Záhadný rýchlo opakujúci sa signál z vesmíru sa vrátil

Signál FRB 121102 dodržal svoju periodicitu 157 dní.

FRB (fast-radio burst) je signál, ktorý trvá rádovo od mikrosekundy po milisekundy a vďaka tejto "vlastnosti" je obtiažne zistiť zdroj vysielania, doteraz sa ich podarilo lokalizovať osem. Prvý krát bol FRB spozorovaný v roku 2007, takže ide o vcelku nový a dostatočne nepreskúmaný jav v rádio-astronómii. Čo ich spôsobuje, nie je doteraz jasné. Dohady o ich vzniku zahŕňajú hypotézy zdrojov od neutrónových hviezd, čiernych dier, magnetarov až po mimozemské civilizácie. Ich daľšou vlastnosťou je vysoká energia, ktorú dosahuje vyžiarený signál, rádovo ide o energetické ekvivalenty toho čo vyžiari Slnko za 100 rokov v jednom záblesku. K nám už príde signál značne oslabený a to až tisíc krát slabší než to čo vyžiari váš mobilný telefón.

Prvé známky signálu boli zachytené už v roku 2012, no doteraz stále nie je presne známe odkiaľ pochádza. Výskumníci pod vedením Marilyn Cruces z Inštitútu Maxa Plancka pre Rádio astronómiu totiž presne predpovedali jeho periodicitu, ktorá je 67 dní "ticha" a 90 dní vysielania rýchlych zábleskov signálu v milisekundách.

FRB signál sleduje aj vedecký tím z Čínskeho národného astronomického observatória pod vedením Pei Wanga, ktorý signál sledujú päťsto metrovým rádio teleskopom od marca do augusta. Čínsky tím ale určil inú periodicitu opakovania sa FRB 121102 a to na 156,1 dní.

Zdroj obrázku: Wikipedia

Od marca do júna neboli zachytené žiadne záblesky tohto signálu, no zlom nastal až 17. augusta a doteraz ich bolo zachytených dvanásť, čo naznačuje, že zdroj je znovu aktívny. Lokalita týchto rýchlo opakujúcich sa signálov bola predbežne určená na 3 miliardy svetelných rokov vzdialenú trpasličiu galaxiu. Nakoľko sa signál opakuje v milisekundových zábleskoch, je problém určiť jeho presnú polohu a vedci ho budú naďalej sledovať. Ďalšou zaujímavosťou signálu je jeho sila. Má energiu miliónov sĺnc vyžiarených v jednom záblesku.

Zdroj obrázku: EarthSky

Zdroje: Futurism, ScienceAlert,

Pridať nový komentár
TOPlist