Zakladateľa Wikileaks zatkli

Zakladateľa Wikileaks Juliana Assangea včera na veľvyslanectve v Ekvádore zatkli. Assange sa tam ukrýval sedem rokov, po tom, čo viacero krajín sveta na neho vydalo zatykač, kvôli zverejňovaniu tajných dokumentov na stránke WikiLeaks. Napríklad v roku 2010 Assange zverejnil 90-tisíc stranový dokument, ktorý podrobne opisoval vojenské ťaženie USA v Afganistane. V tom istom roku sa na WikiLeaks dostal 400-tisíc stranový dokument, ktorý obsahoval interné správy USA o operácií v Iraku.

Po vydaní zatykača Assange hľadal miesto, kde by sa mohol ukryť a tamojšia vláda ho nevydala. Útočisko našiel nakoniec v Londýne na ambasáde Ekvádora. Tam Assange strávil dlhých sedem rokov.

O vpustení Londýnskej polície a vydaní Assangea rozhodol Ekvádorský prezident Moreno. Ten sa vyjadril, že tak spravil, pretože Assange opakovane porušoval dohody a pravidlá na ambasáde. WikiLeaks na svojom Twitery ale uvádza, že Moreno tak spravil na základe zverejnených informácií z jeho telefónu a mailu, v ktorom sa mal dohadovať s USA o jeho vydaní a USA ako proti hodnotu mala odpustiť dlhy.

 

Zdroj: WIKILEAKS, NOTEBOOKCHECK, BBC

Pridať nový komentár
TOPlist