Zabudnite na hry s otvoreným svetom. Preskúmajte otvorený vesmír!

Vedci sprístupnili vesmír v cloude, ktorý môže ktokoľvek preskúmať.

Zabudnite na hry s otvoreným svetom, vedecká komunita vám ponúka preskúmanie vesmíru v cloude a zadarmo. Vesmírna simulácia dostala názov Uchuu (vesmír v japončine). Virtuálny vesmír pozostáva z 2.1 bilióna častíc, čo si pre predstavu môžete premietnuť na kocku s rozmermi 9,63 miliardy svetelných rokov. Táto veľkosť vesmíru predstavuje viditeľnosť do troch štvrtín nami viditeľného univerza. Simulácia sa zameriava hlavne na veľké formácie, čo predstavuje galaxie, galaktické štruktúry, nevysvetliteľné halo v okolí galaktický jadier, za ktoré má byť zodpovedná temná hmota. Vedci chcú pomocou simulácie zisťovať možný osud nášho vesmíru.

Ak by ste chceli skúmať aj planéty, hviezdy a iné exotické objekty, tak budete sklamaný. Tam totiž simulácia nesiaha. Môžete teda rovno zabudnúť na prieskum solárnych systémov v štýle No Man's Sky. Zato ale môžete študovať vesmír od jeho počiatkov, až do súčasnosť. Medzinárodný tím vedcov vytvoril simuláciu vesmíru pomocou najvýkonnejšieho superpočítača pre výskum astronómie - ATERUI II. Tvorba Uchuu si vyžiadala aj svoj čas, vedci na nej pracovali jeden rok, po 48 hodín do mesiaca. Do vývoja bolo zapojených všetkých 40 200 procesorov, pričom boli vygenerované tri Petabajty údajov. To si môžete predstaviť, ako 894 784 853 fotografií s rozlíšením 12 Mpix.

Vedci našťastie skomprimovali tento vesmír do 100 terabajtového katalógu, pričom je dostupný pre každého záujemcu úplne zadarmo.

Zdroj: Phys.org, Uchuu,

Komentáre (3)
Pjetro de

Viditelny vesmir ma priemer cca 93,4 miliardy svetelnych rokov a teda polomer (od nas na vsetky smery pomyslenej gulovej plochy) 46,7 miliard svetelnych rokov ... je to casty omyl aj vzdelanim podkutych ludi, ze ked ma vesmir len 13,8 miliard rokov, tak musi mat polomer iba 13,8 miliardy svetelnych rokov, OMYL !!! polomer moze mat teoriticky lubovolny, aj 500 bilionov (500 000 miliard) svetelnych rokov. Okrem toho este treba rozoznavat pojem "casticovy horizont". "

https://simple.wikipedia.org/wiki/Observable_universe
https://en.wikipedia.org/wiki/Particle_horizon

Je treba rozoznavat tzv. "Comoving and proper distance".
https://en.wikipedia.org/wiki/Comoving_and_proper_distances

Preco to vsetko? Proteze 1) expancia sa posl. 8 miliard rokov zrychluje (prvych 5 miliard rokov zrejme nie). 2) Pretoze samotny priestor sa moze rozpinat ako rychlo sa mu zachce. A nijako to neprotireci teoriam relativity. No a tam v tych vzdialenostiach (podla hubbla) kde sa priestor uz rozpina rychlejsie ako svetlo, proste uz nevidime. Veeelmi zjednodusene a nie na 100% povedane.

---------------------------------------------
https://youtu.be/XBr4GkRnY04
(treba naozaj pozriet)
---------------------------------------------

No a na ochutnavku: tu je zoznam najvzdlalenejsich identifikovanych vesmirnych objektov
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_the_most_distant_astronomical_obj…

galaxia GN-z11 ma cerveny posun 11,09 a "Light travel distance" 13,39 mld. svetelnych rokov, co vsak nie je jej skutocna vzdialenost, pretoze ked si na to klikneme:
https://en.wikipedia.org/wiki/GN-z11
tak zistime ze: "which corresponds to a proper distance of approximately 32 billion light-years"
t.j. teraz je realne vzdialena 32 miliard svetelnych rokov. To ze svetlo letelo iba 13,39 mld. rokov je sposobene tym, ze priestor/vzdlalenost kt. musleo vsetlo tie miliardy rokov prekonavat, bola predtym mensia. No ale (3D) prierstor sa uz medzi tym natiahol (a pocas celych tych miliard rokov natahoval) ako zuvacka. A teraz je to 32 miliard svetelnych rokov.

Pjetro de

Pozrel som to videjko po dlhom case: vsetko co vidime od zaciatku casu po cas ked bol vesmir stary 5 miliard rokov, VSETKO je to v oblastiach, ktore sa teraz od nas vzdaluju rychlesjie ako svetlo !!! a predsa to vidime :)
no neni ta astronomia fascinujuca?

A este jeden sok na dnesny den :)
V casopristore sa UPLNE SVETKO pohybuje rychlostou presne c (presne rychlostou svetla). POZOR: netreba si to mylit s rychlostou v samotnom priestore, treba "vymyslet" kombinovanu rychlost v casopriestore. No a tam sa UPLNE VSETKO vzhladom na UPLNE VSETKO pohybuje PRESNE rychlostou svetla. Ani menej, ani viacej. Aj foton vzhladom na Zem, aj Fero vzhladom na Joza, ktori sedia vedla seba. Preco? Pretoze cim rychlejsie sa pohybujeme v priestore, tym pomaslie sa pohybujume v case az nakoniec pri rychlosti svetla sa pre nas cas zastavi (napr. ako pre fotony). A naopak, cim pomaslie sa pohybujume v priestore, tym rychlepsie sa pohybujeme v case, az ked sme vzhladom na seba v pokoji, nas pohyb (nasa rychlost putovania) v case je maximalna a viac uz byt nemoze. Avsak kombinacia tejto exitencie v case a priestore VZDY da JEDINY vysledok: c.

Pjetro de

Ste si dali na cas ! Komental zverejneny 9 (slovom DEVAT) dni po napisani ...

Pridať nový komentár
TOPlist