Novinky od Sony - nové VAIO na tri spôsoby

Spoločnosť  Sony predstavila nové prídavky do rodiny notebookov Sony Vaio. Slovenský trh sa týmto rozširuje o tri nové modelové rady.

Spoločnosť Sony náš trh rozšírila o tri nové modelové rady notebookov Sony Vaio. Ponuka je pestrá – každý rad je orientovaný iným smerom. Novinky pokrývajú segment herných notebookov a 3D zobrazenia, podnikový sektor, ako i pre prácu a zábavu najzákladnejšiu kategóriu netbookov.

Sony Vaio F

Ako najvýznamnejšiu inováciu medzi novopredstavenými zariadeniami Sony vidí práve herný notebook série F, ktorý dokáže zobraziť 3D stereoskopický obsah. Aby to dokázal, potrebuje k tomu špeciálne okuliare, ktoré sú našťastie súčasťou dodávky a bez ktorých by ste si „skutočné“ 3D veľmi neužili.

Najvyšším modelom série a zároveň jediným schopným 3D stereoskopie je model F21Z. Sony ho vybavilo vylepšeným 16-palcovým displejom kategórie VAIO Display Premium (okrem neho existujú ešte najnižší Vaio Display a stredný Vaio Display Plus). Podľa slov Sony nejde o bežnú polarizačnú obrazovku, ale o technológiou sekvenčného snímkovania nutne vylepšený typ displeja. Aby 3D zobrazenie nebolo obmedzené len ja jedného diváka, Sony zlepšilo tiež horizontálny pozorovací uhol. Ten by sa teraz mal pohybovať približne na úrovni 178 stupňov (žeby IPS panel?). Displej disponuje rozlíšením 1920x1080 (Full HD) a dosahuje snímkovaciu frekvenciu až 240 Hz. Z toho vyplýva, že pre každé oko je určených plných 120 Hz, takže komfort by mal byť zaručený. Nemenej potešujúcim faktom je tiež, že displej má matnú povrchovú úpravu! Samozrejmosťou je potom LED podsvietenie a možnosť tlačidlom prepínať medzi 2D a 3D režimom.

S trojrozmernou stereoskopiou však Sony išlo ešte ďalej a Vaio F21 dokonca dokáže aj zo „starých“ DVD filmov razom vytvoriť ich 3D verzie. Efekt nebude tak výrazný ako u špeciálne navrhnutých filmov, no určite spestrí váš obľúbený. Jedinou podmienkou je, aby sa video dalo prehrať vo Windows Media Center/Player. Možné je preto obmedzenie kodekom.

Na mieste by určite bolo spomenúť značne prepracovaný a istým spôsobom i nadčasový dizajn. Sony zaexperimentovalo a prinieslo multimediálny stroj telom i dušou. I keď povrch je celý lesklý, klávesy a opierka rúk je matná, aby sa na počítači nechytali odtlačky prstov. Pre jeho tvar bude dosť nepraktické ho prenášať, to však ani nie je účelom tohto stroja.

Hardvérová stránka je rovnako výrazná ako samotná novátorskosť modelového radu. Pretože celá séria je postavená na nových procesoroch Intelu architektúry Sandy Bridge, neprekvapí, že v najvyššom modely tepe výkonný Core i7-2630QM. Spoločnosť mu robí až 8 GB operačnej pamäte a grafická karta Nvidia GeForce GT540M s 1 GB vlastnej pamäte. Pevný disk má kapacitu 640 GB a otočí sa 7200x za minútu. Nájdeme tu tiež jeden port USB 3.0 a HDMI vo verzii 1.4 pripravené na prenos 3D obrazu.

Celý rad s výnimkou najslabšieho modelu F13L je vybavený mechanikou Blu-Ray so schopnosťou zapisovať. Najnižší model bude vybavený „len“ DVD zapisovačkou a výlučne lesklým displejom základnej kategórie VAIO Display.

Asi jedinou vadou na kráse zostáva cena nastavená na pomerne vysokých 1 999 €.

Sony Vaio S

Byť ťažkým profesionálom je hlavným heslom radu S. Ak notebook so sebou často beriete na služobné cesty, potrebujete sa dobre prezentovať  či byť čo najdlhšie na batérii, bude sa vám páčiť.

Notebook s uhlopriečkou displeja 13,3 palca a hrúbkou menšou než jeden palec je celý vyhotovený z ľahkej horčíkovej zliatiny, má hliníkové opierky na zápästia a dobre vystuženú vnútornú konštrukciu. Vďaka materiálom je nielen ľahký, veď váži len 1,75 kg, ale kvôli vystuženiu by mal byť pripravený i na časté výlety a dobre odolný voči prípadným pádom.

