Obrázkový návod na odstránenie Heatspreader-a (IHS) z procesorov AMD

Heatspreader často označovaný aj ako IHS, je asi 3,5 mm hrubý kus kovu (zrejme meď s povrchovou úpravou). Koncepcia to určite nieje zlá, veď všetci máme v živej pamäti pukajúce jadrá starých AMD Athlonov - avšak má to jednu nevýhodu v podobe mierne zvýšenej teploty. Kto sa nebojí a má poruke žiletku, sa môže pokojne pustiť do tejto "malej" úpravy.

Samotný IHS je pripevnený pomocou čierneho silikónového tmelu, ktorý sa dá v pohode rezať pomocou žiletky, alebo rezátka... šírka spoja je asi 3-3,5mm takže treba dávať pozor pri rezaní na SMD súčiastky, ktoré sú pod heatspreaderom. Medzi IHS a jadrom je pasta a nie teplovodivá žuvačka, takže nehrozí poškodenie jadra. Po úspešnom oddelení IHS odporúčam zrezať zvyšky tmelu (obr.7).

Táto úprava je nevhodná pre tých ktorý používajú BOX chladiče, pretože po odstránení IHS je CPU o dosť nižšie, a chladič nedosadá na jadro. Taktiež sa zníži prítlak na CPU, preto radšej dobre premyslite či sa do tejto úpravy pustíte. Ak máte vodníka, tak sa ničoho obávať nemusíte, jednoducho stačí viac pritiahnuť skrutky. Tento postup sa dá aplikovať na všetky AMD CPU typu AMD Sempron, AMD 64, AMD FX, AMD OPTERON a AMD X2. Čo sa týka poklesu teploty, tak je to veľmi individuálne. S 2-4˚C môžete rátať určite, na niektorých zahraničný fórach som čítal aj o 8-10˚C poklese teploty. 

Dôležité upozornenie

Týmto návodom stránka www.pretaktovanie.sk neručí za prípadné následky, poškodené procesory -> úpravu robíte na vlastnú zodpovednosť.

Veľa zdaru...

S pozdravom ANDYMAN

Komentáre (13)
CrakeN
zaujimave, mna toto nikdy nenapadlo ... :) ... ale ked mam pravdu povedat, mne sa IHS paci ... :D ... bez toho je to ako nejaky celeron m ... :D ...
crux2005
Pekná recenzia. Na ukludnenie pred zásahom odporúčam pivo :D:D /IHS je z poniklovanej medi ;) Takisto by som pri tejto úprave dával pozor na PCB , aby sa nepoškodilo.
AmOK
Vzdy ma zauimalo ako to vyzera pod tym blbym plechom, teplota určite musí íst dole. Určite to spravím :-)
misho369
vdaka za clanok, ako vidim oceni ho par uzivatelov, a to sa ceni. good work!
ANDYMAN
neodporúčam odstraňovať IHS ak máte chladič ktorý sa pripevnuje sponou (aj Freezer64) prítlak je potom slabý a v konečnom dôsledku budete mat viac stupňov ako pred úpravou. po úprave spony je to good...
matelkoxxl
no ja mam freezer a xcel som to vyskusat...ako myslis upravit tu sponu?
ANDYMAN
musis ju nejako prinutit aby viac tlačila na procak... napr. tým že niečo dáš pod tú plastovú páčku. sposobov je viacero
erik
dobre si premyslite ci vam to za to stoji, v neposlednom rade sa bude dost blbo ten CPU predavat... btw, nikde nie je v clanku spomenute, ze po odstraneni IHS je mozne dosiahnut vyssie OC ;)
ANDYMAN
jasne ze táto uprava neni pre každého, ale pre hardcore overclockera je strata záruky nepodstatná :) inak nejde o vyššie OC ale o pokles teploty...
AmOK
Ako som slubil, tak som aj spravil. CPU ADA3000AKK4BX Venice rev. E-6 (754) Na tomto konkretnom kuse OC prinos prakticky ziadny.Teplota jadra: pokles o 3 ˚C. Pri zle prilepenom IHS od vyroby, by to bolo urcite viac a OC potencial cpu by stupol taktiez. Operoval som ziletkou, na ktoru som si spravil fixou 5mm znacku, aby som neodrezal aj nejakeho chrobacika. Ak mate podozrenie na zly kontakt IHS s jadrom, odporucam.
tykub
na inteli D sa to neda urobit?
lkuzman
Len pre zaujímavosť som minulý týždeň na základe pár článkov odstránil IHS z Sempronu 2800+ a potom z drahej X2 5200+. Čip X2 5200 a predpokladám aj 5600 a 6000 je pricínovaný k IHS. Ja som to nevedel a odprášil som 8-tisícový kus. Aspon na tomto druhu CPU to !!!!NEROBTE!!!!
lkuzman
Zabudol som dodať, že na tom semprone teraz fungujem, takže upgrade jak hovado.
Pridať nový komentár
TOPlist