OCZ Vertex 460 240GB - povinná jazda

Aktualizovaný model láka na trojnásobne vyšší trvalý výkon a súčasne vyšší výkon v prípade súčasného čítania a zápisu dát. A to všetko dokonca za prijateľnejšiu cenu.


OCZ Vertex 460 - Úvod

Uvedenie SSD Vertex 460 mala byť pre OCZ v podstate iba povinná jazda. Rovnako ako v prípade SSD Vector určených počítačovým nadšencom ide aj u výkonných SSD série Vertex v podstate iba o nahradenie 20nm NAND Flash z dielne IM Flash Technologies konkurenčnými 19nm NAND Flash Toshiba a patričnú aktualizáciu firmvéru.

Uvedeniu cenovo dostupnejších SSD využívajúcich nižšie taktovaný radič Barefoot 3 M10 disponujúci generátorom hodinových impulzov s optimalizovanou spotrebou a podporou šifrovania dát AES-256 však predchádzala správa o dokončení akvizície všetkých aktív zbankrotovanej spoločnosti OCZ Technology spoločnosťou Toshiba Corporation. Odkúpená spoločnosť s novým menom OCZ Storage Solutions bude naďalej fungovať nezávisle, avšak už ako dcérska spoločnosť plne vlastnená spoločnosťou Toshiba.

2,5" OCZ Vertex 460 o hrúbke 7mm má oproti predchádzajúcej generácii nastavený štandardný 7% overprovisioning, vďaka čomu má nová generácia s aktualizovaným firmvérom disponovať vysokým trvalým výkonom a súčasne vyšším výkonom v prípade súčasného čítania a zápisu dát. Rovnako ako v prípade SSD Vector 150 je uvádzacia cena novej série omnoho rozumnejšia a pribalený klonovací softvér taktiež podporuje Windows 8.

Nahradenie 20nm MLC NAND flash z dielne IM Flash Technologies s rozhraním ONFi konkurenčnými 19nm MLC NAND flash Toshiba s rozhraním Toggle neprinieslo žiadnu zmenu výkonnostných parametrov v prípade 240GB modelu až na trvalý výkon SSD, ktorý by mal byť oproti predchádzajúcej generácii až trojnásobný. Nové pamäte a overprovisioning však najviac pomohli 120GB modelu, u ktorého OCZ avizuje výrazne vyšší výkon vo všetkých udávaných parametroch. Na SSD série Vertex s udávanou životnosťou 20GB Host Writes za deň je naďalej poskytovaná trojročná záruka.

OCZ správne porovnáva svoj Vertex 460 s konkurenčnými cenovo dostupnými SSD s trojročnou zárukou, nad ktorými jednoznačne dominuje v prípade trvalého náhodného zápisu 4 kB blokov dát, keď poskytuje šesťnásobný výkon voči Samsung 840 EVO a viac ako desaťnásobný výkon voči Kingston HyperX 3K. Súčasne je však Vertex 460 SSD s najhorším pomerom ceny za GB, čo by však podľa OCZ malo vyvážiť pribalené príslušenstvo, tvorené klonovacím softvérom a redukciou na montáž 2,5" SSD do 3,5" šachty v PC.

Pridať nový komentár
TOPlist