Myšlienka dlhej výdrže batérie podporuje, ako sa ním Sony dušuje, inteligentný akumulátor. Tento prepracovaný lítium-polymérový zdroj energie by mal notebooku zaistiť výdrž až 7 hodín bez napájania v šetriacom režime (nad klávesnicou možno prepínať medzi režimom Stamina pre výdrž a Speed pre výkon).

Zaujímavou novinkou je možnosť pripojiť doplnkový akumulátor v podobe tenkého plochého podstavca. Ten ide jednoducho pripojiť na spodnú stranu notebooku prakticky bez nároku na ďalší priestor. Pretože bolo kvôli tomuto riešeniu nutné prepracovať základňu, s radom S nie je možné využiť dokovacie stanice predchodcov. Výmenou za to vám však bude až 14 hodín práce bez nutnosti nabíjania. Doplnkový akumulátor možno nabíjať aj mimo notebook.

Podobne ako rad F, i S prešiel značnou zmenou dizajnu. Otvorený notebook pôsobí značne futuristicky. Je posiaty lahodnými prechodmi i ostrými hranami. Tie však nie sú jediným, čo má notebook skryté v rukáve. Najviditeľnejším prvkom je posun klávesnice o celý jeden riadok kláves vyššie. Dôvod bol, že 13,3-palcové telo je primalé, a používateľ preto často musel mať ruky položené prakticky na jeho hrane. S tým je u Vaio minulosť. Veľmi príjemne pôsobí veko v akoby koženom vyhotovení.

Displej je k telu uchytený tak, že mu nevidelo kĺby. Displej s rozlíšením 1366x768 kategórie VAIO Display Plus s matnou povrchovou úpravou, aby bola maximálne znížená úroveň odrazov. Rozlíšenie by som však privítal pokojne aj vyššie. Použité sa mi zdá na notebook tohto kalibru primálo.

Nad klávesnicou je fotocitlivý senzor, ktorý v závislosti od intenzity svetla v okolí mení jas displeja a počnúc šerom zapína podsvietenie klávesnice.

Hardvérová konfigurácia je skutočne na úrovni a až na grafickú kartu sa vyrovná multimediálnemu radu F. Najvyššia konfigurácia obsahuje štvorjadrový Intel Core i7-2620M (Sandy Bridge), 8 GB operačnej pamäte, optickú mechaniku Blue-Ray (nižší model DVD). K dobru určite prispeje tiež rýchle SSD s kapacitou 128 GB a jeden rýchly USB 3.0 port. O grafický výkon sa stará podľa potreby v procesore integrovaný Intel HD Graphics, resp. AMD Radeon HD 6630M. Samozrejmosťou v podnikovom sektore je tiež 3G WWAN modem podporujúci prenosové rýchlosti až do 7,2 Mb/s.

Sony Vaio YB

Tretím predstaveným prírastkom do rodiny je netbook série YB. Ide o spratné a veľmi dobre prenosné riešenie s hmotnosťou necelého 1,5 kg (vrátane batérie) a rozmerom uhlopriečky displeja 11,6 palca.

Na rozdiel od ostatných notebookov Sony, YB nie je postavený na platforme Intel. Jeho základom je najnovšia platforma AMD Vision so srdcom v podobe hybridného čipu, ktorý je napol CPU, napol GPU. AMD mu hovorí APU. Procesor s dvoma jadrami dopĺňa na ňom integrované GPU Radeon HD 6310 s podporov DirectX 11. Jeho výkon v hrách nie je zvlášť vysoký, no z integrovaných čipov momentálne asi najvyšší. Samozrejmosťou je akcelerácia HD videa. Ako dátové úložisko slúži obyčajný pevný disk s kapacitou 320 GB. Operačnej pamäte sa v tomto modely zídu 2 GB.

Netbook je pevnejšej konštrukcie a kvalitného spracovania. Avšak, to už od Sony akosi očakávame. Displej s rozlíšením 1366x768 patrí do kategórie VAIO Display, takže svojou kvalitou neohúri, no rovnako tak nesklame.

Výrobca udáva výdrž až 6 hodín na plne nabitú batériu a číslo to vôbec nie je nadsadené. Dokonca, podľa informácií, ktoré máme, to bez WiFi ide aj nad osem hodín. Skutočne príjemné čísla na zariadenie s cenou 450 €.

Za to, že inak konzervatívnejší výrobca na trh uviedol notebook platformy AMD Vision, si Sony zaslúži pochvalu. Kým konkurencia iba predstavuje, Sony sa chytilo príležitosti a už celé dni predáva. Zaujímavý zvrat v zabehnutých štandardoch.

Komentáre (1)
BiGTomEE
Kamarát má už to YB čko, je parádne ľahké a ani nehreje, i keď suma za netbook je vysoká, oplatil sa mu :)
Pridať nový komentár
TOPlist