Záhada neidentifikovaných zdrojov gama žiarenia

Už viac než dva roky Fermiho vesmírny teleskop sleduje gama žiarenie prichádzajúce z vesmíru.

Za tú dobu zaregistroval 1873 objektov produkujúcich gama žiarenie, pričom väčšina z nich sú supermasívne čierne diery v takzvaných aktívnych galaktických jadrách. Takéto objekty, nazývané Blazary tvoria 57 percent zo všetkých stálych zdrojov gama žiarenia vo vesmíre. Pulzary tvoria ďalších 6 percent a 4 percentá rázové vlny supernov. Dve percentá tvoria ďalšie typy objektov ako napríklad ťažké dvojhviezdy. Fermi však našiel 570 zdrojov gama žiarenia, pri ktorých nik nevie čim sú a ich podstata je záhadou. Celých 31 percent Fermim skatalogizovaných zdrojov ostáva neidentifikovaných.

Teleskop každé tri hodiny preskenuje celú oblohu registrujúc polohu a spektrum zdrojov gama žiarenia. Na základe spektra prebieha identifikácia zdrojov. Príkladom neidentifikovaného zdroja je objekt  2FGL J0359.5+5410 nachádzajúci sa v súhvezdí žirafy. Jeho spektrum sa podobá na spektrum pulzaru no jeho žiarenie nepulzuje. Čo to teda je?

 Komentáre (12)
like
Co ak to vysielaju obyvatelia inej casti vesmiru?
Pjetro_de
Junacik karpavy to by musela byt kardasevova civilizacie typu III, nakolko to su take energeticke hladiny, kde sa za par dni a z miesta s rozmermi par desiatok km vyziari tolko energie, ako z celej galaxie s rozmermi triliony km a k tomu za 5 miliard rokov. Je to tolko energie ako keby sa cela mala hviezda z vodika anihilovala s inou malou hviezdou z antivodika.
16cmfan
To je príliš veľa ale veľa, percent výskytu.
adun
alien motherships
mano8
prestan hravat hry, asi ti to lezie na mozog...
passco
Nejaky typ vesmirneho zivocicha ktory este ani len hawking nepredvypocital :)
Frosty
to budu zergovia
predatormx5
to pochybujem, skor Protoss-ovia zhavia warp motory :P
PROMETHEUS
ja viem co to je, ale nemozem prezradit, lebo ma sleduju vesmirny jasteri.
Ondro1
To sú mimozemšťania s veľkými vesmírnymi "baterkami"(ktoré pracujú na inej vlnovej dĺžke), ktorí nám svietia na sondy a zabávajú sa nad nami. Pekná hračička: zasvietiš na sondu a ona sa ti otočí :)
16cmfan
Čierne diery putujúce relativistickou rýchlosťou naprieč vesmírom to asi nebudú... je to viac zaujímavé, ako sa to zdá, som zvedavý. Alebo zrážka super masívnych ČD ? Resp. zrážka galaxií (Blazarov)...
passco
Kedysi som cital o zahade .. ked objavili nejake velmi jasne svietiace objekty daleko za horizontom kde sa nachadzaju galaxie a podobne .. a ze to ziarenie je velmi silne a neda sa prirovnat k ziadnej galaxii a podobne.. ale ci uz na nieco prisli to tiez neviem .. mozno dokupili lepsiu lupu a zistili ze tam boli galaxie ktore predtym nevideli :D
Pridať nový komentár
TOPlist