Z Wikipedie bude kniha s milión stranami

Nový projekt si dal za cieľ vytlačiť všetky články anglickej Wikipedie na papier, v podobe knihy rozloženej do 1000 kusov s viac ako milión stránkami.

Za ambicióznym (a možno aj trocha zbytočným) projektom stojí spoločnosť PediaPress, ktorá je oficiálnym partnerom Wikimedia Fundation pre tlač textov. Cieľom je dostať na papier približne štyri milióny anglicky písaných článkov z Wikipedie, ktoré by sa odhadom mali zmestiť na asi milión stránok.


Takto by mohla vyzerať jedna z tisícky kníh anglickej Wikipedie

Na stránkach Indiegogo je vypísaná zbierka na podporu tohto projektu, ktorý sa zrealizuje ak sa vyzbiera 50 tisíc dolárov. Momentálne sú v „banku“ iba nejaké dve tisícky, do ukončenia však ostáva ešte 51 dní.

Vytlačené stránky z Wikipedie by mali vyplniť asi 1000 kníh, ktoré sa potom dostanú na verejnú výstavu. Tím nadšencov by chcel túto zbierku vedomostí ukázať minimálne raz na každom kontinente Zeme. Články samozrejme budú vďaka neustálym aktualizáciám neaktuálne hneď po svojom vytlačení. Aby bola táto skutočnosť zvýraznená, bude súčasťou výstavy aj nepretržitá tlač aktuálne vykonávaných zmien v on-line textoch na spojené hárky papiera.


Wikipedia sa neustále aktualizuje, aby to tvorcovia projektu zdôraznili, budú zmeny nepretržite tlačiť. Tým však veľa stromov v lesoch nezachránia...

Knihy budú v podstate tvoriť spolu jednu veľkú „multiknihu“, keďže stránky budú číslované postupne. Posledný článok by tak mohol napríklad byť na stránke číslo 1 193 014.

Ak sa podarí vyzbierať cieľových 50 tisíc dolárov, projekt „Wikipedia Books“ bude prvý krát ukázaný verejne na augustovej akcii Wikimania London.

Wikipedia je dostupná vo viac než 280 jazykoch, celkovo obsahuje vyše 30 miliónov článkov a v súčasnosti je šiestou najpopulárnejšou webstránkou na svete.

Zdroj: Indiegogo

Komentáre (6)
adam102
Why? Because fuck trees, that's why! JK
Broslowski
smutne je, ze papier sa da vyrabat aj z konope, ta je vsak zakazana aj v nepsychoaktivnej forme :D why? becouse fuck government, thats why :D
moody01
Zakazane aj v nepsychoaktivnej forme ? odkedy ? Treba to len nahlasit na polici ze kde a v akej vymere to pestujes... aby si nekdo nemyslel ze tam je fakt droga ... 2-3r. dozadu sme mali na 10ha na skusku a ziadny problem ...
Broslowski
v USA :) u nas je to ok v tej forme o tom viem :)
passco
Knihy by sa dali spraviť aj z recyklovaného plastu :D
passco
Myslel som si ze nato je PDF aby som nemusel mat galeriu knih ale nosil to na USB .. no nevadi, tak ako moda sa vsetko vracia s5
Pridať nový komentár
TOPlist