OCZ Vector 150 240GB - minuloročný výkon za prijateľnejšiu cenu

Vyššia životnosť, výrazne vyšší trvalý ustálený výkon, a to všetko za nižšiu cenu oproti pôvodnému modelu. Je to však dosť voči konkurenčným modelom?


OCZ Vector 150 240GB - Úvod

Rovnako ako konkurenčné spoločnosti pokračuje aj OCZ v aktualizácii svojej produktovej rady spotrebiteľských riešení, čo v prípade SSD, určených počítačovým nadšencom, znamená nahradenie pôvodného OCZ Vector novším modelom s označením Vector 150.

OCZ aj naďalej ťaží z predchádzajúcich akvizícií, vďaka ktorým má k dispozícii tím inžinierov s bohatými skúsenosťami v oblasti SSD radičov postavených na DRAM a Fibre-Channel technológii (Solid Data), ako aj v oblasti klientských radičov (Indilinx), dizajnu system-on-chip riešení (PLX Technology) a flash kešovania a virtualizačného softvéru (SANRAD). OCZ tým získala plnú kontrolu nad svojim riešením, vďaka čomu môže koncovému zákazníkovi poskytnúť neprekonateľný výkon, spoľahlivosť a podporu. Kým SSD OCZ vždy patrili medzi najvýkonnejšie disky na trhu, bola to práve nízka spoľahlivosť a nevyladený firmvér, ktorý im spravili zlú reputáciu. Tú sa nové vedenie spoločnosti prisľúbilo  s príchodom pôvodného OCZ Vector napraviť a podľa všetkého to vyzerá tak, že to skutočne mysleli vážne. Pre OCZ Vector totiž zatiaľ vyšla iba jedna aktualizácia firmvéru, ktorá rieši ojedinelé poškodenie firmvéru v prípadoch neočakávaných náhlych výpadkov napájania a zlepšuje kompatibilitu. Pre SSD Vertex 450 dokonca žiadna aktualizácia firmvéru zatiaľ nebola nutná.

2,5" OCZ Vector 150 o hrúbke 7mm je samozrejme vybavený proprietárnym radičom Barefoot 3 kompletne navrhnutým spoločnosťou OCZ a novými 19nm MLC NAND flash. Oproti predchádzajúcej generácii je u 256GB modelu nastavený štandardný 7% overprovisioning, vďaka čomu má Vector 150 s vynoveným firmvérom o 150% vyššiu životnosť a spoľahlivosť, disponuje najvyšším trvalým výkonom na trhu a súčasne vyšším výkonom v prípade súčasného čítania a zápisu dát. Po vzore OCZ Vertex 450 už aj Vector 150 podporuje hardvérové šifrovanie dát AES-256 a pribalený klonovací softvér už podporuje Windows 8.

V OCZ Vector 150 je podľa všetkého použitý radič z pôvodného OCZ Vector, ktorý vďaka novému firmvéru podporuje hardvérové šifrovanie dát AES-256. Celkom prekvapivým krokom je prechod od Intel (Vector) a Micron (Vertex 450) NAND flash s rozhraním ONFi ku konkurenčným 19nm MLC NAND flash Toshiba s rozhraním Toggle, no nakoľko rovnaký krok učinila aj spoločnosť Kingston, otvára sa tým priestor na rôzne konšpiračné teórie. Jedným z dôsledkov výmeny dodávateľa NAND flash je výrazne vyššia životnosť SSD pri zachovaní rovnakého maximálneho výkonu a päťročnej záruky.

OCZ správne porovnáva svoj Vector 150 s konkurenčnými najvýkonnejšími SSD s päťročnou zárukou, nad ktorými jednoznačne dominuje v prípade trvalého náhodného zápisu 4 kB blokov dát, keď poskytuje päťnásobný výkon oproti Samsung 840 Pro a dokonca takmer dvanásťnásobný oproti Intel SSD 530 Series. Uvedené hodnoty u SSD Samsung a Intel sú voči nami nameraným hodnotám síce o trochu nižšie, no výkonnostný rozdiel je natoľko priepastný, že sa je v prípade OCZ Vector 150 skutočne na čo tešiť. Pridanou hodnotou SSD OCZ voči SSD Seagate a SanDisk je aj pribalený klonovací softvér a redukcia na montáž 2,5" SSD do 3,5" šachty v PC.

 

Pridať nový komentár
TOPlist