Záhadný signál z vesmíru môže naznačovať nový druh objektu

Z vesmíru k nám prišiel signál, ktorý môže vysielať neznámy druh hviezdneho objektu.

Ešte počas roku 2020 zaznamenali austrálsky astronómovia nezvyčajne silne polarizovaný signál, pochádzajúci z oblasti blízkej stredu našej galaxie. Vedcom sa tento signál neskôr podarilo ešte raz detegovať pomocou silnejšieho detektora a odvtedy sa im ho nepodarilo zachytiť. Záhadný objekt sa podaril vedcom objaviť pomocou rádioteleskopu - Australian Square Kilometre Array Pathfinder Variables and Slow Transients (ASKAP VAST), pričom signál dostal názov skladajúci sa z názvu rádioteleskopu a súradníc na oblohe - ASKAP J173608.2-321635.

Astronómov tento objekt zaujal aj svojim správaním, nakoľko sa postupne stával neviditeľným, potom sa rozjasnil, neskôr vybledol a nakoniec sa znova objavil. Podľa vedcov teda nejde o "normálne" správanie. Signál nakoniec úplne stíchol a už ho astronómovia nedokázali detegovať. Preto sa obrátili s prosbou o pomoc na iné rádioteleskopy, kde im nakoniec pomohol rádioteleskop MeerKAT, nachádzajúci sa v Južnej Afrike. Bohužiaľ, do jedného dňa signál zmizol úplne a už ho astronómovia nenašli.

Vedci majú veľa teórií, čo by mohlo byť za týmto záhadným signálom, ale ani jedným si nie sú istí. Jedna z teórií predpokladá, že by mohlo ísť o "prechodné javy v galaktickom strede, aj keď sú tam určité rozdiely. Pod týmito javmi sa nachádza skupina objektov vyžarujúcich rádiové signály z oblasti blízkej galaktickému stredu. Vedci tak isto predpokladali, že mohlo ísť o magnetar, teda neutrónovú hviezdu s veľmi silným magnetickým poľom, lenže v tomto prípade nie je signál pravidelný. Prípadne môže ísť o triedu takzvaných podivných pulzarov. O aký objekt nakoniec ide, čaká vedcov ďalší výskum.

Astronómom by mal v ďalšom výskume pomôcť aj pripravovaný rádioteleskop Square Kilometre Array, ktorý bude pozostávať zo 130 000 antén a zároveň bude najväčším na svete. Jeho dokončenie je plánované na koniec tohto desaťročia.

Zdroj: Gizmodo, Phys.org,

Pridať nový komentár
TOPlist