko, rýchlo a pohodlne. Stačí zatlačiť okrúhle tlačidlo na spodnej strane myši a kryt vyskočí. Osobne mi ihneď prirástol k srdcu ten ergonomickejší - so separátnymi priehlbinami na malíček a prstenník. Po nahodení tohto krytu som sa nemohol zbaviť dojmu, že mi Smog vyrobili na mieru. :-)


tlačidlo na uvoľnenie krytuPo odňatí krytu si uvoľníme prístup k zásuvke slúžiacej pre pridávanie / odoberanie závaží, ktorými môžeme regulovať celkovú hmotnosť myši v rozmedzí 30-tich gramov.Senzor nie je umiestnený v strede myšky, ale neobvykle, cca 2 centimetre od pravého okraja myšky (pri pohľade zdola). Špecialitou Smogu je 5 keramických nožičiek, ktoré lietajú po každom povrchu ako namydlený blesk. Ich miernym nedostatkom je však vyššia hlučnosť pri použití na tvrdých povrchoch (plastová podložka, drevený stôl).

Kábel je dostatočne dlhý, potiahnutý čiernou textíliou a ukončený pozlátenou USB koncovkou.
Komentáre (8)
rimans
Nazdar, na konci recenzieje mas zle uvedenu cenu...
Michal Kiradžiev
upravene, diky...
r.b.class
Recenzia kvalina,ved ako inak u tohto autora.K myske.Vypada solidne,ale nekupil by som ju kvoli lesklemu povrchu na ktorom sa musi strasne potit a mastit ruka
rimans
keby boli tlacidla z bielej gumy a boli by podsvietene ako spodok mysi, leskle plasty by boli nahradene matnymi a tlacidlo na menenie profilou na boku mysi by bolo "nejak" prepracovane, vyzerala by super no takto je akoby nedopracovana/ nedomyslena. Inak velmi pekna recenzia, bude recenzovane aj nieco ine od toho spanielskeho vyrobcu?
Broslowski
Svela recenzia:-) Myslim ze nejaky headset sa od nich chysta ak sa nemylim
GABO
áno boli dodané ešte podložky a headsety...;-)....
landrower
kedy konecne bude nejaka takatomyska za rozumnu cenu :D
Frankenstein
design je super a cena je tez ok btw. nice review!
Pridať nový komentár
TOPlist