Ornata Chroma - hybridný, mecha-membránový spínač od Razer

Klávesnicu s novým typom spínačov (označované ako mecha-membránové) Razer ohlásil už počas tohto leta, recenzie sa však začali objavovať až s odstupom niekoľkých týždňov. Po troch mesiacoch od big bangu Ornata pristála aj na našom redakčnom stole.


Razer Ornata Chroma - Úvod, Balenie

Na takéto "paper launch" u Razer zvyknutí nie sme, verme, že sa jedná skôr o výnimku než pravidlo. Čakanie sme si krátili štúdiom dostupných materiálov, ktorých, pravdupovediac, nie je veľa. Faktom je, že sa nejedná o žiadnu revolučnú novinku, princípom podobné spínače sa objavovali už v osemdesiatych rokoch. Svoju verziu "mem-chanických" spínačov má aj Coolermaster - Devastator II, čo set klávesnice a myši za 30EUR, no tieto od Razer sú predsa len o kúsok sofistikovanejšie. 

Mecha-membránové spínače Razer by sa dali v skratke označiť ako vylepšené membrány s gumovými "klobúkmi" (ang. rubber dome over membrane). Membránové klávesnice disponujú hmatovou odozvou typickou pre mechanické spínače (hnedé či modré (CherryMX)), pričom jej kvalita je priamo úmerná kvalite použitých gumičiek. Zo svojej povahy postrádajú dve zásadné vlastnosti - charakteristický zvukový prejav (nie vždy želaný) a bod aktivácie pred úplným zatlačením klávesu (pre klasické CherryMX (okrem Speed) je to väčšinou polovica ich dráhy - 2mm zo 4mm).

Inu, dali v Razeri vzali rozum do hrsti a tu je výsledok - Razer Ornata.

Naľavo bežný mechanický spínač, v strede mecha-membránový a napravo nízko profilový membránový spínač.

 

Balenie, Príslušenstvo

Klávesnica k vám dorazí v čiernej škatuli s krikľavo zeleným lemovaním, ktoré sa pre Razer stalo štandardom začiatkom tohto roka, teda od momentu uvedenia nového loga. Na vrchu krabice nechýbajú obnažené smerové šípky, aby ste si aj v obchode ešte pred kúpou vedeli vyskúšať stisk, prípadne hlučnosť spínačov. Okrem samotnej klávesnice vo vnútri naďabíte na manuál, dve nálepky a mäkkú opierku zápästia.

   

 

Špecifikácie

Razer Ornata Chroma
Materiál
plast
Typ spínačov
mecha-membránové
Dĺžka kábla
1,8m
Rozmery
463mm (šírka)
154mm (hĺbka)
31mm (výška)
Hmotnosť 0,95kg
Operačný systém
Windows
Orientačná cena
89,99 / 109,99EUR (Ornata / Ornata Chroma, odporúčaná s DPH)
Stránka produktu Razer Ornata Chroma

 

Pridať nový komentár
TOPlist