YouTube zaplatil za reklamy hudobnému priemyslu v roku 2016 viac ako 1 miliardu

Hudobný priemysel je ale toho názoru, že YouTube neplatí dosť.

Hudobný priemysel sa už roky sťažuje na YouTube, ale umelci a nahrávacie spoločnosti boli obzvlášť kritický počas roka 2016. Tvrdia, že streamingový portál im neplatí dostatočne za používanie ich hudby. YouTube na to reagoval, že hudobnej branži vyplatil za posledných 12 mesiacov viac ako 1 miliardu dolárov.

Obchodný riaditeľ YouTube, Robert Kyncl, odhalil túto čiastku predvčerom v blogovom príspevku. Povedal ešte, že daná miliarda pochádza iba z reklám. Podľa neho tak YouTube demonštruje, že niekoľko modelov a možností spolu súčasne môže fungovať (odvolanie sa na služby, ktoré licencujú hudbu priamo, ako napríklad Spotify alebo Apple Music).

V júni tohto roka, frontman skupiny Nine Inch Nails a šéfdizajnér Apple music, Trent Reznor, vyhlásil, že YouTube je postavený hlavne na kradnutom obsahu. Tieto vyhlásenia boli namierené hlavne na snahu YouTube prepracovať legislatívu autorských práv a povoliť službe uploadovať obsah bez povolenia držiteľa autorských práv. Týždeň po tom, hudobníci ako U2, Taylor Swift či Paul McCartney napísali otvorený list do kongresu, v ktorom žiadali reformu zákona o autorských právach (v USA pod názvom DMCA).

V marci sa šéf RIAA (asociácia reprezentujúca hudobný priemysel) vyjadril: „Existuje veľký rozdiel medzi nárastom sledovanosti reklamou podporovaných videí a nárastom v zárobkoch z týchto videí.“ Doplnil, že tento rozdiel umožnil YouTube zaplatiť za použitú hudbu omnoho menej, ako služby typu Spotify, ktorý zaplatil v roku 2015 1,8 miliardy dolárov. YouTube argumentoval faktom, že ich stránka je výrazne odlišná od služieb typu Spotify. Doplnil, že jeho ContentID umožňuje držiteľom práv zarábať aj na videách, v ktorých je použitý ich materiál. Tento konflikt bude s veľkou pravdepodobnosťou pokračovať ešte dlhý čas.

Zdroj: techspot

Komentáre (1)
SpQx
Nenažranci... Ak by nebol youtube, v tomto svete by 80% interpretov neprežila a nik by ich nepoznal... Zjavne zabúdajú na možnosti, ktoré im okrem platenia youtube ponúka...
Pridať nový komentár
TOPlist