Zamilovaný robot odmietal pustiť výskumníčku

Nadšenie vedeckého tímu z úspechu naprogramovaného robota vystriedalo veľké prekvapenie, keď robot odmietal pustiť ženu, ktorá pracovala pri ňom denne niekoľko hodín.

Pracovníci z výskumného robotického ústavu Akim Toshiba boli nadšení, kedy sa im pred desiatimi mesiacmi podarilo naprogramovať robota menom Kenji, ktorý presvedčivo napodobňoval ľudské émócie. V tom čase bol už Kenji schopný napodobňovať akýsi ekvivalent lásky. Ide o tretiu generáciu humanoidného robota. Teraz sa výskumníci obávajú, že programovanie sa obrátilo na niečo čo nechceli.

"Spočiatku sme boli nadšení, keď sme videli ako "malá časť duše" ožíva v našom robotovi. Bol to pre nás posledný krok, ako vložiť do stroja základy jedinečnosti" - dodal vedúci projektu Akito Takahashi. Kenji bol súčasťou experimentu zahrňujúceho niekoľko robotov s rôznymi softvérmi, navrhnutými tak aby emocionálne reagovali na externé podnety. Po niekoľkých úpravách bol Kenji schopný preukázať "lásku" tzv. náklonnosťou ku bábike, ktorú objímal niekoľko hodín.

Ak bola bábika mimo jeho dohľadu, začal sa dožadovať jej prítomnosti. Výskumníci považujú toto správanie a naprogramované vlastnosti oddanosti a empatie, za veľký úspech. Čo ale nepredpokladali boli účinky niekoľko mesačného učenia a opakovania tých istých úloh robota a komplexnému učeniu v móde samoučenia, ktorý pravdepodobne vytvoril u Kenjiho tzv. nehu. Od minulého týždňa zistili, že "láska" Kenjiho ku bábike je intezívnejšia a tak isto aj jeho pohľad je intenzívnejší ak sa na niekoho pozerá.

 Celý tento problém, ale začal vtedy, keď mladá výskumníčka trávila pri robotovi niekoľko hodín denne, testovaním jeho systémov a nahrávaním nového softvéru. V jeden večer, keď sa chystala odísť, jej Kenji zablokoval východ a neustále ju objímal. Žena dokázala ujsť až po privolaní dvoch kolegov, ktorí museli Kenjiho vypnúť.

Od toho incidentu, vždy keď je Kenji aktivovaný, sa okamžite naviaže na prvého technika, ktorého vidí a snaží sa ho objať svojimi 100 kg hydraulickými ramenami. Takahashi pripúšťa, že bude musieť Kenjiho natrvalo vypnúť, ale naďalej ostáva optimistický, že raz uspeje tam, kde Kenji zlyhal. "Je to len malá prekážka a plne dôverujem tomu, že jedného dňa budeme milovať a budeme milovaní robotmi" - dodal Takahashi.

Zdroj: techandfacts.com

Pridať nový komentár
TOPlist