OCZ Vector 256GB - OCZ zašliaplo konkurentov "Bosou nohou"

OCZ dnes uvádza novú radu vysoko výkonných SSD Vector s radičom Indilinx Barefoot 3. Nový radič predstavuje medzník v histórii spoločnosti, nakoľko návrh čipu je po prvý krát z dielne OCZ. Výsledok skutočne stojí za to.


OCZ Vector 256GB - Úvod

Od recenzie štvrtej generácie vysoko výkonných SSD legendárnej rodiny Vertex s dlhou životnosťou podporenou 5 ročnou zárukou neubehlo ani pol roka a OCZ nám servíruje nový rad vysoko výkonných SSD Vector s radičom Indilix Barefoot 3. Ambíciou SSD Vector pritom nie je nič menšie ako dosiahnutie nových rekordov v spotrebiteľskom segmente.


In-House Technology

Nakoľko spoločnosť OCZ nebola výrobcom NAND flash ani SSD radičov, jediná cesta k vytvoreniu výkonného SSD predstavovala vytvoriť vlastný firmvér k radičom tretích strán. Túto stratégiu zvolila OCZ u SSD Vertex 4 a Agility 4, pre ktoré spoločnosť Indilinx, vlastnená spoločnosťou OCZ, vytvorila firmvér k radičom Marvell.

V októbri 2011 rozšírila OCZ svoj tím o dizajnérov system-on-chip riešení z anglickej pobočky spoločnosti PLX Technology, ktorí sa pravdepodobne spolupodieľali na návrhu radiča Indilinx 3. S vlastným radičom mohla OCZ konečne realizovať svoju predstavu najlepšieho SSD, u ktorého má nad výsledným produktom plnú kontrolu. Z prezentácie sa da dedukolvať, že OCZ nekupuje hotové púzdra, ale priamo celé wafre s NAND flash. Nižšie náklady za NAND flash sa majú premietnuť do nižšej ceny SSD. K tomuto bodu sa mi náš kontakt z OCZ nemohol vyjadriť.

Back to Barefoot
OCZ sa po rokoch vracia ku svojim koreňom a radiču, vďaka ktorému sa stala úspešnou


Perfect SSD
Vďaka vlastnému radiču a firmvéru navrhla OCZ najlepší SSD podľa vlastných požiadaviek

Indilix Barefoot 3

Okrem blokovej schémy nie sú o radiči Indilinx Barefoot 3 k dispozícii žiadne ďalšie oficiálne informácie a viac sme nevypáčili ani od OCZ. Jediná informácia z OCZ ohľadne radiča Barefoot 3 je uistenie, že sa jedná o kompletne vlastný dizajn, čo si protirečí so staršou informáciou, na základe ktorej sú primárne IT bloky radiča licencované od tretej strany (pravdepodobne Marvell) a iba OCZ Aragon Co-Processor je z dielne OCZ. Aragon je údajne 400MHz 32-bit RISC procesor s podporou špecifickej sady inštrukcií pre SSD, vďaka čomu je väčšina inštrukcií a vetvení vykonaná v jednom cykle. Nahradením štandardného integrovaného bloku radiča oveľa výkonnejším procesorom Aragon sa pre OCZ otvára množstvo možností na trhu SSD, keďže Agaron disponuje nevídaným výpočtovým výkonom.

Vector

Na základe informácii z ďalšieho slajdu je rodina SSD Vector s radičom Barefoot 3 nové špičkové riešenie pre náročných zákazníkov a používateľov pracovných staníc. Vysoký výkon a životnosť SSD sú dosiahnuté bez kompresie dát a obmedzenia použiteľnej kapacity disku. Vysoká životnosť disku je dosiahnutá aj vďaka nízkej hodnote write amplification, efektívnemu garbage collection a pokročilej Multi-Level ECC. Vďaka rozšírenej sade adaptívnej správy NAND flash je zvýšená odolnosť a spoľahlivosť SSD. Podrobnejšie informácie sa mi zistiť nepodarilo , nakoľko sa jedná o intelektuálne vlastníctvo spoločnosti.

Určite pozitívna informácia je, že SSD Vector dosahujú vyšší výkon pri nižšej spotrebe ako OCZ Vertex 4. Tá je ale stále výrazne vyššia ako majú Intel SSD 335 Series vďaka novým 20nm IMFT NAND, OCZ Vector používa ešte staršie 25nm IMFT NAND. Posledná informácia zo slajdu sa týka 5 ročnej záruky resp. 36.5TB host writes podľa toho, čo nastane skôr. Z toho nám vychádza, že SSD Vector Series je dimenzovaný na 20GB host writes za deň po dobu 5 rokov, čo je aj viac ako dvojnásobné množstvo ako bežný domáci používateľ vyprodukuje.

Reliability

OCZ v prezentácii SSD Vector venuje spoľahlivosti ich novej série diskov samostatný slajd. Za nás všetkých dúfam, že to už konečne myslia vážne. Ak sa totižto poohliadneme späť, za tých pár rokov čo trh s SSD existuje a figuruje na ňom aj OCZ je to práve OCZ, čo má na konte najviac prešľapov a lepší sa to iba veľmi pomaly. Stačí spomenúť kauzu diskov Vertex 2, pravidelné vydávanie neodladených firmvérov a využívanie svojich platiacich zákazníkov  ako beta testerov .

Podobné situácie by sa už nemali opakovať. SSD Vector boli podrobené dôkladnému validačnému cyklu, počas ktorého boli disky testované veľkým počtom beta testerov na nových, starých a niekedy aj exotických konfiguráciách. Výsledkom toho je záruka kompatibility a spoľahlivosti SSD Vector bez ohľadu na použitú konfiguráciu. Každý disk podstúpi vo fabrike dôkladnú zahorovaciu procedúru predtým, ako je odoslaný zákazníkovi. Rovnako aj budúce aktualizácie firmvéru budú podrobené dlhšiemu validačnému cyklu.

 

Komentáre (7)
GABO
Perfektná recenzia - výsledky prekvapili. Len zostáva dúfať presne v to čo píšeš v závere citujem "avšak najväčší dôraz kladiem na splnenie sľubov o dôkladnom testovaní ako SSD tak aj firmvérov, čo by malo zákazníkom OCZ konečne zaručiť vysokú spoľahlivosť a životnosť diskov OCZ". BTW: už sú v novinkách a sú dostupné (samozrejme nie napriamo, ale reseller) a ceny sú teda vysoké...každopádne dostupné už sú :).
bhawk
Tak toto vyzera na "dokonale" SSD, len ta cena to dufam nepokazi. Recenzia uplne super!
stefi
super recenzia, jedine s cim nesuhlasim je to ze "ocz uz nepribaluje infantilnu nalepku". uz v minulej recenzii bola rovnaka pripomienka. velmi tomu nerozumiem, pan Hlatky este funguje na hdd ako systemovy disk ? nepovaluje sa niekde v redakcii Samsung 840 na porovnanie ?
BurnerTom
Moja narazka na pribalovanu nalepku "My SSD is faster than your HDD" bola o tom, ze tento infantilny slogan povazujem za marketingovu katastrofu. Zrejme si to uvedomili aj v OCZ a nalepku vymenili, aktualny slogan ale nie je omnoho lepsi. Ako systemovy disk uz nejaku dobu pouzivam SSD Crucial m4. Podrobnejsie info o mojej zostave najdete za zaverom recenzie OCZ Vector - na nej som ho tiez testoval. Samsung 840 v redakcii este nemame, nakolko SSD Samsung 840 Series budu na nasom trhu oficialne dostupne az na prelome januara a februara 2013. SSD by sme mozno vedeli z neoficialnych kanalov ziskat, avsak naco testovat produkt, ktory sa v podstate neda kupit a pre ktory tu nie je podpora. Pre tieto SSD ma byt udajne v blizkej dobe uvedeny novy FW, takze o to vacsi zmysel ma pockat na oficialne uvedenie. SSD som uz samozrejme na test vypytal, takze stay tuned ;-)
stefi
Ohladom tej nalepky, dakujem za reakciu. Sto ludi, sto chuti :) O tej (ne)dostupnosti 840 som nevedel. Pockam :)
le1tho
Mna osobne by zaujimal prakticky prinos tohoto SSD oproti inym pomalsim, ja vlastnim Corsair Force 3 120GB a zaujimalo by ma o kolko by bol rychlejsi napriklad boot windowsu (7 alebo 8), nacitanie nejakej hry alebo nejakych profi (Adobe, Autodesk a pod.) programov (aby sa nepovedalo ze kazdy sa na pc len hraje) kopirovanie suborov atd. proste nejake prakticke testy, pretoze ja mam v AS SSD benchmarku (ktory povazujem za dobry pre hruby odhad vykonu SSD) 400-430 bodov ale pochybujem ze prakticky bude tento Vector viac ako 2-krat rychlejsi. Navyse by sa sem hodil aj nejaky odhad zivotnosti. Pokial mi chce niekto tvrdit ze to nema zmysel testovat (ako som uz cital v par diskusiach) pretoze rozdiel je minimalny pytam sa ci neboli tie 3 roky vyvoja a 4 generacie SSD zbytocne ked sme sa prakticky posunuli vykonovo o 10%.
davison
Praktické testy by som tiež uvítal, nikto predsa nekupuje PC a komponenty do neho kvôli benchmarkovaniu, ale na bežné používanie a činnosti. Na druhej strane ten výkonnostný rozdiel naozaj bude oproti napr. spmínanému Force 3 minimálny v týchto bežných činnostiach. Nie preto, že by nové SSD "nestíhali", ale preto, že tie činnosti jednoducho nie sú tak náročné na výkon. Upgrade by teda naozaj nemal zmysel, tieto modely sú skôr evolúciou než revolúciou, na tú by bolo treba už znovu zvýšiť rýchlosť samotného rozhrania podobne ako to bolo pri prechode zo SATA II na SATA III. Aj keď zároveň platí, že je stále ešte kopec miesta pre optimalizáciu výkonu pamäťových radičov u SSD aj pod rozhraním SATA III.
Pridať nový komentár
TOPlist